Bir Günlüğüne Asker Oldular

İzmir İl Jandarma Komutanlığı’nda, Jandarma Teşkilatı’nın kuruluşunun 175’inci yıldönümü etkinlikleri kapsamında, 160 engelli, temsili askerlik törenine katılıp, askerlik yemini etti. Duygu dolu anların yaşandığı törende, engelli gençlerin halk oyunları gösterisiyle özel eğitimli köpeklerin sergilediği performans büyük alkış aldı.

Bir Günlüğüne Asker Oldular
 
Buca İlçesi’ndeki İl Jandarma Komutanlığı Kışlası’nda bugün saat 11.00’de, 160 engellinin bir günlüğüne asker olması için tören düzenlendi. Temsili askerlik törenine, Vali Mustafa Toprak, Foça Jandarma Komando Okulu Eğitim ve Merkez Komutanı Tümgeneral Yusuf Kaya, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay İbrahim Aydın, Büyükşehir Belediyesi adına Muzaffer Tunçağ, İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, engellilerin aileleri ve davetliler katıldı. Engelli askerlerden oluşan tören mangasının geçişi sırasında, aileler büyük heyecan yaşadı. Engelliler, bir eli silahta, bir eli akradaşının omuzunda, hep bir ağızdan askerlik yemini etti. Bedensel engelli 21 yaşındaki İbrahim Demiraslan, "Bir günlük bile olsa, bu gururu bize yaşattığı için devletimize ve silahlı kuvvetlerimize teşekkür ederim. Düşmanına korku, dostuna güç veren şanlı bir milletin evlatlarıyız. Şanlı bayrağımızın yılmaz bekçileriyiz. Belki ellerimiz titrer hedefi şaşırırız, ama Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yoldan asla dönmeyiz. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, yaşayan kahraman Türk ordusu, Ne mutlu Türk diyene" dedi. Daha sonra engelli askerlerden Kadir Selçuk, ’Askerlik özlemi’ adlı şiiri okudu.
 
İl Jandarma Komutanı Aydın, "Çeşitli sağlık sorunları nedeniyle askerlik hizmetini yapamayan gençlerimiz için bir günlük temsili askerlik töreni düzenledik. Kutsal askerlik görevini yerine getiren her birey bunun haklı gururunu bir ömür taşımaktadır. Sevgili mehmetçikler, yaşama tutunarak gösterdiğiniz gayret hepimize örnek olmaktadır. Artık sizler de kahraman Türk ordusuna katıldınız. Sizlerle gurur duyuyoruz" diye konuştu. Konuşmasına Anneler Günü’nü kutlayarak başlayan Vali Toprak, "Her türlü zorluğa göğüs geren annelerimizin ellerinden öpüyorum. Buradaki engelli kardeşlerimizin sıkıntılı durumlarının aile içinde en iyi şekilde hisseden de kuşkusuz anneleridir, onlara ne kadar teşekkür etsek azdır. Ben sizlere ve sizleri yetiştiren ailelerinize gönül dolusu şükranlarımı sunuyorum" dedi.
 
Konuşmaların ardından, narkotik, bomba ve asayiş alanlarında özel eğitimli köpekler, eğiticileriyle bir gösteri yaptı. Köpeklerin gösterileri izleyenlerden tam not aldı. Ardından engelli folklörcüler çeşitli yörelere ait figürler sergiledi, büyük alkış aldı. Töreninin ardından, engelliler ve aileleri hatıra fotoğrafı çektirdi.
Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2014, 14:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER