Dayko'ya Peyzaj Düzenlemesi

Konak Belediyesi’nin kent içi trafiği rahatlatmak adına yol genişletme çalışmaları yaptığı Gürçeşme'nin meşhur Dayko Yokuşu peyzaj düzenlemeleriyle bambaşka bir görünüme kavuştu.

Dayko'ya Peyzaj Düzenlemesi
İzmir’in kalbi Konak’ın Gültepe ve Gürçeşme Semtleri arasındaki geçişi sağlayan 3513 Sokak girişindeki Dayko Yokuşu'nda başlatılan yol genişletme çalışmaları tamamlandı. Sokağa cephesi olan arazinin kamulaştırmasının ardından parseller üzerinde yer alan metruk binalar yıkılarak yol genişletildi. Artan taşıt trafiğini rahatlatan çalışma sadece yol yapımıyla da sınırlı kalmadı. Genişletilen yola yayaların güvenli geçişini sağlamak adına yeni kaldırımlar döşendi. Şarkılara bile konu olan meşhur Dayko Yokuşu'nu çıkarken yorulan vatandaşlar için de kaldırım kenarına şık oturma bankları yapıldı. Yoğun yağmurlarda yokuş üzerinde kalan toprak zeminin oluşturacağı heyelan tehlikesine karşı da önlem alan ekipler, istinat duvarı ile toprak kaymasının önüne geçti. Kademeli şekilde oluşturulacak duvarlar için yapılan çalışmada son aşamaya gelindi. 
 
ÇİÇEKLERLE RENKLENDİ
 
Dayko Yokuşu'nda yürütülen çalışmalarda Park ve Bahçeler Müdürlüğü'ne bağlı ekipler de alanın peyzaj ve bitki düzenlemesini gerçekleştirdi. Kamulaştırılması yapılan boş alana çim ekilerek yeşillenmesi sağlanırken, istinat duvarları ve yeşil alan sınırı boyunca çalı grupları yerleştirildi. Yeni dikilen fidanların yanı sıra renkli mevsimlik çiçeklerle de görsel zenginlik sağlandı. Yeşil alanın ortasına yerleştirilen saat şeklindeki dekoratif çiçeklik ise yoldan geçenlerin ilgi odağı oldu. Alandaki çalışmaların hızla devam ettiğini belirten belediye yetkilileri Dayko olarak anılan bölgenin çehresini değiştiren çalışmaların çok kısa bir süre içerisinde tamamlanacağını belirtti. 
Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2016, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER