Binlerce çalışanın gözü kulağı bu gelişmede!

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Sarı, “Taşeron yasasında tıkanan 3 maddeyle ilgili DİSK olarak girişimlerde bulunduk. Bakan ile görüştük. 2 tanesinden sonuç aldık. Eski hükümlüler tedirgin. Düzenlemeyi 2 Nisan olmadan bekliyoruz. Bakan söz verdi. Gözümüz kulağımız son genelgede” dedi.

Binlerce çalışanın gözü kulağı bu gelişmede!

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko ve Genel İş Sendikası genel Başkanı Remzi Çalışkan, hükümetin 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yaptığı taşeronda düzenleme sonrasında yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile görüştü.

Gerçekleşen görüşmede geçiş sürecinde yaşanan sıkıntılara dikkat çekildi. Bakan Sarıeroğlu’nun, dile getirilen taleplerin değerlendirileceğini söylediği aktarıldı. Sarıeroğlu’nun ayrıca eski hükümlüleri kapsayan bir genelge hazırlanacağının sinyalini verdiği de ifade edildi.

KONFEDERASYON VE SENDİKA NE TALEP ETTİ?
Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucu kamuya geçiş hakkını kaybeden çok sayıda üyesi bulunan işçi örgütleri bu süreçte sübjektif değerlendirmelerin önlenmesi bakımından bir yasal çözüm bulunmasının mağduriyeti önleyeceğini iletti.

Daha önce yetkililerce ve bizzat bakanlıkça sınavların teferruat olacağının ve bir eleme amacı taşımayacağının ifade edildiği hatırlatılırken sınavlar sonucu elenen üyelerin sayısının çokluğuna vurgu yapıldı. Oysa bakanlığın açıklamalarına göre bu sayının sıfır olması gerektiğinin altı çizildi.

Belediye şirketlerinde hali hazırda çalışmakta olan işçilerden de geçiş süreci koşulları istendiği ve bazı SGK müdürlüklerinin emeklilik hakkını kazanmış durumda olan, belediye şirketlerinde çalışmaya devam eden işçilerin emekliliğe sevk edilmesi talebinde bulundukları şikâyetlerinin geldiği ifade edildi.

Emeklilik koşullarını sağladıkları halde belediye şirketlerinde çalışmaya devam eden işçilerin emekliliğe sevki açısından herhangi bir düzenleme yok iken geçiş yapacak işçilerden emeklilik hakkını kazananların geçiş haklarının ellerinden alınmasını da ayrı bir eşitsizlik ve çifte standart olduğuna dikkat çekildi.  Temsilciler bunları hukuksuzluk olarak gördüklerini ve gelişmelerin katiyetle önlenmesi için mevzuat çıkarılması gerektiğini düşündüklerini Bakan Sarıeroğlu’na bildirdi.

Gelişmelerin İzmir yansımasını sürecin başından itibaren takip eden DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı da konuyla ve görüşmeyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.  Kentteki binlerce sendikalı, kamu kurumu ve kuruluşlarında görev yapan özellikle emekli, emekliliği hak eden ve eski hükümlü personellerin iş akitlerinin feshedilmesi karşısında yaşanan mağduriyete geçtiğimiz günlerde tepki gösteren Sarı, mağdur personel sayısının 6 bin 500’ü bulduğunu söylemişti.

3 MADDENİN 2 TANESİNDEN SONUÇ ALINDI
Sarı, gelinen aşamada şunları söyledi: 696 sayılı KHK birlikte yaşanan çıkmazlar, tıkanan özellikle 3 maddeyle ilgili DİSK olarak girişimlerde bulunduk. Eski hükümlü, engelliler ve geçiş sürecindeki farkların ödenmesiyle ilgili görüşme yapıldı.

Engellilerle ilgili bakanlık genelge yayınladı, ‘zorunlu emekli yapmayacaksınız’ dedi. Maliye Bakanlığı da toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan farkların giderilmesi için Resmi Gazetede genelge yayınladı. ‘Ocak, Şubat ve Mart aylarındaki geçiş süresindeki farkları göndereceksiniz’ dedi. Eski hükümlülerle ilgili genelgeyi de bekliyoruz. Engelliler ve ücret farkları yayınlandı.

DÜZENLEMEYİ 2 NİSAN OLMADAN BEKLİYORUZ
İnsanlar bu gelişmeleri ve haberleri bekliyor. Eski hükümlüler tedirgin. Toplu iş sözleşmesinden (TİS) kaynaklanan farkların giderilmesi ve engellilerin malulen emekli olması durumu çözüme kavuştu.  İkisinden sonuç aldık. Bir tek eski hükümlülerle ilgili durum kaldı. Biz bakanlıktan bu düzenlemeyi yapmasını 2 Nisan olmadan bekliyoruz.

GÖZÜMÜZ KULAĞIMIZ SON GENELGEDE
İzmir’deki 6 bin 500 kişi bu gelişmeleri bekliyor. Şimdi engelliler durumu kurtarıyor. Eski hükümlülerle ilgili beklemedeyiz. Bakan da ‘bu düzenlemeyi yapacağız’ diye haber gönderdi.  İzmir’deki 6 bin 500 kişinin gözü kulağı bu gelişmelerdeydi. Bizim de gözümüz kulağımız artık yayınlanacak son genelgede. Süreci başından itibaren takip ettik, sonuna kadar da izleyeceğiz.

Kaynak: Ege'de Sonsöz

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2018, 14:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER