CHP Konak hız kesmiyor

Şeker fabrikalarının kapatılmasına ilk tepkiyi gösteren CHP Konak İlçe Başkanlığı'nın Kadın ve Gençlik Kolları, Kıbrıs Şehitleri Caddesi ve Konak'a imza masaları kurdu. "Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine hayır diyoruz" kampanyası, İzmirlilerden yoğun ilgi gördü.

CHP Konak hız kesmiyor

Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde kurulan masaya imza atmak için gelen halk hükümete olan tepki ve sorunlarını CHP Konak İlçe yöneticilerine ilettiler.  İmza masasında “Satarak Değil, Üreterek Kalkınma” ile “Yerli ve Milli Sermaye Satılamaz” dövizleri dikkat çekti. Konak Meydanı’nda kurulan masada gençler; akranlarına ve büyüklerine özelleştirmenin yarattığı sorunları, kalkınma planlarının üretimde dışa bağımlı bir ülkeyle gerçekleştirilmeyeceğini anlatarak farkındalık oluşturmayı amaçladı. 

'KANSER YAPIYOR' 

İmza masasında şeker fabrikalarının kapatılarak üretimde nişasta bazlı şeker (NŞB) ve Yüksek fruktozlu mısır şurubu (YFMŞ) kullanılacağını anlatarak sağlığa zararları hakkında halkı bilinçlendirmek için bulunan Beslenme Uzmanı Pelda Başak: “Aşırı früktoz alımı düşük insülin konsantrasyonuna sebep olur bu da leptin seviyesinin düşük olmasına yol açar. Leptinin düşük seviyede olması kilo almaya ve obeziteye sebep olur. Obezite de kalp damar hastalıklarından kaynaklı inme , tip 2 diyabet , karaciğer yağlanması ve bir çok metabolik hastalığa yol açar. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarında früktozdan zengin beslenmenin metabolik sendrom, insülin direnci , hipertansiyon ve ağırlık artışına neden olduğunu çoktan beri biliyoruz. Metabolik sendromun ise kansere sebep olduğu konusunda hiçbir tereddüt kalmamış durumda” diyerek durumun ciddiyetini gözler önüne serdi. 

Nişasta Bazlı Şeker ve Yüksek fruktozlu mısır şurubunun zararlarının yer aldığı akademik araştırma metinleri halka dağıltıldı. 

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2018, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER