Buca'nın Ses İzi Anıtı Tamamlanıyor

İzmir’in Buca İlçesi’ndeki Buca Koop Mahallesi’nde 2 bin metrekare alan üzerinde konumlanan, yan yollardaki düzenlemelerle 16 bin 500 metrekarelik bir alanı kapsayan meydanda heykeltıraş Ekin Erman’ın, Bucalıların ses izlerinden oluşturacağı anıtın yapımında sona gelindi. Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina sürdürülen çalışmaları yerinde inceledi.

Buca'nın Ses İzi Anıtı Tamamlanıyor
 
Buca Belediyesi, Buca Koop Mahallesi’ne kazandıracağı dikkat çekici meydan projesinde sona yaklaştı. 2 bin metrekarelik alanda konumlanan ama çevredeki yan yollarla birlikte 16 bin 500 metrekarelik alana yayılan Buca Koop Meydanı’nda düzenlemeler devam ederken 15 metre yüksekliğinde ve kompozit malzemeden yapılan ’Ses İzleri’ anıtında da son rötuşlar yapılıyor.
 
Geçtiğimiz aylarda meydana kurulan ses odalarında, binlerce kent sakininin tavandan sarkan testilere vurmasıyla oluşan seslerini kayıt altına alan Heykeltraş Ekin Erman, ses izlerinde oluşan figürleri çıkararak Buca Koop anıtının motiflerini oluşturmaya başlamıştı. Geçen zaman içinde binlerce sesi inceleyen Erman, dünyada eşi benzeri olmadığı belirtilen ve Bucalıların ses izlerini anıtlaştıran proje için bin 800 ses izi figürü çıkardı.
 
Kasım ayı sonunda hizmete açılacak meydan çalışmalarını yakından takip eden Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, heykeltıraş Ekin Erman tarafından hazırlanan ve kent dinamiklerinin ses izlerinden çıkan figürler ile oluşacak anıt projesini atölyeye giderek yerinde inceledi. Buca’ya böylesi bir eser kazandıracak olmaktan mutluluk ve heyecan duyduklarını vurgulayan Başkan Levent Piriştina, Kasım ayı sonuna kadar Buca Koop Meydanı’nı tamamlayıp, görkemli bir törenle açacaklarını söyledi. Buca Koop projesinin Buca’da meydanların iyileştirilmesi yönünde başlattıkları seferberliğin başlangıç noktası olduğunu belirten Başkan Piriştina, Buca’nın tüm meydanlarını baştan yaratacaklarını dile getirdi.
 
Buca Koop Meydanı’nda Buca’nın Ses İzleri anıtı dışında; oturma alanları, engelli geçişine uygun kaldırım, yaya yolları ve ahşap güneş kırıcılar da yer alacak. Projenin tamamlanması ile bölge modern bir yaşam alanına kavuşurken, yapılması planlanan sanatsal dokunuşlarla Buca Koop cazibe merkezi haline gelecek.
Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2016, 12:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER