'Bizler siyasetin başlangıcıyız'

CHP Seyrek- Menemen eski Belediye Başkanı Nurgül Uçar Aktuğ başkanlığında, bugün Belediye Başkanları Birliği Merkezi'nde; 3 Nisan 1930 yılında kadına ilk belediye başkanlığı seçme ve seçilme hakkının verilmesi ve Artvin’in Yusufeli ilçesi Kılıçkaya beldesinde ilk kadın belediye başkanı seçilmesiyle ilgili olarak basın açıklaması düzenlendi.

'Bizler siyasetin başlangıcıyız'

CANSU TEMİR – BEN HABER

Belediye Başkanları Birliği Merkezi, bugün 3 eski kadın belediye başkanınına ev sahipliği yaptı. CHP Seyrek-Menemen eski Belediye Başkanı Nurgül Uçar Aktuğ önderliğinde, 3 Nisan 1930 yılındaki kadına ilk belediye başkanlığı seçme ve seçilme hakkının verilmesiyle ilgili olarak, ANAP Güzelbahçe eski Belediye Başkanı Hülya Yarbuz ve ANAP Değirmendere ve eski belediye Başkanı Şükran Ayker'in de katılımılıyla bir basın toplantısı gerçekleşti.

‘BELEDİYE BAŞKANLIĞI KURUMUNUN BİR TANIMI YOK’

Toplantının açılış konuşmasını yapan Nurgül Uçar Aktuğ; “Türkiye'de kadının yönetimsel siyasete ilk adım atması 3 Nisan 1930 yılındaki belediye seçimleriyle olmuştu. Artvin ilimizin Yusufeli ilçesinin Kılıçkaya beldesinde Sadiye Ardahan, ilk kadın belediye başkanı seçilmiş ve bilindiği gibi kadına milletvekili seçme hakkı, 5 Aralık 1934 yılında verilmiştir. 1930 yılından bugüne kadar geçen 88 yıl boyunca yapılan 18 yerel yönetim seçimi gerçekleşmiş ve yaklaşık 31 bin belediye başkanı seçilmiş olup, bu sayının ne yazık ki sadece 118'i kadındır.

Kadınlar siyasete 5 Aralık 1934 yılında değil, 3 Nisan 1930 yılında başladı. Ülkenin yarısı kadınsa, bu rakam uymadı. Belediye başkanı olarak ülkemizde belediye başkanlığı kurumunun bir tanımı yok; biz belediye başkanıyız, saygınız. Bizler siyasetin başlangıcıyız ve tüm belediye başkanları olarak bir tanım istiyoruz; aynen milletvekilliği gibi... Bizim ne olduğumuz belli değil. Derneğimiz de bizde bunun için mücadele ediyoruz. Kafamızı kuma gömmeyelim. Bu toplantımızın amacı da budur. Belediye başkanlarına şuan haksızlık yapılıyor” ifadesini kullandı.

‘30 İLÇENİN YARISININ KADIN OLMASINI İSTİYORUM’

Yerel yönetimlerde kadına seçme ve seçilme hakkının verildiği 88 yıllık dönem içinde, 39 ilimizde hala kadın belediye başkanı seçilemediğini vurgulayan Nurgül Uçar Aktuğ, şöyle devam etti: “43 ilimizde hala kadın milletvekili yok. Bu arada bugüne kadar kadın milletvekili ve belediye başkanı seçilmemiş olan toplam 26 adet ilimiz mevcuttur. Bütün partilere söylüyorum. Diyorum ki, 5 milyonluk İzmir'de yarısı kadınsa bu şehrin, biz Atatürk'e teşekkür ediyoruz bu şansı bulmuş kadınlar olarak anca bundan sonrasında 30 ilçenin yarısının kadın olmasını istiyorum. Çünkü renksiz oluyor yaşam o zaman.”

‘KADIN, ÜLKENİN KALKINMA ROTASI’

Aktuğ'un konuşmasının ardınan söz alan Hülya Yarbuz ise; “Kadınların olmadığı bir yerde ülkenin kalkınması mümkün değildir. Her erkeğin yanında başarılı bir kadın vardır ve her ülkenin kalkınmasının rotası da budur” diye konuştu.

Şükran Ayker ise konuşmasında Atatürkçü olmaktan gurur duyduğunu ama ülkenin şuan ki içinde bulunduğu dönemden dolayı büyük üzüntü yaşadığını belirterek, “Ben çok güzel işler yaptım. Ama inşallah gelecek nesiller ile her şey daha da iyiye gider. Atatürk'e minnettarım bize bu hakları verdiği için” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2018, 14:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER