Chp'li Çam'dan Çocuk İstismarına Oscar'lı Tepki

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Musa Çam, Ensar Vakfı’nın Karaman Şubesi’nin yatılı kalınan evinde çocukların, bir öğretmenin cinsel istismarına uğramasıyla ilgili olarak, bu yıl en iyi film Oscar’ını alan pedofili konulu Spotlight filmine gönderme yaparak, "Bir Oscar’lık film örneğini de şimdi ne yazık ki biz yaşıyoruz" dedi.

Chp'li Çam'dan Çocuk İstismarına Oscar'lı Tepki
İzmir’in Tire ve Torbalı ilçelerinde partisinin ilçe danışma kurulu toplantılarına katılan CHP Milletvekili Musa Çam, gündeme dair açıklamalar yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi’nden cinsel istismar olayını araştırmak için Karaman’a giden heyetteki milletvekillerinin duyduklarının insanın kanını dondurduğunu ifade eden Çam, "Bu çocuk istismarı olayı siyaset üstü yaklaşılması gereken koca bir ayıptır. Ama aileden sorumlu bakan çıkıp ’Bir kereden bir şey olmaz’ diyebiliyor. Bu insanlık dışı konu ortadayken bile kurum korunuyor, yandaş korunuyor, siyaset yapılıyor. Meclis’te konunun araştırılması engelleniyor. O zaman siz bunu yapan insanlara cesaret veriyorsunuz" diye konuştu.
 
Hükümetin bunu yapanları cesaretlendiren açıklamalar yaptığını savunan Çam, şunları söyledi:
 
"Oscar alan film Spotlight’ta çocuk tacizcisi rahipler çocukları günahla korkutuyordu. Ve dönen dolaplardan kimsenin haberi yoktu. Bir Oscar’lık film örneğini de şimdi ne yazık ki biz yaşıyoruz. İyi hal indirimleri, bir defadan bir şey olmazlar, kurumda yaşanması o kurumu etkilemezleri bugün akıl tutulması yaşayanlar yapıyor. Pedofiliye sıfır toleransla yaklaşıyorsak nerede ne olursa olsun caydırıcı cezanın verilmesi gerekiyor. Ama siz yapan kurumu kollarsanız cesaret verirsiniz. Ensar Vakfı’nın Karaman şubesi neden hala açık? İktidar bu olaya karışmış kurumu korumaktan başka ne yapıyor? Böyle bir şey olduğu zaman aileler ne yapacağını biliyor mu? Hizmeti devlet verir ama toplumun iyi hizmeti vermesi için devleti harekete geçirmesi gerekir. Bizim toplum olarak böyle bir olayla karşılaşmamayı devletten beklememiz, mağdurların korunmasını ve mağdur ailelere yol gösterilmesini istememiz gerekiyor."
 
"ÜRETİCİ ÇARESİZ, AKP’NİN YANLIŞ POLİTİKALARI MİLLİ ZARAR"
 
Tire’de süt üreticisinin yaşadığı krize de değinen Çam, düşen süt fiyatları üreticinin devamlılığını sağlamanın mümkün olmadığını, üretimin plansız artırılmasının önlem alınmazsa 2008’de yaşanan büyük krize dönüşeceğini kaydetti. Çam, “Yemin sütten pahalı hale geldiği ortamda kriz kaçınılmazdır. Krize seyirci kalınıp müdahale edilmezse hayvanlarına bakamayan üretici önceki krizlerdeki gibi hayvanlarını kestirmek zorunda kalacak. AKP’nin plansız politikaları milli ekonomimizi büyük zararlara uğratıyor. Acil müdahale edilmesi gerekiyor" diye konuştu.
 
Çam, ülkenin içinde bulunduğu durumun herkesi üzen, kaygılandıran, geleceğe karamsar baktıran bir tablo olduğunu ifade ederek, "Üreticinin, çiftçinin, gençlerin, çocukların geleceği için, terör belasından kurtulmak, refah düzeyi artan mutlu insanların yaşadığı bir Türkiye olmak için Atatürk’ün kurduğu parti olan CHP’den başka çare yok" diyerek sözlerini tamamladı.
Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2016, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER