Ekrem Bey dedikodularla seçim kazanma peşinde

Gamze Kurt sordu; Erol Yaraş yanıtladı: Sözüm ona Ekrem Bey 3 defa Ankara’ya çağrılmış ve denmiş ki; ''sen bu başkanlıktan ayrılacaksın.'' Ekrem Bey de demiş ki; ''hayır ben ayrılmayacağım.'' Bunu önce ben Mahmut Özgener’e hakaret dedikodusu olarak kabul ederim. Çünkü Mahmut, böyle bir eylem sonunda o koltuğa gelmeyi kabullenecek karakterde bir insan değildir.

Ekrem Bey dedikodularla seçim kazanma peşinde

GAMZE KURT SORUYOR; EROL YARAŞ YANITLIYOR / BEN HABER

Gamze Kurt soruyor, Genel Yayın Yönetmenimiz Erol Yaraş cevaplıyor. Siyasetten ekonomiye, yerel yönetimlerden kentin sorunlarına kadar gündeme dair merak ettiğiniz her şey Erol Yaraş’ın yorumlarıyla sizlerle...

İZTO seçimlerine sayılı günler kaldı. Bu kez farklı bir seçim yarışına sahne oluyor. Siz neler düşünüyorsunuz?

Bu seçimler bugüne kadarki en dedikodulu ve belden aşağıya çalışılan seçim oldu. Özellikle de Mahmut Özgener açısından. Önce Özgener’in AK Parti’nin adayı olduğu iddia edildi, belli kişiler tarafından bu yayılmaya çalışıldı. Sonra bunun tutmadığı görüldü. Birincisi zaten AK Partili olmak ayıp değil, sonuç olarak herkes bir partiyi tutuyor. Ama AK Partili olmayı ayıp gibi göstermek, bana göre asıl ayıp olan şey… Bu şekilde Özgener’i yıpratmaya çalışmak pek “adamlık” değil. Bunun ötesinde bir dedikodu daha üretildi. Sözüm ona Ekrem Bey 3 defa Ankara’ya çağrılmış ve denmiş ki; “sen bu başkanlıktan ayrılacaksın.” Ekrem Bey de demiş ki; “hayır ben ayrılmayacağım.” Bunu önce ben Mahmut Özgener’e hakaret dedikodusu olarak kabul ederim. Çünkü Mahmut, böyle bir eylem sonunda o koltuğa gelmeyi kabullenecek karakterde bir insan değildir. Mahmut, çarpışa çarpışa, dövüşe dövüşe mücadeleyi kazanarak o koltuğa gelmeyi tercih edecek bir kişiliktir. Bunu da herkes bilir. Artı, tam tersini düşünelim. “Ankara” dediğimiz oluşum Ekrem Bey’i çağıracak ve “sen bu seçimden çekileceksin” diyecek ve Ekrem Bey de o iradeye “hayır” diyecek… Bunun inandırıcılığını kimse bana kabul ettiremez. O öyle bir irade ki, en fazla Melih Gökçek dayandı, o da bir hafta. O yüzden bunların hepsi yalan. Ekrem Bey buradan mazlumu oynayarak, 25 yıldır uyguladığı taktiklere bir yenisini daha ekleyerek yeni bir seçim kazanmak istiyor. Ama bu, Ekrem Bey’in son oyunu bana göre. Çünkü o irade eğer Ekrem Bey’i istemezse, Ekrem Bey o koltukta bir dakika bile duramaz. Sırf bu dedikoduları yayarak kendisini bir kahraman gibi göstererek oy kazanmaya çalışıyor. Bu hiç dürüstçe değil. Ama ne yazık ki bunların hepsi Ekrem Bey taktikleridir. Yıllardır uygulanmıştır bu taktikler ve Ekrem Bey bu taktiklerle yıllarca başkan olmuştur. Bakalım önümüzdeki seçimlerde bu oyun tutacak mı tutmayacak mı? Mahmut gibi pırıl pırıl, gencecik, geçmişi tertemiz, hiçbir şaibesi bulunmayan, vizyonu tamamen dünyaya açık bir arkadaşımız o koltuğa oturabilecek mi? Bunu İzmirlinin sağduyusu gösterecek. 

Peki sizce kim kazanır? Tahmininiz var mı?

Sonunda bu bir irade onu bilemem. Ama benim gönlümden geçen elbette Mahmut Özgener. İnşallah da Mahmut kazanır. Bu kadar açık konuşuyorum. Kimse de kusura bakmasın. Bana düşen iki oyum var kendi grubumuzla ilgili. Orada da gidip Mahmut’un ekibine vereceğim. Benim oyum açık…

CHP’NİN ŞIMARIKLIĞINDAN BIKTIK

2019 yerel seçimleriyle ilgili ne söylersiniz? İzmir’de yavaş yavaş adaylar ortaya çıkmaya başlıyor…

Türkiye çok farklı bir sürece girdi. Benim düşüncem, ki bunu başından beri söylüyorum, Türkiye’de ilk defa erken seçimi telaffuz edenlerden biriyim, hala da o görüşteyim; yerel seçimler öne alınmayacak, ama başkanlık ve milletvekilliği seçimleri öne alınacak. Yerel seçimlere gelirsek, İzmir yerel seçimlerde bambaşka bir tablo görecek. Bu kesin. Çünkü biz İzmirliler olarak CHP yorgunuyuz. Özellikle de genel seçimlerde CHP’nin bu kente yaptığı şımarıklıktan bıktık. İlk defa İzmirlinin karşısına İYİ Parti diye bir alternatif çıktı. Çünkü bugüne kadar, özellikle milletvekilliğinde CHP bu kente adayları dayatıyordu, İzmirli bu adaylara tepki koyuyordu. Şimdi ise İzmirlinin karşısına alternatif çıktı. Baktığımız zaman İYİ Parti’nin kurucularına, il başkanına ve İzmir’de bulunan Aytun Çıray’a, hepsinin merkez sağ kökenli olduğunu görüyoruz. Meral Akşener de açıkça söylüyor, “İYİ Parti MHP’nin devamı değildir” diyor. Hal böyle olunca İzmir yerel seçimlerde de bambaşka bir seçim yaşayacak. Yani CHP burada her seçimde olduğu gibi rahat bir seçim geçirmeyecek. Bir önceki seçimlerde 8 ilçeyi kaybetmiş olan CHP, bu seçimlerde daha fazla ilçeyi kaybedebilir. 

KOCAOĞLU ADAY OLMAZSA…

Büyükşehir’de durum ne olur sizce?

Aziz Kocaoğlu aday olmazsa şehir çok daha farklı bir yapıya gider. Aziz Bey olursa, İYİ Parti de kuvvetli bir aday çıkarırsa bunun yaratacağı bölünmeden dolayı AK Parti İzmir’de seçimi alabilir. Çünkü daha önce de söylediğim gibi CHP İzmirlilere istemedikleri isimleri seçtirdi. En berbat dönemleri de bu dönem. Bu kadar berbat bir CHP milletvekilliğini İzmir herhalde tarihinde yaşamadı. Şöyle düşünün iki tane milletvekili yan yana geldiğinde ikisi bile birbiriyle konuşmuyor. Ayrıca CHP’nin Genel Başkanı bu şehirden, ama bu şehrin en önemli etkinliklerinde, bırakın genel başkanlığı milletvekili olarak bile yer almıyor. İşte şımarıklık ve yorgunluk derken bunları kastediyorum. Seçimlere dönersek, eğer insanlar sandık ittifakı yapmazsa beyinlerinde, ki bunu Manisa yapıyor, İzmir’de 2019 seçimlerinde sürpriz olabilir. 

KILIÇDAROĞLU’NA “GÜNAYDIN” DİYORUM

Kılıçdaroğlu’nun “aday önemli, parti değil” söylemini nasıl değerlendiriyorsunuz?

İyi ki böyle bir şey aklına gelmiş. Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu zamana kadar böyle bir düşüncesi yoktu. İzmir’de “sopayı koysan kazanır” deniyordu ve kazanılıyordu. Yerel anlamda demiyorum. Genel seçimlerden bahsediyorum. Ama bu dönem CHP’nin İzmir dinamiklerinin söylemlerine kulağını tıkama şansına sahip değil. İzmirlinin görüşlerini, duygularını, düşüncelerini alarak adaylar koymak zorunda. Yoksa dediğim gibi artık İzmir’de oy verilecek parti vardır, bu da İYİ Parti’dir. Şu bilinen bir gerçektir; burada 35-36’lık bloklaşmış bir AK Parti oyu vardır. CHP’nin 50-55’lerde olan oyunun içinden alınabilecek bir İYİ Parti bütünlüğü burada AK Parti’yi iktidara getirebilir. Onun için ben Sayın Kılıçdaroğlu’na “günaydın” demek istiyorum. Bazı ilçelerde de İzmirliler istemedikleri başkanları seçti. Örnek; Çeşme… Çeşmeli bugün kendi belediye başkanını isteyerek seçmedi. Çeşme Faik Tütüncüoğlu’nun hakkıydı. PM’deki darbeyle bugünkü belediye başkanı geldi. Bu kadar net. İnsanlar artık bu konulardan bezdi. 

AK PARTİ HER ŞEYİN FARKINDA

AK Parti’nin İzmir’deki yenilenme sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Söylediklerimin birçoğunun AK Parti farkında. Aydın Şengül’ü yeniden il başkanı yaparak ve Aydın Bey’in bu kısa sürede yaptığı çalışmalara da bakınca bunu rahatça anlayabiliyorum. Bu nedenle ilçelerde de inanılmaz bir çalışma içerisinde. Kendini yenileme sürecine girdi ve 2019’daki yerel seçimlere bambaşka bir iddia ile girecek. AK Parti 2019 seçimlerinde neler yapabileceğinin çalışmalarını yaparken ve kendini İzmir ile hızlıca nasıl bütünleştirebileceğinin stratejilerini çizmeye hazırlanırken, CHP de “kim Büyükşehir’e aday olsun” hesapları yapıyor. Şu an saysak Aziz Bey’in koltuğuna en az 5-6 tane aday var. Bunlar şu anda bile birbirlerinin kuyusunu kazarak “o koltuğa ben nasıl aday olabilirim”in peşinde. AK Parti güzel çalışmalar yapıyor. Önümüzdeki dönemde farklı bir AK Parti görebiliriz bu şehirde. 
 

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2018, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER