Damla Sakızlı Ürünler Tanıtıldı

Sakız Adası Üreticiler Birliği’nin sahibi olduğu Medterra S.A. tarafından üretilen damla sakızlı ürünler ve besin takvileyerinin Türkiye tanıtımı, İzmir’de Mövenpick Otel’de gerçekleşti.

Damla Sakızlı Ürünler Tanıtıldı
 
Dr. İlias Smrynioudis tarafından gerçekleştirilen sunumda sakızın üretiminden tüketimine geniş bir bilgilendirme yapıldı. İnsan vücudu için önemi vurgulandı.
 
Dr. Smrynioudis, Sakız ağacından ortaya çıkan bir madde olan Mastiha’nın M.Ö.’ye uzanan uzun bir tarihsel geçmişi olduğunu, Hipokrat tarafından mide rahatsızlıkları ve hazım problemleri ile ağız ferahlatıcı özelliğiyle önemli bulunarak önerildiğini ifade etti. Sakız ağaçlarının 2014’ten beri dokunulmaz tarihi bir miras olarak UNESCO tarafından Sakız Adası’nda koruma altına alındığını belirten Dr. Smrynioudis, "1938’de kuralan Sakız Adası Üreticiler Birliği’nin adaya getirisi 26 milyon Euro’dur. Genelde işleme süreci yaz aylarında olur ve ağaçtan akan damlacıklar yere düşmeye başladıktan sonra toplanarak işlenir ve paketlenir. Üretici topladığı Mastiha maddesini kooperatife satmak zorundadır. Kooperatif ise dünyaya. Sakız’da 5 bin üreticinin topladığı ürün 3 büyük fabrikada işlenir. 150-170 ton olan üretimin yüzde 72’si ihraç edilirken kalan yüzde 28’i ise Yunanistan’da besin ürünleri olarak kullanılıyor. Türkiye’de de dondurma başta çeşitli şekillerde kullanılıyor" dedi.
 
Dr. İlias Smrynioudis, 150 den fazla bilimsel çalışma yapılan sakızın, eczacılar tarafından 16-17-18. Yüzyıldan beri önerilen bir madde olarak çok güçlü bir antibakteriyel ve anti mikrobik, antioksidan özelliği bulunduğunu ifade ederek, “AB ilaç Sanayi, ABD’de, Kore ve Kanada’lı sağlık kuruluşları tarafından onanan Mastiha çiğnenerek alındığında en yüksek E vitamininden daha etkilidir. Çiğnendiğinde ağız, diş ve dişeti sağlığı, antiplak özelliği vardır. Ülser ve reflü başta mide ve bağırsak sistemine, kan şekerine, kolestorala, kalp damar sağlığına yararları saymakla bitmiyor. Anti kanser, cilt yenilenmesi, yaraların iyileşmesinde etkilidir. Stresin neden olduğu birçok hastalığa da iyi gelen Mastiha, Kandaki şeker ve kolestrolü dengeler" diye konuştu.
 
Medterra dükkanları ile Mastiha’nın Yunanistan dışında da çok sayıda ülke başkentlerinde sakız ürünlerine ulaşıldığını belirterek Türkiye’de tüketicilere ulaşabilmesi için gerekli girişimlerin yapıldığını açıkladı.
Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2016, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER