Efes Antik Kanal Projesi Hız Kazandı

İzmir’in Selçuk İlçesi’nde Efes Antik Kenti’ni denizle buluşturacak Efes Antik Kanal Projesi’nin iki buçuk yıl içerisinde hayata geçirileceğini belirten AK Partili Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, proje ile teknelerin limana kadar ulaşacağını açıkladı.

Efes Antik Kanal Projesi Hız Kazandı
 
AK Partili Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, AK Parti Selçuk İlçe Başkanı Sema Yeşilçimen ve Devlet Su İşleri İzmir 2. Bölge Müdürü Hayati Çelenk ile birlikte Efes Antik Kanal Projesi’nin hayata geçirileceği alanda incelemelerde bulundu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun onayı ile DSİ’nin hazırladığı proje için büyük bir heyecan yaşadıklarını belirten Başkan Zeynel Bakıcı, projenin İzmir ve Selçuk’a büyük bir ivme kazandıracağını söyledi. Bakıcı, "Projemizin hayata geçirilmesi için gerekli tüm izinler alındı. Devlet Su İşleri’nin geliştirdiği bir proje ile antik kanal iki aşamalı olarak açılacak. Pamucak boğazında bulunan köprüye kadar olan bölüm ilk aşamada açılacak ve değerlendirilecek. İkinci bölüm ise arkeolojik anlamda değerlendirilecek kısımdır. SİT alanı konusundaki çalışmalar neticesinde çok daha kısa zamanda sonuç alınacağını umuyoruz. Projemiz iki buçuk yıl içinde hayata geçirilecek ve tekneler limana kadar ulaşacak" diye konuştu.
 
"ANTİK KANALI TEKRAR CANLANDIRMAK İSTİYORUZ"
 
Küçük Menderes’in denize döküldüğü Pamucak ve Belevi Gölü arasındaki yatak genişliğinin arttırılacağını anlatan DSİ İzmir 2. Bölge Müdürü Hayati Çelenk, "Kanaldaki mevcut kesitler vatandaşlar tarafından işgal edilmiş ve birçok yerde de meyve ağaçları dikilmiş. Bunlar taşkın açısından tehlikeli ve risk oluşturan durumlardır. Bunların kaldırılmasından sonra makineli çalışma ile bu yatak açılarak Pamucak sahili daha temiz hale getirilecek. Antik kanalı tekrar canlandırmak istiyoruz. Denizden köprüye kadar olan ilk 500 metrelik bölümün projelendirilmesi ile ilgili çalışmaları yapacağız. Köprü Osmanlı mimarisine uygun bir kemer köprü olacak ve altından teknelerin çok rahat geçebileceği sağlanacak. Mevcut durumdan daha yüksek olacak ve de genişliğini arttıracağız. Buradan teknelerin çok rahat bir şekilde antik limana kadar ulaşması sağlanacak" dedi. Daha sonra antik kanalın temizlenmesi ile 500 metrelik bölümdeki inşaat çalışmalarına başlayacaklarını belirten Çelenk, kanalın kenarındaki antik mezarlara zarar vermeden çalışmayı sürdürüceklerini dile getirdi.
 
TEKNELER TURİST TAŞIYACAK
 
Efes Antik Kanal Projesi ile Küçük Menderes’in taşıdığı alüvyon ve deniz hareketliliği nedeniyle dolan 6 bin 300 metrelik kanal yeniden açılarak, antik kent yeniden denizle buluşturulacak. Tarihçiler, milattan önce kullanılmaya başlanan kanalın 1600-1700’lü yıllara kadar işlevsel olduğunu belirtiyor. Pamucak bölgesinde oluşturulacak iskele ile Efes Antik Kenti’nin alt kapısı arasındaki kanalın temizlenmesinden sonra, milattan önceki dönemleri de anımsatacak tekneler, yerli ve yabancı turistleri taşıyacak. Kanal çevresindeki alanlar da rekreasyon alanına dönüştürülecek.
Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2016, 15:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER