CHP'li Sındır'dan Taşeron Düzenlemesine Tepki

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile emekliliğe hak kazanan ve hükümlü statüsünde olup da kadroya geçirilmeyen ve çalıştıkları işten de çıkarılan mağdur işçilerin durumunu Meclis gündeminde dile getirdi. Sındır, ''Ortaya çıkan büyük bir mağduriyet var'' dedi.

CHP'li Sındır'dan Taşeron Düzenlemesine Tepki
 
Konuşmasında 696 sayılı KHK’ya değinen Sındır, binlerce işçinin getirilen düzenleme ile kadroya geçmek bir yana, işinden de olduğunu söyledi. Sındır, "Örneğin, geçtiğimiz günlerde İzmir’de, ’kadroya geçeceğim’ umudunu taşıyan 2 bin 500 işçi, bırakın kadroyu işinden de oldu, bir anda kendisini sokakta buldu. Emekli olup çalışan, emekliliğe hak kazanmış olan, hatta yaş itibarıyla henüz yaşını doldurmadığı halde emekliliği hak eden ve hükümlü statüsünde olanların tamamı yeni durumda belediye şirketlerine maalesef alınamadı. Ortaya çıkan büyük bir mağduriyet var, bu insanlar açlığa terk edilmiş durumda" dedi.
 
"DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK"
 
Getirilen düzenlemeyle bir şeyin değişmediğini savunan Kamil Okyay Sındır, "Daha önce özel sektörde, taşeron işi yapan diğer şirketlerde belediyeye hizmet alımı sözleşmeleriyle hizmet veren işçiler şimdi ise belediyenin şirketine aktarılıyor, kısaca değişen hiçbir şey yok. Hatta statüleri bile korunarak, ücret iyileştirmesi söz konusu olmadan, çalışma koşulları iyileştirilmeden yeni duruma alınıyor" dedi.
 
Konuşmasının sonunda, engelli ve hükümlü çalıştırılmasını düzenleyen 4857 sayılı İş Kanunu’na değinen Sındır sözlerini şöyle tamamladı:
 
"4857 sayılı İş Kanunu’n engelli ve hükümlü çalıştırma zorunluluğunu düzenleyen 30’uncu maddesine göre, elli veya daha fazla isçi çalıştıran özel sektör işyerlerinde yüzde 3 engelli, kamu işyerlerinde ise yüzde 4 engelli ve yüzde 2 eski hükümlü işçiyi çalıştırma zorunluluğu vardır. Getirilen düzenleme ile bu kanun yok sayılarak hükümlü statüsünde olanların bu belediye şirketlerine geçişi ne yazık ki söz konusu olamıyor. Sadece İzmir’de 2 bin 500’ün üzerinde bu durumdaki işçi şu anda aileleriyle birlikte aç ve perişan halde sokağa atılmış durumda. Türkiye geneline ise bu sayı 180 bine varıyor. Dünyanın hiçbir hukuk devletinde yapılan kanuni düzenlemeler kazanılmış hakların gasp edilmesine izin veremez ancak ülkemizde maalesef oluyor."
Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2018, 10:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER