Bir Efsane Daha İzmirlilerle Buluşuyor

Savaş fotoğrafçılığının efsane ismi Robert Capa'nın, Türkiye'deki ilk retrospektif sergisi 'Kanın Beyaz Sesi', İzmir'deki Folkart Gallery'de açıldı.

Bir Efsane Daha İzmirlilerle Buluşuyor
Adını 1938'de İspanya İç Savaşı'nda çektiği fotoğraflarla duyuran, savaşı sevmediği halde dünyanın en büyük savaş fotoğrafçısı olarak kabul edilen, Magnum Fotoğraf Ajansı'nın kurucularından Robert Capa'nın, 97 fotoğraftan oluşan 'Kanın Beyaz Sesi' adlı retrospektif sergisi İzmirli sanatseverlerle buluştu. Coşar Kulaksız'ın Küratörlüğünü üstlendiği serginin açılış kokteyline, aralarında Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı Doğan Hızlan'ın da bulunduğu çok sayıda sanatsever katıldı.
 
Açılışta konuşan Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, 'Kanın Beyaz Rengi' adlı sergi ile birlikte Folkart Gallery'nin birinci yaşını kutladıklarını söyledi. Sancak, "Bir yıl içerisinde dünya çapında dört büyük sergi ile 60 bin sanatseveri ağırlamanın onurunu yaşıyoruz" dedi. 
 
 
Savaş fotoğraflarının zaferin bedelini ödeyen insanların acısını ve kayıplarını gösteren en yalın tarihsel belgeler olduğunu dile getiren Sancak, "Capa'nın yıllar önce çektiği fotoğraflar içinde bulunduğumuz coğrafyada son günlerde yaşanan gelişmelerin daha ileriye gitmesi durumunda bizi bekleyen sonu gösteriyor. Herkesin, geçmiş yıllarda insanların hayatlarıyla ödedikleri bedellerin bir daha ödemememiz için barışa muhtaç olduğumuzu bilmesi gerekiyor. Dünyayı barış ve kardeşlik kurtaracaktır" diye konuştu. 
 
Günümüzde dahi bir savaş fotoğrafı ikonu olarak kabul edilen 'Düşen Asker' adlı fotoğrafı ile adını duyuran Robert Capa, ününü, hayatını, hayatının aşkını savaşta kazandı ve "ünü hariç" hepsini kazandığı gibi savaşta kaybetti. "Hayatımın sonuna kadar bir savaş fotoğrafçısı olarak işsiz kalmak istiyorum" diyecek kadar savaşı sevmeyen Capa, hayatının aşkı olan Gerda Pohorylle'yi, İspanya İç Savaşı'nda kaybetti. Japon saldırılarına karşı direnen Çinlileri, 2'nci Dünya Savaşı'nın Avrupa'daki bölümünü, 1'inci Arap-İsrail Savaşı'nı ve Fransız Hindiçini Savaşları'nı izleyen Capa hayatını Life Dergisi için gittiği Fransız Hindiçini'nde mayına basarak kaybetti. 
 
Capa savaş fotoğraflarının yanı sıra Gerda'dan sonra aşk yaşadığı Ingrid Bergman başta olmak üzere Hitchcok, Gary Grant, Gary Cooper gibi dönemin Hollywood ünlülerinin ve Picasso, Matisse gibi sanatçıların özel anlarını da ölümsüzleştirdi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2016, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER