Brezilyalı Gazeteciler İzmir'de

Türkiye’ye gelen bir grup Brezilyalı gazeteci, İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen’i ziyaret etti.

Brezilyalı Gazeteciler İzmir'de
 
İmprensa Editorial Gazetesi’nden Thais Naldoni, Agencia Brasil’den Vldamir Platonow, Epoca Gazetesi’nden Teresa Porosa, Folha De Sao Paulo Gazetesi’nden Patice Campas Mello, Eleonora Del Bianchi ve Xime İmage’den Flavio Farmer’ın yer aldığı görüşmeye İGC Başkan Yardımcısı Murat Attila ve Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Çimen de katıldı. Brezilyalı gazeteciler, son dönemde Türkiye’de basın özgürlüğü alanında yaşanan sorunlarla ilgili endişelerini dile getirdi.
 
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan İGC Başkanı Dikmen, şuanda Türkiye’de 32 gazetecinin cezaevinde olduğunu söyledi. Gazetecilerin, haber ajanslarının ve televizyonların büyük baskı altında olduğunu kaydeden Dikmen, “Yayın yasakları, kayyum atamaları, ekonomik baskılar nedeniyle medya organlarının eli kolu bağlanmış durumda. Yaptığı haberler nedeniyle birçok gazeteciye davalar açılıyor. Hapis cezaları veriliyor. Basının bu hali, halkın doğru bilgi almasının önündeki en büyük engel. Baskılar nedeniyle otosansür de yaygınlaşmaya başladı. Binlerce kişiye Cumhurbaşkanına hakaretten davalar açılıyor" dedi.
 
Folha De Sao Paolo Gazetesi’nden Patice Campas Mello, Brezilya ve Türkiye’de yaşananların büyük benzerlik gösterdiğini belirterek, “Birçok yolsuzluk olayı, medyaya yönelik baskılar konusunda iki ülke arasında büyük benzerlikler var. Ancak bizim ülkemizde yolsuzluğu ve hırsızlığı haber yapan gazeteciler değil suçlu olan politikacılar hapse giriyor. Bu durum bizi gerçekten çok şaşırttı" diye konuştu.
 
Agencia Brasil’den Vladimir Patonow da, Türkiye’ye yaptıkları bu inceleme gezisinin çok yararlı olduğunu kaydetti. Türkiye’nin Brezilya’da 30 saniyelik haberlerin dışında görülmediğini kaydeden Patanow, “Buraya gelerek ülkenin gazetecilerinin ve yurttaşlarının ne kadar büyük bir baskı altında olduğunu gördük" dedi.
 
Görüşmenin sonunda Brezilyalı gazeteciler, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen’e Brezilya’ya özgü kelebeklerden oluşan tablo hediye etti.
 
Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2016, 13:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER