Erdoğan'a Hakaret Davası Karara Kaldı

İzmir’de bir yıl önce Gündoğdu miting alanından ayrılırken, evinin balkonundan dönemin Başbakan’ı Recep Tayyip Erdoğan’a ’el hareketiyle’ hakarette bulunduğu iddia edilen Filiz Akıncı’ın 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı dava, karara kaldı.

Erdoğan'a Hakaret Davası Karara Kaldı
 
İzmir 41’inci Asliye Mahkemesi’nde açılan ve Recep Tayyip Erdoğan’ın ’mağdur’ sıfatıyla yer aldığı davanın 4’üncü duruşmasına, 2 çocuk annesi ekonomist Filiz Akıncı’nın avukatı Anıl Güler ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Sema Cansu Bozkurt Sütcü tanıklar katıldı.
 
Hakim Kemal Oruç, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına yazılan müzekkereye gelen yanıtta, Filiz Akıncı’ya gözaltı işlemi uygulayan 8 polis hakkında açılan soruşturmanın devam ettiğini belirterek, bu soruşturmanın ne aşamada olduğunun sorulmasına karar verdi.
 
Sanık avukatı Anıl Güler, İçişleri Bakanlığı tarafından da aynı polisler hakkında gözaltı işlemine dair soruşturma açıldığını, bu tahkikatın da sorulmasını talep etti. Hakim bu talebi reddetti.
 
Avukat Güler, koruma polislerinin gözaltına alma yetkisi olmadığını ve insan haklarına aykırı ciddi ihlallerin söz konusu olduğunu belirterek, “Herhangi bir arama kararı olmadan müvekkilimin evine girip, sivil plakalı bir araca bindirilip karakola götürülüyor, olay yerinde bir sürü resmi polis olmasına rağmen teslim edilmiyor. Sonra karakolda içinde karakol polislerinin olmadığı bir odaya girilip, usule aykırı uygun bir gözaltı gerçekleştiriliyor. Sonra da yaptığı iddia edilen hareketleri de kabul ettiğini içeren bir tutanak imzalatılmak isteniyor. İmzadan imtina ediyor, ama ’seni kalabalığa veririz, linç ederler’ demeleri üzerine ağlayarak imzalıyor. Bu nedenle İçişleri Bakanlığının bu usulsüzlükler üzerine açtığı soruşturma bu davayla doğrudan ilişkilidir" dedi.
 
Hakim, o soruşturmanın dava konusu olayla ilişkisi olmadığı gerekçesini yineleyerek duruşmayı karar için Aralık ayına erteledi.
Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2015, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER