Buca'da Karagöz Eğlencesi

Artık Karagöz’ün İzmir’de bir evi var. Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi (BBKSM) 10. İzmir Uluslararası Kukla Günleri çerçevesinde geleneksel Türk gölge oyununun başyapıtı Karagöz’ün Evi’ne dönüştürüldü.

Buca'da Karagöz Eğlencesi
Dünyanın kendi alanındaki en büyük festivali ‘10. İzmir Uluslararası Kukla Günleri’ çerçevesinde Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi ‘Karagöz Evi’ne dönüştürüldü. İzmir’in birçok ilçesine dağılan etkinlik programının Buca ayağı, Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde ‘Suat Veral Geleneksel Karagöz Figürleri Sergisi’ açılış kokteyli ile başladı.
 
Açılışa Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, CHP Buca İlçe Başkanı Çağdaş Kaya, çok sayıda davetli ve Karagöz’ü merak eden minik çocuklar katıldı. Açılışta konuşan Başkan Piriştina, geleneksel gölge oyununu gelecek nesillerle tanıştırmanın ve Türk gölge oyununun başyapıtı Karagöz’ün evini Buca’da oluşturmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Başkan Piriştina, 10.İzmir Uluslararası Kukla Günleri Festival Direktörü Selçuk Dinçer ve Karagöz ustası Suat Veral’e de festival çalışmaları için teşekkür etti. 
 
Açılışın ardından Karagöz figürlerini, yapımını ve oynatılmasına kadar geçen süreci en ince ayrıntılarına kadar anlatan , ‘Suat Veral Geleneksel Karagöz Figürleri Sergisi’ni gezen Başkan Piriştina, Bucalıları bu ilginç sergiyi gezmeye davet etti.
 
Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, serginin ardından Karagöz Evi’ni ziyaret eden onlarca minik çocukla birlikte ‘ Karagöz Şenlikte’ oyununu keyifle izledi.  
 
20 Mart tarihine kadar Buca Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde gezilebilecek olan “Suat Veral Karagöz Figürleri Sergisi kapsamında 4-7-1015 ve 17 Mart tarihlerinde saat:14.00’de de Karagöz-Hacivat Yapım Atölye çalışması düzenlenecek. Yine 3-20 Mart tarihleri arasında hafta içi saat:11.00’de, hafta sonu da saat:15.00’de “Karagöz Şenlikte” oyunu çocuklar ve sanatseverlerle buluşacak.
Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2016, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER