Çalışanlara Proje Eğitimi

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu (TKHK) Eğitim Araştırma ve Geliştirme Daire Başkanlığı tarafından İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ev sahipliğinde, İzmir Kuzey/Güney, Aydın, Muğla, Balıkesir ve Manisa Kamu Hastaneleri Birliklerine (KHB) bağlı sağlık tesislerinde görev yapan araştırmacı, uzman ve çalışanlardan oluşan gruplara proje hazırlama eğitimi verildi.

Çalışanlara Proje Eğitimi
İki günde 70’er kişilik 2 ayrı gruba verilen eğitim ile Ar-Ge projeleri geliştirme, yürütme potansiyeli yüksek araştırmacılara projelerinin yazım aşamasında profesyonel destek vermek, Kuruma bağlı sağlık tesislerinin Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerini geliştirmek amaçlandı. TKHK Eğitim Araştırma ve Geliştirme Daire Başkanlığı tarafından “TÜBİTAK 1003 Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programına Proje Önerisi Hazırlama Eğitimi" kapsamında gerçekleşen eğitim, sağlık tesislerinde görev yapan araştırmacı, uzman ve çalışanlardan oluşan gruba verildi.
 
Açılış konuşmasını yapan İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu “Bugün biz İzmir Kuzey ve Güney KHB Genel Sekreterliği olarak böyle bir değerli toplantıya ev sahipliği yapmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen bu toplantıların ilkini bizimle yaptıkları için Daire Başkanımıza teşekkür ediyorum. Eğer çalışmalarımızı baştan iyi bir hipotezi destekleyerek oluşturabilirsek uluslararası düzeyde kabul gören makaleler ve araştırmalar ortaya koyabiliriz. İki günlük eğitimlerde klinik araştırmaları planlamak, projeyi yazmak, soruyu ve hipotezi oluşturmak sonrasında hipoteze ulaşmak yani soruyu cevaplayabilmek ve ardından bunu bilimsel camiaya kazandırabilmek konuşulacak. Bu iki gün içerisinde Ege Bölgesi olarak kendi ceplerimize bir çok bilimsel bilgiyi dolduracağız diye düşünüyorum. Hepinize tekrar hoşgeldiniz diyor saygılarımı sunuyorum" dedi.
 
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Daire Başkanı Tünay Şahin ise “Eğitim ve Araştırma Geliştirme Daire Başkanlığı olarak kurumumuz bünyesinde 2014 yılı itibari ile kurulmuş bir daire başkanlığıyız. Ar-Ge Daire Başkanlığı olarak dünyadaki gelişmelere baktığımızda Ar-Ge projeleri, klinik araştırmalarda ve buluşlar yapmada öncelikle işin neresindeyiz, ne kadarını biliyoruz, sahadaki arkadaşlarımız ve çalışanlarımız neler yapıyorlar, bunlara baktık. Bize göre en kaliteli insan kaynağı kamu hastaneleri kurumunda yeralmakta. Ama proje yazma, buluş çıkarma, Ar-Ge üretme konularında insanlarımızı başka ülkelere transfer ettiğimizde oralarda yaptıklarını burada yapamadıklarını görüyoruz. O zaman proje nasıl yazılır, Ar-Ge kültürü, Ar-Ge mantığı nasıl oluşturulur, oluştururken hangi açılardan düşünmek gerekir konusunda nasıl bir algı kurmamız gerekir sorularını sorduk. Yani bir alt yapı oluşturmamız gerektiğini düşündük. Geçen bir yılda neler yaptığımızı değerlendirdik ve bugün ki eğitimlerimizi yapmaya karar verdik. Proje yazılımı, proje verileri hakkında size eğitimler verecek olan hocamız Prof. Dr. Ahmet Çevik Tufan’ın her türlü sorunuza yanıt vereceğinden hiç şüphem yok. Başarılı bir proje çalıştayı olmasını temenni ediyorum" diye konuştu.
 
İlk gün ayrıca TKHK Eğitim Araştırma ve Geliştirme Daire Başkanı Tünay Şahin başkanlığında, İzmir Kuzey KHB Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu, İzmir Güney KHB Genel Sekreteri Prof. Dr. Behzat Özkan, genel sekreterliklerde görevli başkanlar, bağlı sağlık tesislerindeki hastane yöneticileri, EPK üyeleri, araştırmacı projesi yürüten hekim, hemşire, Ar-Ge sorumlularından oluşan 40 kişilik grup ile çalıştay düzenlendi. Çalıştayda Ar-Ge faaliyetleri görüşülürken TKHK bağlı sağlık tesislerinde Eğitim, Ar-Ge birimlerinin yapılanması ve işleyişi konusu karşılıklı fikir alışverişleri ve önerilerle işlendi.
Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2016, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER