'Eroğlu'nu Göreve Davet Ediyorum'

Seçim çalışmaları çerçevesinde Karşıyaka esnafını ziyaret eden ve Karşıyakalılarla buluşan CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray AKP’ye eleştirilerde bulundu.

“O da Karşıyaka ve Balçova’yı parselleyip rant yaratma peşinde. Bu AKP’liler düştükleri yerden bile rantla kalkıyorlar. AKP adayı Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Bey’i görev yapmaya ve bizimle birlikte İzmir’in su havzalarını korumaya davet ediyorum.”
 
İzmir’de parsel bazında imar değişiklikleri yapıldığına dikkati çeken ve AKP’nin çağdaş bir şehircilik anlayışı içinde İzmirlilerin tümüne rant yaratmak yerine bir guruba rant yaratmasının ne demek olduğunu İzmirlilerin dikkatine sunduğunu söyleyen Çıray sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’nin raporu çok dikkate değer. Raporda ‘Balçova-Karabağlar ilçe sınırında, Uzundere'nin batısında, Balçova Belediyesi sınırları içinde orman alanları yapılaşmaya açılıyor. 
 
Ayrıca Balçova İçme Suyu Barajı Korumu Havzası sınırları içindeki tek bir parsele yönelik değişiklik yapılarak bu alana da imar izini veriliyor. 
 
Karşıyaka sırtlarında, onaylı alt ölçekli planlarda rekreasyon alanı olarak belirlenmiş bir bölgede, tek bir parselde kişiye özel çıkar sağlamaya yönelik yapılmış olan düzenleme de benzer bir rant artışı getiriliyor,’ deniyor. Bir hekim olarak İzmirli hemşerilerime sesleniyorum: Baraj havzasına imar izni demek İzmirlilere biyolojik savaş açmak demektir. Danıştay bu günaha ortak olmamalıdır.”
 
Şehir Plancıları Odası Başkanı Özlem Şenyol Kocaer'e, ayrıcalıklı imar verilen bu alanların 4.2 milyon metrekareyi bulduğunu ve yaklaşık 10 fuar kadar büyüklüğe eşit bir alan olduğunu, Balçova’daki alanın ilâvesi ile 15 fuar alanını bulduğunu açıklamıştı. Oda konuyu adalete taşıdı son kararı Danıştay verecek.
Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2015, 14:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER