Foça'da Yırca Bahçesi

İzmir’in Foça İlçesi’nde, zeytin katliamının yapıldığı Soma’nın Yırca mahallesi’ne ithafen 250 fidanlık ’Yırca Zeytin Bahçesi’ oluşturuldu.

Foça'da Yırca Bahçesi
 
İlçe Belediyesi’nin de desteğiyle Foça Forum Platformu; 6 bin 666 zeytin ağacının kesildiği Manisa’nın Soma İlçesi Yırca Mahallesi’ne ithafen Foça’nın Kozbeyli Mahallasi’nde fidan dikim etkinliği gerçekleştirdi. Etkinliğe; CHP’li Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Belediye Meclisi üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar da katıldı.
 
Yırca’yı Foça’da yaşatmaktan mutlu olduklarını söyleyen Forum Sözcüsü Aksel Ağan, "Yırca’da 6 bin zeytin ağacının bir gecede iş makineleriyle yerle bir edildiğini öğrendik. Olayın üstünden kısa bir süre geçmesinden sonra termik santralin iptali kararı verildi. Ancak 6 bin zeytin ağacı artık yok. Bizler de Foça Forum olarak ’Yırca Direnişi’ne destek amacıyla aynı sorunları yaşadığımız Kozbeyli’de, Yırca halkı adına bir zeytin fidanlığı kurmak istedik. Bu zeytinler Yırca’yı unutturmayacak. Yeni katliamlara dur diyecek" dedi.
 
Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ da "İnsanların 5 bin yıldır Ege’yi tercih etmesindeki en önemli neden bu coğrafyanın önemli ve yaşanabilir olmasıdır. Bu güzel coğrafya, doğa, deniz, mavi ve yeşil buluştuğunda ortaya özel bir yaşam ve yaşam tarzı çıkıyor. Burada doğayı solursunuz. Onu gelecek nesillere taşımak artık her bireyin asli görevi olmuştur. Bu kadar çok kömüre dayalı termik santral yapma isteğini anlayamıyoruz. Gelip anlatsınlar, vatandaşla paylaşsınlar. Bu konuda Foça Belediyesi’nin tavrı nettir. İstemiyoruz" dedi.
 
Konuşmaların ardından 250 fidan dikimi gerçekleştirilip, can suyu verildi. Katılımcılar etkinlikte türküler eşliğinde halaylar çekti.
Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2015, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER