Ege'nin İki Yakası Ovacık Şenliği'nde Buluştu

Çeşme Belediyesi’nin ’9 Durak 9 Deneyim’ projesi kapsamında düzenlediği 2’inci Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Şenliği’ne, Yunanistan’ın Sakız Adası’ndan Belediye Başkan Yardımcısı ile birlikte gelen halk oyunları ekibi konuk oldu.

Ege'nin İki Yakası Ovacık Şenliği'nde Buluştu
Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Şenliği’nin 2’incisi yapıldı. Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran, Çeşme Belediye Başkanı CHP’li Muhittin Dalgıç, Çeşme Belediye Başkan Yardımcısı Şakir Karadede, Çeşme Emniyet Müdürü Hüseyin Yılmazer, belediye meclis üyeleri ile Sakız Belediye Başkan Yardımcısı Dimitris Karalis, Sakız Belediyesi Turizm Bürosu Müdürü Rena Pagudi Damingo ve çok sayıda vatandaş şenliğe katıldı. Şenliğin ilk gününde, en iyi kavun yarışması yapıldı. Sakız’dan gelen Xıoi En Horo ekibinin halk oyunları gösterisi de büyük ilgi gördü. Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, yardımcısı Şakir Karadede, Sakız Belediye Başkan Yardımcısı Dimitris Karalis, Sakız Belediyesi Turizm Bürosu Müdürü Rena Pagudi Damingo ve diğer davetlilerin folklor ekibi ile birlikte kol kola çektikleri halay, büyük alkış aldı.
 
Davetlilere seslenen Kaymakam Erkayıran, "Çeşme’nin her köşesinde turizmin bir değerini bulabiliriz. Ildır dediğimizde tarih, kültür, Germiyan dediğimizde slow food akla geliyor. Ovacık denildiğinde ise tarım ve Çeşme’ye özgü kavun geliyor. Yani tarımı burada yaşıyoruz. Turizmin iki önemli değerini bugün ve yarın hep beraber yaşayacağız. Her yerde turizm değeri var ama onu işlemek ve gündemde tutmak, bir değer haline getirmek hepimizin görevi" diye konuştu.
 
Başkan Dalgıç ise, "9 Durak 9 Deneyim" sloganıyla yola çıktıklarını hatırlatarak, "Bu mahallemiz hem tarımsal ürün üretimi hem de endemik bitkileriyle hem de ürettiği Sakız koyunlarıyla ilçemizin çok önemli bir bölgesi. Kavunumuz, enginarımız, beyaz soğanımız ve bu bölgeye özgü Sakız koyunlarımız. Bunlar bizim gerçekten olmazsa olmazımız. Birçok bölgede kavun ve Sakız koyunu yetiştirilmeye çalışılıyor ama bunların ana vatanı burası. Biz bu diğerleri fazlalaştırarak ekonomik girdilerimizi fazlalaştırmak zorundayız. Tarımsal politikalar bizi fazla ilgilendirmiyor. Burada Çeşme çok büyük bir pazar ve bunu değerlendirmeliyiz. Ne kadar üretirsek üretelim bu pazarın önü açık. Ürettiğimiz bütün ürünleri satabilecek nitelikteyiz. ’9 Durak 9 Deneyim’ dememizdeki tek neden adetlerimiz, örflerimiz, geleneklerimiz, yaşamımız, sosyal yaşamımız ve ürettiğimiz geleneksel ürünleri değerlendirebilmek. Bunları harmanlarsak nasıl marka olur bunu hep beraber göreceğiz. Bu etkinlikleri her bölgede kendi yapısı içerisinde yapmaya çalışıyoruz" diye konuştu.
 
Sakız Belediye Başkan Yardımcısı Dimitris Karalis ise Ovacık şenliğinde bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Çeşme Belediyesi’ne davetlerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Ege’nin iki yakası bu şenlikte buluştu ve ortak kültürümüz halk danslarıyla pekişti. Komşumuz Çeşme’yi de bizim düzenlediğimiz etkinliklerde görmek en büyük dileğimiz" dedi.
 
2. Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Şenliği’nde Ovacıklılar, "Ovacık Zeybeği" oynayarak, yörenin geleneksel oyununu günümüzde de yaşattı. Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, davulcuya ve zurnacıya bahşiş vererek, bir geleneğin daha yaşamasına katkıda bulundu. Şenliğin ilk gününde gerçekleştirilen ’En İyi Kavun Yarışması’nda birinci olan Salih Ertan’ın ödülünü Başkan Dalgıç, ikinci gelen Ayşe Gostak’ın ödülünü Sakız Belediye Başkan Yardımcısı Dimitris Karalis, üçüncü Adnan Kocatürk’e ödülünü ise Ovacık Mahalle Muhtarı Mehmet Koç verdi. Yarışmada geleneksel yöntemlerle üretimlerini sürdüren Mustafa Erkan ve Cengiz Pangal’a da, Çeşme Ziraat Odası Başkanı Salih Orbay tarafından mansiyon ödülü verildi.
 
Şenlik sonunda vatandaşlara Ovacık’a özgü tarhana çorbası ve kelle peyniri ile köy ekmeği ikram edildi. Şenlik yarın gerçekleştirilecek Sakız koyunu yarışmasıyla tamamlanacak.
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2016, 19:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER