Dikili'de 27 belediye personeli işten çıkarıldı

Belediyede çalışan 27 personelin, İlçe Başkanı Şener’e oy verdiği için Başkan Tosun tarafından taşeron yasası kapsamındaki sınavın bahane edilerek işten çıkarıldığı öne sürüldü. Genel merkeze taşınan konu için konuşan Tosun ise, “Kesinlikle bir müdahalem yok. Görevde bile değildim” dedi.

Dikili'de 27 belediye personeli işten çıkarıldı

Hükümetin 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yaptığı taşeronda düzenleme sonrasında İzmir’deki kamu kurumu ve kuruluşlarında görev yapan binlerce personelin iş akitleri feshedildi.

Emekli, emekliliği hak eden ve eski hükümlü personeller mağduriyet yaşarken kadro için mülakat ve sınav yapılması da çok sayıda işçiyi işsiz bırakmaya yetti.

Sendikanın açıkladığı rakama göre şu an kentte en az 6 bin 500 personel mağdur oldu. Tüm bu gelişmeler yaşanırken ve mağduriyetler oluşurken sendikaya destek vererek sesini yükselten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) beklemediği bir şokla karşılaştı. Kararnameye karşı oluşan toplumsal muhalefet blokunda yer alan partinin iktidarda olduğu Dikili’de 27 belediye personeli işten çıkarıldı.

YASA BAHANE EDİLEREK MUHALİFLER Mİ İŞTEN ÇIKARILIYOR?
Kadro sınavı gerekçe gösterilirken işten çıkarmaların temelinde yatanın parti içi hesaplaşma olduğu iddia edildi.  Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun ile İlçe Başkanı İsmail Hakkı Şener’in yıldızının barışmadığı biliniyor. Kongrede göreve devam etmek için yeniden aday olan Şener’in karşısına Selami Demirel çıkmıştı. Başkan Tosun o dönem ‘belediye başkanı olarak tarafsız kaldım’ şeklinde bir açıklama yapmıştı.  Gelinen noktada işten çıkarılan işçilerin hepsinin ilçe kongresinde mevcut İlçe Başkanı Şener’e yakın olduğu ve oy attığı belirtildi. Örgütte rahatsızlık yaratan gelişmenin, ‘taşeron yasası kullanılarak muhalifler mi işten çıkarılıyor?’ sorusunu akla getirdiği öğrenildi.  Geçmiş dönemde Başkan Tosun’la sorunlar yaşayan İlçe Başkanı Şener konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmadı. Şener’in partisini kamuoyunda zor duruma düşürmemek için demeç vermediği öne sürüldü.

İL YÖNETİMİ TAKİP EDİYOR
Konuyu Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Ali Yaşar Çalışkan’ın takip ettiği öğrenildi. Dikili’deki sorunun Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’a iletildiği belirtildi. Dikili’den gelen bir ekibin de İl Başkanı Deniz Yücel ile görüştüğü ve sorunun çözümü noktasında yardım istediği ifade edildi.

GÖREVDE BİLE DEĞİLDİM, VEKALETEN BAŞKA ARKADAŞ VARDI!
Konuyla ilgili konuşan Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun iddialar karşısında şunları söyledi: Kesinlikle öyle bir şey yok. Ne komisyona girdim ne karar verdim. Belediyeden de, kaymakamlıktan da komisyon oluşturuldu. Onlar tüm işlemleri yaptı. Bu heyetten sonra olay valiliğe gider. Kesinlikle bir müdahalem yok. Hatta o anda görevde bile değildim. Vekaleten başka arkadaşımız vardı. Kongre sürecine hiç karışmamıştım. Ayrıca kaldı ki, oyu açık mı kullanmışlar? Ben biliyorum ki gizli oy kullanılan bir seçimde kimin kime oy verdiği bilinmez. Öte yandan İsmail Başkan benim düşmanım değil, ilçe başkanım. Oyları açık mı atmışlar merak ediyorum.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2018, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER