Dev Davada Hayal Kırıklığı

Büyükşehir davasında 9 gün süren mesai sonunda mahkeme heyeti kararı açıkladı. Heyet Genel Sekreter Yardımcısı Erhan Bey ile Grand Plaza eski Genel Müdürü Muharrem Derbentoğulları'nın tahliyesine, diğer tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamına karar verdi.

Dev Davada Hayal Kırıklığı

130 sanığın 'çete üyesi', Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da 'çete lideri' sıfatıyla ve 397 yıl hapis istemiyle yargılandığı tarihi Büyükşehir davasında 9 günlük mesainin ardından karar açıklandı
Tutuklu ve tutuksuz sanıkların, tek müşteki olan Cem Cevahir Kiraz'ın ve avukatların savunmalarına sahne olan süreç sonunda Mahkeme Savcısı Sedat Özen tutululukların devamı, savunma avukatları da tahliye taleplerinde bulunmuştu.
Cahit Kargılı başkanlığındaki mahkeme heyeti Genel Sekreter Yardımcısı Erhan Bey ile Grand Plaza eski Genel Müdürü Muharrem Derbentoğulları dışında tüm tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamına karar verdi.
Mahkeme tahliyelerle birlikte şu kararları aldı:

ESER VE ÇALIŞKAN'IN DANIŞTAY TALEBİNE RET!
Büyükşehir Belediyesi davasının 10'ncu gününde ara karar veren İzmir 8'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını Mahkeme Başkanı Cahit Kargılı açıkladı. Kargılı, suç vasıflarını değişme olanağı gerekçesiyle Genel Sekreter Erhan Bey ve Grand Plaza eski Genel Müdürü Muharrem Derbentoğlu’nun tahliyesine karar verdi. Mahkeme, Buca toplu konutları ruhsat ve belgelerinin temini için Cumhuriyet Savcılığı’na yazı yazılmasına, Ferda Eser ve Hüseyin Çalışkan’ın Danıştay’da yargılanması bu davadan ayrılmaları talebini reddetti.

TAPE KAYITLARI YENİDEN BİLİRKİŞİYE GİDECEK
Tape kayıtlarıyla ilgili itirazlar bulunduğunu belirten Mahkeme Başkanı, bu nedenle kayıtların ve teknik takip kayıtlarının aynı olup olamadığına dair inceleme yapılması için bilirkişiye gönderilmesine karar verdi. ESHOT durak ihelesi ve Buca toplu konutları yangın merdiveni, seramikleri 15 santimetresinin yapılmamasında ihaleye fesat karıştırma, fotoğraf çekimi ve masaüstü reklam filmi yönünden kamu zararı oluşup oluşmadığıyla ilgili teknik bilirkişi raporu hazırlanmasına hükmeden mahkeme, davada aranan Mustafa Nafi Kaya’nın yakalandığını ve infazının beklenmesi kararını açıkladı.

Mahkeme, tüm sanık avukatlarının koğuşturmanın genişletilmesi talebi olup olmadığına eğer varsa 20 gün ek süre verilmesine tanık bildirimleri halinde adrese davet çıkartılmasına karar verdi.
Katlı otopark ihalesinin mağduru Atilla Karel’e duruşmada hazır bulundurulması için celp çıkarılmasına hükmemden mahkeme, tutuksuz sanıklar Nagehan Genç ve Serpil Keskin’in yurtdışı çıkış yasağının kaldırılmasına karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2012, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER