Engelsizmir'de İkinci Kongre Heyecanı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilkini 2013 yılında uluslararası katılımla gerçekleştirdiği Engelsizmir Kongresi’nin ikincisi için startını verdi. 2-5 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek kongre öncesinde “Engelsiz Yaşam için Sağlıklı Spor" çalıştayı düzenlendi. Büyükşehir, kongreye hazırlık amacıyla farklı konularda 3 çalıştay daha düzenleyecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2-5 Kasım tarihleri arasında ikincisini gerçekleştireceği Engelsizmir Kongresi hazırlıklarına devam ederken, bir yandan da uluslararası kongre öncesinde çalıştaylar dizisi düzenliyor. 2013 yılında, Türkiye’de ilk kez uluslararası düzeyde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen kongrenin yenisi için ilk çalıştay, Fuar İzmir’de gerçekleştirildi. “Engelsiz Yaşam için Sağlıklı Spor" başlığıyla düzenlenen çalıştayda, spor endüstrisinin olumsuz etkileri, bilimsel spor anlayışının önemi, bilimsel spor anlayışına uygun örnekleri geliştirmek için ortam ve ilişkileri kurmak ile Engelsizmir Kongresi’nde gerçekleştirilecek örnek çalışma konuları masaya yatırıldı. Çalıştay, Engelsizmir Kongresi Başkanı Levent Köstem, Nörofizyolog Doç.Dr. Uğur Üzkutlu, Engelsizmir Yürütme Kurulu Üyesi Dr. Gökalp Müstecaplıoğlu ile milli sporcu ve tekerlekli sandalye tenisçisi Büşra Ün’ün konuşmacı olarak katıldığı panelle başladı. Açılış panelinin ardından fikir paylaşımı ve performans oturumları düzenlendi.
 
BİLİM REFERANS ALINIYOR
 
Çalıştayın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan, Büyükşehir Belediyesi’nin engelsiz ve ayrımsız bir kent yaratmak için katılımcı süreçle çalışmalar yürüttüğünü söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin engelli dostu kent için bilimi ve gelişmiş ülkelerdeki doğru uygulamaları referans aldığını belirten Özkan, “Çalışmalarımızı fiziksel ve farkındalık olarak iki yoldan yürütüyoruz. Bir yanda engelsiz kentle ilgili oluşturmaya çalıştığı fiziksel düzenlemeler diğer tarafta da toplumun dönüşmesi ve zihninde yer edinmesi için farkındalık çalışmaları var. Başka bir yaşam mümkün, bunu hep beraber İzmir’de yapabiliriz" diye konuştu.
 
"İZMİR GÖRÜŞÜ OLUŞTURMALIYIZ"
 
Engelsizmir Kongresi Başkanı Levent Köstem ise sürekli olarak “İzmir’de engellilerle ilgili farklı bir dünya yaratabilir miyiz" sorusuna yanıt aradıklarını ifade ederek, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve bürokratları bize çok büyük destek verdiler ve önümüzü açtılar. Türkiye’deki engelli politikalarında sıkıntılar ve eksiklikler var. Engelsizmir Kongresi kapsamında Almanya’ya gittiğimizde, orada yapılanları görünce başka bir dünyanın mevcut olduğunu ama bunu bizim keşfedemediğimizi gördüm. Bu ülkeyi yönetenler başka bir dünyanın farkında değil ve bizim bunu göstermemiz gerekiyor. Göstermenin başında da bu tür organizasyonlar geliyor. Bir anlayışı değiştirmemiz, farkındalığı sağlamamız ve bir İzmir görüşü oluşturmamız gerekiyor. Bu görüşü oluştururken de doğru şeyleri sunmalıyız" dedi.
 
RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
 
Çalıştay’da performans etkinlikleri de büyük ilgi çekti. Katılımcıların üniversitelerden gelen akademisyenler rehberliğinde ve müzik eşliğinde yaptığı deneysel sanat ve spor çalışması, renkli görüntülere sahne oldu.
 
3 ÇALIŞTAY DAHA VAR
 
2-5 Kasım 2016 tarihleri arasında düzenlenecek 2. Engelsizmir Kongresi öncesindeki hazırlıklar, Eğitimden Bağımsız Yaşam Üniversiteler, Engelsiz Yaşam için İnovasyon, Engelsiz Yaşam için Ayrımsız ve Katılımcı Sanat çalıştaylarıyla devam edecek. Engellilik konusu, dünyadaki yeni gelişmelere uygun şekilde irdenelenecek ve ortaya çıkan gelişmeler kongrede uygulama örnekleriyle sergilenecek.
Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2016, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER