Böke Ekonomik Politikaları Anlattı

7 Haziran buluşmalarının son konuğu CHP Heyeti oldu. İzmir Adayı Böke’nin partisinin ekonomi politikalarını anlattığı toplantıda konuşan EBSO Başkanı Yorgancılar seçildikten sonra vekillere ulaşılamadığından yakındı ve “Eğer burada meclisi izleme imkanı bulursanız asıl canı yanan sanayicinin neler hissettiğini anlar, Ankara’da çözümü için çalışmalarını sürdürürsünüz” dedi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası 7 Haziran buluşmalarının son konuşu Cumhuriyet Halk Partisi yönetimi ve adayları oldu.
 
CHP Heyeti’nin ekonomi politikalarını aktarmak ve fikir alışverişinde bulunmak için bir araya geldiği toplantıya İl Başkanı Bedri Serter, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, İzmir Milletvekili Aytun Çıray ve Milletvekili Adayları Tacettin Bayır, Nurgül Uçar, Turgay Bozoğlu, Ali Engin, Selin Sayek Böke, Kamil Okyay Sındır katıldı.
 
İzmirli vekillere ulaşamıyoruz 
 
Meclisin açılış konuşmasını yapan EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, CHP’lilere sanayicinin ve İzmir’in sorunlarını sıraladı. Yorgancılar,“Seçimin ülkemiz açısından sağduyu ile geçmesini diliyorum. Bundan sonra uzun dönem seçim yok. İnşallah hükümet kısa sürede kurulur biz de sanayimize bakarız. Türkiye’de bütün ticaretle uğraşan vatandaşlarımızın tek ortak noktası zenginleşmek... Biz ülke olarak zenginleşmek istiyoruz. Dünyada 4. Sanayi devrimi konuşuluyor. Ülkede son derece önemli olan bir genç nüfusumuz var. Bu gençlerin sermayeye dönüşmesi için iyi bir eğitim sistemine ihtiyacımız var.  Biz şu an yüzde 3’lük bir büyümeye sahibiz. Bu oran Avrupa’ya göre büyüme oranı başarı olarak görülebilir. Ama bizim rakibimiz Avrupa değil, gelişmekte olan ülkelerdir.  Türk sanayisinin romanının yeniden yazılması gereklidir.  İzmir önemli bir ulaşım merkezidir.  İzmir – İstanbul otoyolu bölgemize önemli katkılar sağlayacaktır.  İzmir, Ankara ve İzmir - Antalya demiryolu hattının yapılması turizm açısından önemlidir. İzmir havalimanı mutlaka yurtdışı bağlantılarının merkezi olmalıdır. İzmir limanı sadece yük limanı olarak görülmemelidir. Kruvaziyer turizminde önemli bire yere sahiptir. Bu sorunlar ile ilgili bu çözümlerin gerçekleşmesi gereklidir ” diye konuştu.
 
Vekil karnesini tutuyorum 
 
Daha önceki toplantılarda da milletvekillerinin mecliste yaptığı faaliyetlerin çizelgesi ile kürsüye çıkan Yorgancılar, vekillerin seçildikten sonra da İzmir için çalışıp çalışmadıklarının takipçisi olacağını söyledi. Yorgancılar, “Bizim bir çalışmamız var. Burada milletvekillerinin neler yaptığını takip ediyorum. Bizden oy istiyorlar. Seçildikten sonra aradığımızda kendilerine ulaşamıyoruz. Biz ‘aradığınız vekile şu an ulaşamıyorsunuz’ istemiyoruz. Bizim her ayın son pazartesi günleri meclisimizi gerçekleştiriyoruz. Sizlerin de boş gününüz Pazartesi günü... Meclisimiz size sanayici gerçek olarak izleme fırsatını veriyor. Eğer burada meclisi izleme imkanı bulursanız asıl canı yanan sanayicinin neler hissettiğini anlar, Ankara’da çözümü için çalışmalarını sürdürürsünüz” dedi.
 
Çok yetenekliyiz çok girişimciyiz ama...
 
CHP’nin ekonomi politikalarını ve vaatlerini anlatan CHP İzmir 1. Bölge 1. Sıra adayı Selin Sayek Böke ilk olarak bir ülke fotoğrafı çekti. Böke, “Biz bir hayalle yola koyulduk. Biz üretemeyen, yaşam sıkıntısının olduğu bir Türkiye değil, üreten, gelişen, yaşanacak bir Türkiye istiyoruz. Türkiye son dönemde zor bir dönemden geçiyor. Müthiş bir genç nüfusa sahibiz. Çok yetenekliyiz. Ama kötü yönetildiğimiz için ancak yüzde 3 büyüyebiliyoruz. Bu başarının mimarı sizlersiniz. Bu kötü yönetimde bile üreterek bu büyüme oranını yakaladınız. Eğer Türkiye’yi uzaya fırlatılsaydı, üzerinde bir yönetim olmasaydı bu büyüme en az yüzde 4 olurdu. CHP’nin yeni ekonomi politikasında ise bu oran yüzde 6’lara, 7’lere çıkacaktır” şeklinde konuştu.
 
İzmir'e haksızlık yapılıyor
 
Türkiye ve İzmir’in işsizlik sorununu anlatan Böke, “İşsizlik ile ilgili resim çok acıklı bir tablodur. Şu an Türkiye’de 3 milyon 200 bin işsiz vardır. Bunların 3 milyonunun Türkiye’ye karşı umudu kalmamıştır.  İzmir 7 Güneydoğu ve Anadolu ilinden sonra işsizlikte birinci sıradadır. Bizim acilen üretim politikasını değiştirmemiz şarttır.  İzmir 2002 yılında ödediği verginin yarısını geri alırken, şu anda ödediği verginin 5’te 1’ini geri alıyor. Bu yapıyı değiştirmemiz lazım” dedi.  Böke konuşmasına CHP’nin ekonomi projelerini anlatarak devam etti.
 
Ekonomi siyasete alet edilmemeli 
 
Türkiye ekonomisini 4 ayaklı bir sistem üzerine oturtacaklarını söyleyen Böke, “Biz ilk olarak ekonominin siyasete alet edilmediği bir Türkiye istiyoruz. Biz ikinci olarak sosyal adalet istiyoruz. Sadece hukukta adaleti değil sosyal alanda da bir adaletsizlik var.  Hayalimizin üçüncü parçası üreten bir ekonomiye katılan, ürettiğinin karşılığını alan bir ülke istiyoruz. Verginin siyasi bir sopa olarak kullanıldığı bir ülkede ekonomik başarıdan söz etmek mümkün değildir. Bizim herkese eşit durabilen bir ülke hayalimiz var.  Ve son olarak yaşamı göz önüne alan, yaşamı gözeden bir yaklaşıma ihtiyacımız var” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2015, 18:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER