Çeşme'nin Sesini Kestiler

Türkiye’nin turizm yıldızı zor günler geçiriyor...

Çeşme'nin Sesini Kestiler
GAMZE KURT / BEN HABER
 
Türkiye dünyanın en önemli turizm bölgelerinden biri, İzmir Türkiye’nin gözbebeği, Çeşme İzmir’in en büyük değeri, Ayayorgi ise Çeşme’de eğlencenin kalbi… Böylesine önemli bir turizm alanında yıllardır süren sıkıntılar artık farklı bir boyuta taşındı. Ses krizi yüzünden kesilen cezalar, bu bölgede bulunan işletmecileri deyim yerindeyse canından bezdirdi. Öyle ki Ayayorgi’de mekan kapatma kararı alan işletme bile bulunuyor. Hal böyle olunca, Çeşme’nin eğlence koyu Ayayorgi’de gece hayatı bu sezon önemli ölçüde sekteye uğrayacak gibi görünüyor. Biz de Ayayorgi ve Çeşme’deki eğlence hayatının aldığı bu darbenin turizmcilere, otelcilere, taksicilere ve esnafa yansımalarını masaya yatırdık. İşte Çeşmelilerin konuya ilişkin görüşleri… 
 
“CEZALAR KORKUTUCU BOYUTTA”
 
 
VEYSİ ÖNCELÇEŞTOB BAŞKANI VE PIRIL OTEL’İN SAHİBİ
Çeşme’de müzik yayınlarını kesme, kısıtlama veya yok etme konusunda hiç kimsenin böyle bir niyeti olmamalı. Çünkü müzik yayını olmayan bir beldede turizm olmaz. Gündüzleri insanlar denize, beach cluba gittikten sonra gece de eğlenebilecekleri yerlere gitmek ister. Bu bütün Türkiye’de olduğu gibi dünyadaki turizm beldelerinde de bu şekilde. O yüzden Çeşme’de konutu olan herkes de yıllardan beri Çeşme’nin gece hayatını bilerek ev almışlardır. Bu yeni bir uygulama da değildir. Biz turizmciler olarak bunu engellemek isteyen kim olursa olsun karşısında oluruz. Kimse müzikli yerlerin kapatılmasını talep edemez. Ayayorgi kendine has özel bir yer. Ses perdeleriyle müziği kanuni ölçülerde engelleyerek çevreyi rahatsız etmeyecek bir boyutta çalışma içerisine girdiler. Belediye Başkanı ile yaptığım görüşmede, tüm bir yıl boyunca Çeşme’deki ve Alaçatı’daki işletmelere kesilen cezaların listesini aldım. Gerçekten de çok üzücü ve korkutucu boyutta cezalar verilmiş. İşletmeciler zaten zor durumda. Bir de iki aylık olan sezonda bu tür cezaları yedikleri zaman zaten para kazanamaz, yaşayamaz duruma geliyorlar. Benim kızdığım nokta; tüm beldelerde bu tür uygulamalar yokken neden Çeşme’de var? Neden Çeşmeli işletmecilerin üzerinde kara bulutlar dolaşıyor anlamıyorum. Bu tür işletmelerin yaşaması için biz ÇEŞTOB olarak her türlü desteğimizi sürdüreceğiz. Müzik yayınlarının, gece hayatının, eğlencenin olmadığı bir Çeşme’yi düşünemiyorum. Tüm Türkiye’de bu müzik yayınları yapılıyorsa Çeşme’de de yapılmalıdır. 
 
“REZERVASYONLARIMIZ YÜZDE 30 DÜŞTÜ”
 
 
YAKUP DEMİR – ÇEŞTOB BAŞKAN VEKİLİ VE ILICA OTEL GENEL MÜDÜRÜ
Çeşme eğlencenin bir parçası. Eğlence sektörü, sac ayaklarımızdan birisini oluşturuyor. Denizi, kumu, plajları çok güzel ama bu plajlara eğlence katarsak güzel oluyor. Ki beach club modasını ülkeye getiren Çeşme oldu. Bu modanın devam etmesini istiyoruz. Fakat her yıl böyle kaybede kaybede 2016’ya kayıpla geldik. 2016’da da eğlenceyi Çeşme’de yok saymak veya yok etmek arzulamadığımız bir şey. Bu eğlence ile ilgili olarak ciddi bir rahatsızlık varsa yerel yönetimin bu sorunu çözmesi lazım. Bizim her toplantıda yerel yönetime, eğlence adası oluşturulması konusunda taleplerimiz oluyor. Hatta Sayın Kaymakamımız bu konuda çok hassas. En son toplantıda bunu muhakkak çözmemiz lazım demiştik. Çeşme ile ilgili sorunlarda elini taşın altına koyduğunu söyledi. O anda kendisi Milli Emlak Müdürü’nü arayarak, bizde kansere dönüşen ecrimisili görüştü. Kaymakamımız gürültü işiyle de ilgilendiğini söyledi. Tabii gürültü dememek lazım, eğlence gürültülü olmak zorunda değil. Ayayorgi’deki işletmelerin de bu konuda hassas olması lazım. Ama yine de her şekilde Çeşme’de eğlenceyi yok etmemek lazım. Bizim otel müşterilerimizin yüzde 30’u eğlence için buraya gelen insanlardı. Ve çok kaliteli, harcama derecesi çok yüksek olan misafirlerdi. Son 2-3 yılda düşerek gitti. Tamam belki otellerimizde doluluk oranı var ama inanın kalite çok kötü düştü. Biz otellerimizdeki kaliteli doluluğu, buradaki kaliteli beach clublara borçluyuz. Çeşme’yi hiç kimse Datça gibi düşünmesin. Çeşme, hem dinlence hem de eğlence yeri olmalı. Biz üyelerimizden de çok tepki aldık. Eğer Ayayorgi’de eğlence biterse Çeşme turizmde değer kaybedebilir. Hem marka değeri biter hem de misafir portföyü değişir. Ayayorgi’deki eğlence azaldıkça bizim de karlılığımız ciddi derecede düştü. Grupsal anlamda rezervasyonlarımız yüzde 30’a kadar düştü. 
 
 
“BÜTÜN HOPARLÖRLERİ DEĞİŞTİRDİK”
 
BÜLENT GÜLCEN – AYAYORGİ’DE BEACH CLUB SAHİBİ
Sayın Kaymakamımızla bu konuyu defalarca görüştük. Tabii ses sistemi için büyük masraflar gerekiyor. Biz bu yatırımları yapıyoruz şu anda. Alaçatı’daki arkadaşlarımız da ciddi sıkıntılar çekiyor. İşletmeciler eğlence sektörünü bırakmayı düşünüyor. Bu bölge aslında hassas kullanım alanı olmadığı için biz canlı müzik ruhsatına tabi değildik, geçtiğimiz Kasım ayına kadar. Ama şimdi yönetmelik değişti. Artık herkes canlı müzik ruhsatına tabi. Biz şu anda Paparazzi olarak ciddi bir müzik yatırımı yapıyoruz. Bütün hoparlörler değişti. Aslında Ayayorgi’deki sorunlar çözülür. Sadece diyalog yolunun açık olması lazım, ceza yolunun değil. Biz Kaymakam Bey ile görüştüğümüzde o da “burası emekliler şehri değil, illa ki eğlence olacak ama biraz ses düşürülecek” dedi. Biz de bu noktada yapılması gereken her şeyi yapıyoruz. 
 
“AYAYORGİ OPERASYONU BAŞARIYA ULAŞTI”
 
 
MEHMET ÖZENER – AYAYORGİ’DE BEACH CLUB SAHİBİ
Ben bu yıl artık bu stresi yaşamak istemiyorum. Çeşme’de hangi turizm var? Çeşme’ye insanlar neden geliyor? Bunun iyi sorgulanması lazım. Ceza kesilir ama bu cezalar öldürücü olmamalı. Marrakech’in olmaması Ayayorgi için büyük bir kayıp. Tebrik ediyorum, Ayayorgi operasyonu başarıya ulaştı. Bizlere “kapat” mesajı verildi. Ben de kapattım. Bu yıl kesinlikle açmayacağım. Bize “bu işi yapmayın, gidin” dediler. 
 
“TURİZM BİLİNÇSİZCE HANÇERLENİYOR”
 
 
MUSTAFA CENGER – İŞLETMECİ
Çeşme o kadar büyük zenginliklere sahip bir yer ki turizmin tanımında ne varsa hepsi Çeşme’de var. Ancak son yıllarda turizmle uğraşan ülkelere baktığımızda veya ülke içindeki rakiplerimize baktığımızda bizim avantajlarımız ve dezavantajlarımız vardı. Avantajlarımızdan birisi de eğlence turizminin başkenti olması. Biz sadece İstanbul ve Anadolu’nun eğlence tutkunu insanlarını ağırlayan, eğlence turizmini ağırlıkta yaşayan bir kent olduk. Daha açık tabirle İstanbul’un gözbebeği olduk. Daha önce İzmir’in sayfiyesiydik şimdi İstanbul’un da sayfiyesi olduk. Avrupa’daki nezih eğlence yerlerinden çok daha üstün kalitede hizmet veren eğlence yerlerimiz var. Burası herkesin huzur içinde eğlenebileceği ve dinlenebileceği bir yer. Ve şu an Çeşme’nin en büyük argümanı bu tarzda bir eğlence konseptinin ön plana çıkartılması. Zaten bunu elde etmişken, kendiliğinden İstanbul bunu bize yaratmışken son dönemdeki uygulamalardan ciddi anlamda endişe duyuyorum. Bize kalite veren, her gün ulusal basında gündeme getiren eğlence turizminin bilinçsizce hançerlenmekte olduğunu ve işletmecilerin soğutulmakta olduğunu üzülerek izliyorum. Bu konuda bir şeyler yapılması gerektiğini düşünürken tam tersine, destek olunması gerekilirken köstek olunduğunu görüyorum. Ayayorgi sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın da çok gözde bölgesi. Buradaki işletmeciler zaten kaliteli işletmeciler. Yaptıkları işin hassasiyetini ve bilincini çok iyi yaşıyorlar. Bu insanları buradan soğutup Çeşme’den kaçırmanın kimseye bir getirisi olamaz. Ben bir yat işletmecisi olarak yetkilileri acilen göreve çağırıyorum. Eğer turizmi bilmiyorsanız bilenlerden destek alın. Biz tamamen İstanbul’dan ya da Anadolu’dan gelecek kaliteli insanların yolunu gözler olduk. Belediye Başkanı’ndan ve Kaymakamımızdan özellikle rica ediyorum. Çeşme turizmine hayat veren eğlence sektörünü koruyalım. Çeşme’de bir grup insan var “aman kimse gelmesin, Çeşme büyümesin, bize kalsın” gibi saçma sapan düşünceler içerisindeler. Ama şunu unutmasınlar Çeşme artık bizim değil, herkesin bu güzellikleri yaşama hakkı var. 
 
TURİZMCİLER ENDİŞELİ
 
ERDOĞAN YILMAZ – TURİZMCİ
Çeşme’nin iki lokomotifi var. Bir tanesi Çeşme Marina bir tanesi de Ayayorgi. Çeşme’de her sene bir önceki seneyi aratıyor. 10-15 yıldır Çeşme’ye yabancı turist gelmiyor. Bu nedenle esnafın bağımlılığı yerli turiste oluyor. Çeşme lokomotiflerinden bir olan Ayayorgi’deki işletmeler kapanırsa Çeşme esnafı kepenk kapatmak zorunda kalacak. Gerek taksiciler, gerek otelciler, gerekse restorancılar Ayayorgi’den ekmek yiyor. Kapandığı zaman buradaki esnaf kazancının yüzde 70’ini kaybetmiş olur. Dolayısıyla yetkililerin bu konuya el atması gerekiyor. Çeşme bence eğlence bölgesi olmalı. Çünkü insanlar zaten evlerinde dinleniyor. Ama burada şu anda sektör eğlence sektörü. Önümüzdeki sezondan umutlu değilim. Çünkü Çeşme Belediyesi burayı bitirmek için elinden geleni yapıyor. Her sene daha kötüye gidiyoruz. Bence belediyenin kendisine çeki düzen vermesi gerekiyor. Belli politikaları yapmaması gerekiyor.
 
 
GÖKHAN ERTÜRK – İŞLETMECİ
Böyle bir durumda Çeşme’ye gelecek yerli turist yüzde 50 düşer. Çünkü bu eğlence mekanları Çeşme’de büyük bir potansiyel bizim için. Gece eğlenmeye gelen gündüz de gelip yemek yiyor bizde. Bu tarz mekanların kapanması demek Çeşme’nin yarı yarıya düşmesi demek. Bizim için kötü olur. Ayayorgi’deki birkaç ev halkının yüzünden Çeşme’nin ekonomik yönden kaderi değişecek. Çeşme’yi emekli şehri yapmaya çalışıyorlar. Çeşme’nin daha canlı daha hareketli olması lazım. Her yerde bar, restoran olması lazım. Gece hayatının daha fazla olması lazım. Çeşme’nin içinde şu anda üç tane bar var normal işleyen. 10 taneye yakın beach club var. Bunların yarısı kapanırsa yandık biz. Çünkü denizi, güneşi, eğlencesi var Çeşme’nin… Başka bir şeyi yok ki. Ağustos 20 dediğinizde zaten Çeşme bitiyor. Bizim için zaten kısa bir sezon, bir de gece hayatını bitirirlerse daha da kötü olacak.  Deniz, güneş her yerde bulunabilir ama bu kalitedeki eğlence her yerde bulunmaz. 
 
 
HAKAN DENİZ OSANMAZ – ANAVATAN PARTİSİ SON DÖNEM ÇEŞME İLÇE BAŞKANI
Ayayorgi bandının Çeşme’de köklü bir geçmişi var. Bu 5-10 yıllık bir olay değil. Ayayorgi, beach club dediğimiz tarza Hakan Dalokay zamanında girdi. Daha sonra bu konsept ses getirdi ve yanında rekabet ortamı yaratabilecek diğer beach clublar açıldı. Tabii şu an orası beach club konsepti oldu. Eğer hafızam beni yanılmıyorsa Türkiye’deki tek büyük beach club konsepti de orasıdır. Çeşme’de Bodrum ve Kuşadası’nda bulunan imkanlar ne yazık ki yok. Çeşme tarih yoksunu bir yer. Bir tane kalemiz var, o bile savaş görmemiş tek kaledir. Tarihle ilgili bir belirti yok. Sadece ıldırı’daki anıtlar var, onlarla da bugüne kadar kimse ilgilenmedi. Bu sefer ne oldu? Çeşme bir konsepte bürünmek zorunda kaldı. Kendi yolunu bulmak zorunda kaldı. Beach club konsepti Çeşme’ye inanılmaz bir yerli turist hareketliliği getirdi. Tabii bunun esnafa katkısı ne kadar oldu tartışılır. Ama unutmayalım ki taksiciler de bir esnaf. Onlarında gelirleri bu sayede artmış oldu. Şimdi de beach clublarla ilgili sıkıntıyı ilk sizin kanalınızla öğrendik. Bu durumun Çeşme’ye yansımalarının iyi olmayacağı aşikar. Çeşme zaten çırpınıyorken, bir tek marina Çeşme’yi biraz ayakta tutmayı başardı. Zaten sadece bu ikisi var. Çeşme eğer bunlardan birini kaybederse çok ciddi sekteye uğrar. Bu tür yerlere ilçenin menfaati için destek olmak gerekir. Bu desteği de öncelikle yerel yönetimler verecek. Bugün yerel yönetimlerde öyle bir yetki var ki bayrak verseniz Cumhuriyet ilan ederler. Bu artık devletin bir olayı değil, burada Çeşme’de belediye başkanı ne isterse o olur. O yüzden onlara büyük görev düşüyor. Acaba buradaki beach clublara biraz zorluk çıkartıp da gece yaşam akışını tamamen Alaçatı tarafına kaydırmak mıdır proje? Çeşme dinlence yeri, Alaçatı eğlence yeri mi yapılmak isteniyor? Önümüzdeki sezonun da iyi geçeceğini düşünmüyorum. Ekstra yabancı turisti Çeşme’ye sokmadan dolu dolu bir turizm sezonu geçirme imkanı yok. Bundan 15 yıl önce Çeşme çarşısında derici, kuyumcu, antikacı ve halıcılar vardı. Şu an ise sadece kokoreççi, midyeci var. Konseptin nereye kaydığı buradan belli zaten.
 
 
FARUK TONGA – RESTORAN SAHİBİ
Ayayorgi imara açılan bir bölge ancak eğlence merkezleri yüzünden imara açılamıyor. Onlar o bölgeyi terk ederse bizim işlerimiz de düşecek. Ben yine de buradaki mekanların Ayayorgi’yi terk edeceğini tahmin etmiyorum. Ben Mehmet Bey’in mekanını kapatmasına üzüldüm. İyi bir işletmeydi. Böyle iyi işletmeleri tek tek kaybedersek tabii ki Çeşme’nin sonu hayırlı olmaz. Biz de kendi işletmemizde düğün yapıyoruz ama saat 00.00’dan sonra bitirmek zorunda kalıyoruz, ses cezalarından dolayı. Çeşme’de eğlence bölgesi olabilecek bir sürü alan var, Ayayorgi şart mı? Tabii ki Çeşme’de eğlence de olmalı. Mesela Bodrum turizm alanı ilan edilmiş bir bölge. Biz turizm alanı ilan edilmedik ki. Kaynama da buradan başlıyor zaten. Adamlar denizin içine otel yapıyor, biz burada otel yapamıyoruz. Kıyı Kanunu’na takılıyoruz hep. Ayayorgi’de de bu ses krizi hep vardı. Ben de Mehmet Bey’in yerinde olsam ben de kapatırdım mekanı. Bu sıkıntıyla mı uğraşacağım. Belediyenin de bir suçu yok aslında burada. Sorun şahıslar… Şahıslar şikayet ettikten sonra belediye ne yapsın… O yüzden işimiz zor. Yani bu sezon zor geçer. Bu sene Marrakech kapattı, seneye başka bir mekan kapatacak. Bizim işimiz yemek tabii, asıl sıkıntıyı turizmciler yaşayacak. Adam eğlenemedikten sonra niye gelsin otele kalmaya. 
 
 
SERKAN NİŞLİOĞLU – İŞLETMECİ
Çeşme’deki eğlence sektörünün sekteye uğraması turizme balta vurur. İnsanlar Ayayorgi’ye gitmeden önce bizleri alt tip mekan olarak kullanıyordu. Geliyordu buraya yemeğini yiyordu, saat 00.00’a kadar burada vakit geçirip Ayayorgi’ye gidiyorlardı. Bizim için bu durum tabii ki dezavantaj. Esnaf için Çeşme için inanılmaz kötü bir durum bu. O zaman Çeşme’ye gelmenin bir cazibesi kalmıyor. İnsanların gelmesi için deniz bir sebep değil artık. İnsanlar günübirlik dahi olsa buraya eğlenmeye geliyor. Hafta sonu otoban kayıtlarına baktığınız zaman 300 bin araç giriyor. Biz burada 55 gün çalışıp 10 ay yatıyoruz. O zaman biz de kapatalım gidelim. Oteller de kapatsın gitsin. Geçen sezon da Alaçatı’nın gece hayatı Çeşme merkezi söndürdü. Bunun sıkıntısını yaşadık biz. Ben daha önceki senelerde saat 23.00’dan sonra 30 tane daha masa alıyordum. Önümüzdeki sezondan da umutlu değilim. Şu olay bizim tamamen gözümüzü kapattı. 
 
“EĞLENCE BİTERSE ESNAF DA BİTER”
 
 
İLTER ETİKE – ESNAF
Çeşme’yi ayakta tutan şey eğlence sektörü. Zaten turizmde yıllardır bir geriye gidiş var. Yerli turizmi de Ayayorgi ayakta tutuyor. Eğer o gücü de kaybedersek Çeşme merkezin ticari anlamda çok ciddi bir kaybı olacak. Bunun olmaması için Ayayorgi’nin eğlence sektörüne devam etmesi ve oradaki ticari işletmelere de gerekli kolaylığın gösterilmesi gerekiyor. Kişisel kazançlarının dışında onlar önemli bir hizmet yapıyorlar buraya. Elde kalan sadece Ayayorgi ve hükümetin yapmış olduğu Çeşme Marina. Çünkü Alaçatı’nın farklı bir konsepti oluştu ve insanlar daha çok burayı tercih ediyor. Şunun ayırımını da yapmak lazım. Burası asla sayfiye yeri olabilecek bir pozisyonda değil. Eğer bu tarz bir yapı istiyorlarsa bunun için burayı öldürmeye gerek yok. Çünkü buranın çok daha farklı güzellikleri var. Sadece İzmir’e değil ülke ekonomisine can veren bir ilçe konumunda. Böyle güzellikleri olan bir ilçeyi sayfiye yerine dönüştürmeye çalışmak en başta burada yaşayan, burada ticaret yapan insanlara çok büyük haksızlık.
 
 
İBRAHİM KARAKURT – ESNAF
Eğlencenin bitmesi, genel anlamda Çeşme esnafının tamamen bitmesi anlamına gelir. Kesinlikle biz kiralarımızı dahi ödeyemeyiz. Ben iki tane dükkan çalıştırıyorum burada. Hem oyuncak üzerine hem de butik üzerine. İki dükkanımın da kirasını çıkartamam sanırım. Yaz sonunda da dükkanlarımı büyük ihtimal kapatırım. Bu haberleri duyana kadar sezondan umutluydum ama şu an tamamen umudumu yitirdim. Eğer eğlence sektörü sekteye uğrayacaksa ben tek dükkana düşmeyi yeğlerim. Eğlence sektörüne darbe vurulması esnafın tamamen sömürülmesi anlamına geliyor. Yaz sonunda buradaki onlarca arkadaşımız ekmeksiz ve işsiz kalır. Zaten bizi ayakta tutan sadece Ayayorgi bölgesindeki eğlence mekanları, denizimiz ve İstanbullu yerli turistler. İstanbullular gelmezse burada çok sayıda arkadaşımız dükkanını kapatır. Zaten 45 günlük sezon var, eğlenceye kısıtlama getirirlerse bunu sıfıra indirirler, esnafın da ipini çekerler. Zaten yabancı turist burada yok. Mevcut yönetimler ne yaptılar ne ettiler yabancı turisti buradan gönderdiler. Çeşme’de Sayın Nuri Ertan’ın başlattığı, Faik Tütüncüoğlu’nun devam ettirdiği Çeşme Sakız Koyun Şenliği Çeşme’ye özgü bir şeydir. Sayın Dalgıç’ın gelir gelmez yaptığı ilk icraat bu şenliği Çeşme’den kaldırıp Ovacık’a getirmek oldu. Yeter ki Çeşme gündeme gelmesin, Alaçatı hep bir adım önde olsun. Alaçatı’ya yaptığı farklılıkları Çeşme’ye asla yapmadı. O zaman Alaçatı Ot Festivali de bu sene Karaköy’de yapılsın. 
 
 
REHİME AYDOĞDU – ESNAF
Bizim turizm olarak zamanımız çok kısıtlı. Bu kısıtlı zamanda bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. İnsanlar buraya özellikle Ayayorgi Koyu için geliyorlar. Çeşme’nin gece hayatının kalkınması lazım ki doğal olarak biz de kalkınalım. Eğer Çeşme’de eğlence biterse ciddi bir kriz yaşanır. Dışarıya çıkan, eğlenen daha “tin edge” grup, bunlar para harcayan grup… Pek de hoş bir görüntü olmaz Çeşme için. Bizim müşteri portföyümüzün yüzde 80’i İstanbul. O insanlar da buraya doğal olarak eğlenmeye geliyor. Bugün Antalya, Bodrum, Kuşadası ile yarışır durumdayız. Ama gece hayatı sekteye uğrarsa biteriz. 
 
“BU TARZ İNSANLARIN BİZE FAYDASI YOK”
 
 
RECEP OKUMUŞ – ESNAF
Ayayorgi’ye gelen vatandaşın buraya bize gelip de alışveriş yaptığını ben hiç görmedim. Gece hayatı için buraya gelenler, mekanda 1 gecede 3-4 maaş harcayıp çok rahatlıkla sefasını sürüp giden insanlar. Bu tarz insanların zaten Çeşme esnafı için herhangi bir faydasının olması zaten mümkün değil. Dolayısıyla bizi fazla etkileyeceğini zannetmiyorum. Evet o bölge çok gürültülü, biraz daha gürültü azalmış olur. Yakın çevrede oturanlar gürültüden rahatsız, buna ben de dahilim ama biz de alıştık tabii. Ses krizinin, yılın 2 ayını burada tatil yaparak geçirenlerin rahatsız olmasından dolayı ortaya çıktığını düşünüyorum. Çeşme Belediyesi’nin de bunda çok fazla etkisinin olduğunu düşünmüyorum.    
 
TAKSİCİLER İSYANDA
 
 
SEYİT ARSLAN - TAKSİCİ
Çeşme’de eğlence biterse her şey biter. Biz gece gündüz Ayayorgi’den müşteri alıyoruz. Kimse kusura bakmasın ama oradan bin kişi ekmek yiyor, birkaç kişinin rahatsızlığı için bundan vazgeçilmemeli. 
 
HASAN KAYA - TAKSİCİ
Çeşme kesinlikle bir eğlence bölgesi. Bence Çeşme’de 60 yaş üstünün işi yok. Ben de 60 yaşına gelince beni de Çeşme’den kovsunlar. Ne dışarıdaki bakkala ne mahalledeki büfeciye ne sokaktaki kumrucuya hayrı olmayan insan Çeşme’ye gelmesin. Eğlenmek isteyen, para bırakacak kişi Çeşme’ye gelsin. Çeşme biraz daha hareketlensin. Kışın zaten hareket yok. Bizim de taksi müşterimiz yok kışın. Kış sezonunda da yazın kazandığımızla geçiniyoruz. Bu sezondan da ümitli değiliz. Lütfen Çeşme’nin geleceğiyle oynamasınlar. Eğer birileri kafasını dinlemek istiyorsa yazlık villasını dağın başına yapsın, Ayayorgi’ye değil.  
 
Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2016, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER