Dijital dönüşüm masaya yatırıldı

Son zamanların en önemli trendlerin başında Dijitalleşme ve buna paralel olarak şirketlerin Dijital Dönüşümü gelmekte. Bu bilinçle hareket eden EGİAD, üye firmalarının dönüşümü için harekete geçti. İş dünyasının dijital dünyaya uyumunda öncülük yapan iş örgütü, HP Türkiye eski Genel Müdürü, Melek Yatırımcı ve Mentor Serdar Urçar’ın konuk konuşmacı olarak katıldığı “Dijital Dönüşüm” başlıklı bir seminer düzenledi.

Dijital dönüşüm masaya yatırıldı

Toplantının açılış konuşmasını yapan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter, Türkiye’nin, dünyadaki rekabetçiliğinin arttırılabilmesi için farklı alanlarda aksiyon alınması gerektiği hususuna vurgu yaptı.

Müşterilerin beklentilerini karşılayacak şekilde iş süreçlerinin değiştirilmesi ve teknolojiden yararlanmak sureti ile müşteri odağının arttırılması gerektiğini belirten İlter, geleneksel iş yapış modellerinin terk edilerek, firmalara yenilikçi iş kültürünün yerleştirilmesi ve dijital dönüşüme uygun bütçelerin ayrılmasına yönelik görüşlerini paylaştı. EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter, dijital dönüşümün tüm şirketler için hayati önem taşıdığını vurgulayarak “Dijital dönüşüm günümüzde her şirketin gündemine girmeyi başardı. Çünkü şirketlerde yenidünya düzeninde geleceğe yönelik ciddi endişeler var, iş yapış şekilleri değişti. Artık geleneksel iş yapış şekilleri ile gelecekte var olunamayacağı açıkça ortada. Bu da doğal olarak dijital dönüşümü tetikliyor” dedi. Dijital dönüşüme başlamış şirketlerin başarı nedenlerine de değinen İlter, “Doğru strateji belirlemiş olmaları, kurum içi yenilikçi bir kültür yaratmaları ve dijital dönüşüme yeterli bütçe ayırmaları göze çarpıyor. Özellikle geleneksel endüstrilerde belli bir ölçek ve yaştaki şirketlerin ayakta kalabilmesi için dijital dönüşüm çok kritik. Bunun için öncelikle çok net bir liderlik iradesine ihtiyaç duyulduğunu söyleyebiliriz. Kısaca bu dönüşümde insan ve strateji aslında dijital araç ve gereçler kadar büyük önem arzetmekte” dedi.

HP Türkiye eski Genel Müdürü, Melek Yatırımcı ve Mentor Serdar Urçar ise, son zamanların en önemli trendlerinin başında Dijitalleşme ve buna paralel olarak şirketlerin Dijital Dönüşümü geldiğini vurgulayarak, kendi deneyim ve gözlemlerinden yola çıkarak başarılı dijitalleşmenin kritik noktadaki başarı faktörlerini paylaştı. Urçar, “Bu işi ciddi yapmak isteyen her kurumda küçük de olsa bir dijital birimin kurulması ve iş ile teknoloji yönetimi arasında bir köprü vazifesi görerek, uygulamayı hızlandırması, proje yönetimi ve koordinasyonu yapması gerekiyor. Böyle bir organizasyonda en kilit fonksiyon, Chief Digital Officer (Dijital Dönüşüm Lideri) adlı yeni rolden oluşuyor. Bu iş tanımı hem işten, hem de teknolojiden anlayan birisinin teknoloji kullanımını destek veren düzeyden, rekabetçilik silahı düzeyine çıkarmasını içeriyor. Bu rolü tam zamanlı olarak istihdam etmeyi pahalı bulan kurumlar için dönemsel yönetim çözümleri de bir alternatif olarak öne çıkıyor. Yine böyle bir birimde proje yöneticilerine ve yeni teknoloji uzmanlarına gereksinim oluyor. Her değişim programı gibi dijital dönüşümün de tepeden başlaması ve aşağıya doğru inmesi kritik öneme sahip” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2018, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER