Çanakkale Şehitleri Konak'ta Anıldı

Konak Belediyesi'nin 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 101. yılı ve Çanakkale Şehitleri Haftası etkinlikleri İzmir Devlet Senfoni Orkestrası'nın (İZDSO) 'Çanakkale Şehitlerini Anma Özel Konseri' ile başladı. Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nin (AASSM) ev sahipliği yaptığı konserde 12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulünün yıldönümü dolayısıyla Milli Şair Mehmet Akif Ersoy da anıldı. 

Çanakkale Şehitleri Konak'ta Anıldı
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan konser öncesi kısa bir sunum yapan İZDSO Müdürü Ender Ünal, sanata desteklerinden ötürü Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'a teşekkür plaketi takdim etti. Başkan Pekdaş da Çanakkale Zaferi'nin savaşın kaderini değiştiren destansı bir gün olduğunu belirterek, "Çanakkale Zaferi Birinci Dünya Savaşı'nın kaderini değiştiren destansı bir tarihtir. Çanakkale'de Anzak ordularına karşı kazanılan zaferle bu toprakların tarihi değişirken; Büyük Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk savaş bittikten sonra Çanakkale'yi Anzaklarla Türklerin dostluk ve barış mekanı haline getirmiştir. Anzaklar da gelip burada kaybettikleri evlatlarını anıyor, dünya barışı için birlikte dua ediyorlar. Bizim de bugün millet olarak kendi kimliğimizle yaşamak hakkımız olduğu kadar barışı da son sesle, sonuna kadar savunmamız gerekiyor. Çanakkale Savaşı'nın ve şehitlerimizin anısının bize hatırlatması gereken şey barışın ne kadar önemli olduğudur. Savaşın sadece ülke savunması için kullanılacak bir araç olduğunu ve sonunda hep barışı savunmak gerektiğini bize Mustafa Kemal Atatürk öğretti" dedi. 
 
ACININ İLACI SANAT
 
Anma gecesinde İstiklal Marşı'nın kabulünün yıldönümünü de kutlayan Pekdaş, "Savaş koşullarında bile meclis iradesini üstün tutan bir Büyük Komutan var. 12 Mart 1921'de Savaş devam ederken meclis İstiklal Marşı'nı kabul ediyor. Bizim bu dönemde de barışı ve meclis çalışmalarını öne çıkarmamız gerekiyor. Ankara'da son beş ayda üç büyük patlama oldu, canımız yanıyor, yüreğimiz yaralı.  Ama acının en büyük ilacı sanattır ve barışın sesini her yerde yükseltmektir" diye konuştu. 
 
GÖZYAŞLARIYLA DİNLEDİLER
 
Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Rengim Gökmen'in yönetiminde İzmir Devlet Senfoni Orkestrası alkışlar arasında sahne aldı. Muammer Sun'un kaleme aldığı Yurt Renkleri'nden eserler seslendiren orkestra konsere Çanakkale Türküsü ile başladı. Ardından J.Brahms'ın keman konçertosuna geçilirken solist Deniz Toygür Conus kemanıyla birlikte sahnede yerini aldı. Sergilediği muhteşem performans üzerine dinleyicinin coşkulu alkışlarıyla tekrar tekrar sahneye gelerek defalarca bis yapan Deniz Toygür Conus, Çanakkale Türküsü'nü okuyarak salonu dolduran sanat severlere duygu dolu anlar yaşattı.  Dinleyicilerin bir yandan müzik ziyafeti yaşarken bir yandan da şehitlerini andığı konser J. Sibelius'un 5. senfonisiyle son buldu.
Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2016, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER