Delican Ankara'ya Gidiyor

İzmir'de oylarını 10 puan eriten AK Parti, sorgulama sürecine girdi. AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, yarın (perşembe) Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yapacağı il başkanları toplantısı için Ankara'ya gidecek. Delican'ın yakın zamanda görevden alınmayacağı öğrenildi.

Delican Ankara'ya Gidiyor
AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, yarın (perşembe) Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yapacağı il başkanları toplantısı için Ankara'ya gidecek. Toplantıda, İzmir'de yaşanan oy kaybının nedenleri sorgulanacak. AK Parti İzmir'de 2011 yılında yapılan genel seçimde yüzde 36.8 oy almıştı, 2014 yerel seçimlerinden Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda 35.9 oy aldı, 2014 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde İzmir, Recep Tayyip Erdoğan'a yüzde 33.38 oranında oy verdi. 10 ay sonra yapılan genel seçimde ise İzmir AK Parti'ye yüzde 26.21 destek verdi. AK Parti, son genel seçime göre oylarını 10 puan düşürdü. 2011 genel seçiminde ülke genelinde yüzde 50 oy alan AK Parti son genel seçimde oylarını 10 puan eriterek, yüzde 40'e geriletti. AK Parti ile hesaplaşmanın en yoğun hissedildiği İzmir'de mevcut il yönetimi, yerel siyasette daha aktifti, milletvekili adaylarının medyadaki görünürlüğü daha fazlaydı, 2 milyon İzmirli'ye Başbakan Davutoğlu'nun mektubu postayla gönderildi, kentsel dönüşüm vaatleri verildi ancak parti içinde çalışmadan dedikodu üreten yapının tasfiye edilememesi, liste dışı kalan milletvekillerinin teşkilatta kutuplaşma yaratması, bir önceki il yönetiminin siyasi ihtiraslarını seçim döneminde dizginleyememesi, ithal milletvekili adaylarının teşkilat tarafından benimsenmemesi, il yönetimindeki kutuplaşmalar nedeniyle ekip ruhu oluşturulamaması, verim alınamayan teşkilat başkanının seçime kısa bir süre kala değiştirilmesi nedenleriyle seçmen partiye 10 puan ceza kesti. 
 
İL BAŞKAN ADAYLARI NABIZ YOKLUYOR 
 
AK Parti İzmir İl Başkanlığı koltuğuna seçimden 11 ay önce oturan Bülent Delican, Teşkilat Başkanı Süleyman Soylu tarafından hazırlanıp eline verilen il yönetim kurulu ile girdiği seçimde 10 puanlık düşünün bedelini ödeyip ödemeyeceği tartışılıyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, teşkilatların seçimde başarılı bir perfomans gösterdiğini belirterek, yakın zamanda il yönetiminde bir değişiklik olmadığını söyledi. Ancak bu açıklama bile parti içindeki siyasi kulisleri dindirmedi. İzmir siyasetinde oyun dışı kalan eski İzmir milletvekilleri Aydın Şengül ile Ali Aşlık'ın il başkanlığı için adı geçerken, Delican ile birlikte göreve talip olan ancak atanmayan 8. sıra milletvekili adayı Atilla Kaya, il başkanı olabilmek için her alanda yoğun çaba harcıyor. Öte yandan Soylu'nun İzmir'deki prensi olarak bilinen Delican'ın teşkilatlardan sorumlu İzmir İl Başkanlığı görevinden çalışmadığı gerekçesiyle aldığı Yunus Kalkan da siyasi torpiline yaslanarak nabız yokladığı öğrenildi. 
 
Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2015, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER