Bu bitkileri sakın koparmayın

İlkbahar ile birlikte kendini gösteren o bitkileri toplayanlara ağır para cezaları kesilecek.

Bu bitkileri sakın koparmayın

İzmir'in Çeşme ilçesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ümit Alkoç, ilkbaharın gelmesiyle doğadaki endemik bitkilerin boy göstermeye başladığını hatırlatıp; salep, kum zambağı, orkide, anemon, lale, dağ soğanı gibi endemik bitkileri toplayanlara ağır para cezaları uygulanacağını söyledi.

Endemik bitkiler açısından Çeşme ilçesinin doğasının zengin çeşitliliğe sahip olduğu hatırlatıldı. Özellikle soğanlı endemik bitkilerin bilinçsizce kökünden sökülmesiyle, yok olma tehlikesi belirdiği vurgulandı. Salep ve yabani orkidelerin kök yumrularının sökülerek ticari amaçla toplanmasının, endemik olan bu bitkilerin zaman içinde yok olması tehlikesini ortaya çıkardığı kaydedildi. Endemik soğanlı bitkilerin doğadan toplanmasıyla ilgili şikayetlerin yoğunlaştığına dikkat çeken Çeşme İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ümit Alkoç, bu tür bitkilerin toplanmasının yasak olduğunu ve ağır para cezası uygulanacağını belirterek uyarıda bulundu. Bahar aylarının gelmesi ile birlikte doğada bulunan bitkilerin gün yüzüne çıkmaya başladığını belirten Alkoç, şunları söyledi:

"Bu bitkiler şifa, besin ve sağlık kaynağıdır. Bu güzel coğrafyada yetişen çok değerli endemik bitkiler mevcut olup, bu bitkilerin korunması ve gelecek nesillere aktarılması hepimizin en önemli görevi olmalıdır. Bu amaçla, ilçemizde mart ve nisan aylarında, kimliği belirsiz kişilerce bilinçsiz bir şekilde, özellikle soğanlı bitkileri toplayıp, bunları piyasaya arz eden veya tüketime sunan kişilerin olduğu yönündeki ihbarların sayısı artmaktadır. Koruma altındaki bu tip soğanlı bitkilerin toplanması, köklenmesi kesinlikle yasaktır. Bu kapsamda, özellikle ilçemizde de yetişen salep, kum zambağı, orkide, anemon, lale, dağ soğanı gibi bitkilerin toplanması halinde 38 bin liraya varan idari para cezası uygulanmaktadır. Özellikle ilçemizde, deniz kıyılarındaki kumsallarda bulunan kum zambakları ve salepleri korumamız, hepimizin vatandaşlık görevidir. Son yıllarda artan biokaçakçılığın önlenmesi için, doğada bulunan bu önemli özellikteki soğanlı bitkileri bilinçsizce toplayanların, İzmir Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, İzmir Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Orman-  Tarım Müdürlükleri ve kolluk kuvvetlerine, cep telefonları ile fotoğraflayarak ihbar edilmesini rica ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2018, 11:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER