Engelsiz İzcilerin 'Can' Dostu

Türkiye’nin engellilere yönelik tek izci grubu Engelsizmir Oymağı, aynı zamanda bir izci lideri ve oymakbaşı da olan ünlü oyuncu Erkan Can’ı konuk etti. Geçen yılki Uluslararası İzci Kampı’nda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Engelsizmir izcileri ile tanışıp onların disiplin, sosyallik ve çalışkanlığından çok etkilenen Can, ''Aramızda çok güzel bir bağ oluştu. Yine buluşacağız'' dedi.

Engelsiz İzcilerin 'Can' Dostu
İzci liderliği de yapan ünlü tiyatrocu Erkan Can, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden izcilik eğitimi alan engelli gençleri ziyaret etti. Geçtiğimiz yıl Sakarya’nın Karasu ilçesinde gerçekleşen uluslararası izci kampında “Engelsizmir” izcileri ile bir araya gelen ve onları çok seven Erkan Can, tiyatro oyunu için geldiği İzmir’de engelsiz izcilere sürpriz yaptı. “Engelsizmir” oymağının “doğal izci lideri” de olan Erkan, Kültürpark Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nde izcilerle bir araya geldi. Buluşmada unutulmaz dakikalar yaşandı.  Karşılarında Erkan Can’ı görünce büyük sevinç yaşayan izciler, Can’ı hediye yağmuruna tuttu. Erkan Karlıdağ isimli 24 yaşındaki engelli izci, Erkan Can’ın portresini sanatçıya armağan ederken, diğer izciler de özenle hazırladıkları ahşap boyamaları ve resimleri hediye etti. Bahçede izcilik törenine katılan Erkan Can, onlarla birlikte izci marşı söyledi, izcilik yemini etti. Sanatçının ziyareti ile büyük mutluluk duyan “Engelsizciler” oymağı ve aileleri unutamayacakları bir gün geçirdi. Sanatçıyla bol bol fotoğraf çeken izciler, bu ziyaretle büyük moral buldu. 
 
 
Onları çok seviyorum
 
Geçtiğimiz yaz Sakarya’nın Karasu ilçesinde düzenlenen Kuzey Yıldızı 2015 Karadeniz Uluslararası İzci Kampı’nda oymakbaşı görevini yürüttüğünü ve o sırada “Engelsizciler”le tanıştığını  söyleyen Erkan Can, “Engelsiz izcilerimizin disiplini, çalışkanlığı, motivasyonu beni çok etkilemişti. Birlikte orada çok güzel etkinlikler yaptık.  Onları çok seviyorum. Aramızda çok güzel bir bağ oluştu. Kamptan ayrıldıktan sonra da onlarla görüşeceğimi söylemiştim. Şimdi İzmir’e geldim ve onları ziyaret etmekten inanılmaz keyif aldım. Onların sevgisi beni çok mutlu ediyor. Farklı etkinliklerde yine bir araya geleceğiz” diye konuştu. 
 
 
Türkiye’de tek
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin engellilere yönelik olarak başlattığı “İzcilik Programı”nda 80 engelli izci yararlanıyor. 2014 yılı Ekim ayında teorik izcilik eğitimlerini alan izciler, 6- 10 Temmuz 2015 tarihlerinde Gümüldür’de Yaz Kampı’na katıldı.  2015 yılında Karadeniz Uluslararası İzci Kampı’nın tek engelli öğrenci grubu olan İzmirli izciler, hem disiplinleri ve yetenekleri hem de sosyallikleri ile dikkat çekmişti. “Engelsizmir” oymağı, Türkiye’nin engellilere yönelik tek izci grubu olarak dikkat çekiyor. 
 
Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2016, 10:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER