Belediye borç batağına mı saplandı?

İzmir Büyükşehir Belediyesi 44 arsasını daha satışa çıkarıyor.

Belediye borç batağına mı saplandı?

Satış kararına tepki gösteren AK Parti Büyükşehir Meclisi Grup Başkanvekili Bilal Doğan, belediyenin daha son 4 ay içerisinde yüze yakın kamu malını sattığını hatırlatarak, "Bir kuruşluk mal satmadık" diyerek övünen Sayın Kocaoğlu İzmir Büyükşehir Belediyesi 21 Mart tarihinde Buca'da mülkiyeti kendisine ait 44 ayrı belediye arsasını ihaleyle satışa çıkardı. Tınaztepe Mahallesi'nde yer alan belediyeye ait kamu taşınmazlarının satışını gündeme taşıyan AK Parti'li Bilal Doğan, önemli açıklamalarda bulundu.

44 ARSAYI DAHA SATACAK


İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, belediyenin bugüne dek yüzden fazla arsasını satarak 10 milyon liranın üzerinde gelir elde ettiğini açıkladı. Buca'da üst üste gelen satış kararlarını gündeme taşıyan AK Parti'li Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocoağlu'na kamuya ait taşınmazların elden çıkartılmasının gerekçelerini İzmirliler adına sordu. Kocaoğlu'na "Bir kuruşluk mal satmadık" şeklindeki sözlerini hatırlatan Doğan, "Mal satmamakla övünen Sayın Kocaoğlu'na sormak istiyoruz, acaba ne oldu da bu kararınızdan vazgeçtiniz? Yangından mal kaçırır gibi aceleyle gelen bu satışların ardındaki gerekçe nedir? Mal satmayıp kamulaştırmakla övünen Büyükşehir Belediyesi bu satışları nasıl açıklayacaktır? Satılan arsa sayısı yüzü aştı, elde edilen gelir ise on milyon lirayı geçti. Alınan onca yüksek kredi notuna karşın, belediye mali darboğaza mı girdi? Merak ediyoruz, bu neyin borcudur? Her fırsatta "Borcumuz yok" diyerek övünen Kocaoğlu İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni bor batağına mı sürüklemektedir? Ne aldınız da, ne hizmet yaptınız da, hangi proje için kredi çektiniz de şimdi arsa satıp para denkleştirmeye çalışıyorsunuz? Buradan elde edilen gelirle ne yapılması, nasıl bir hizmet üretilmesi hedeflenmektedir? İzmir halkı adına soruyoruz, bu paralarla ne yapıyorsunuz? Yoksa personel maaşı ve cari giderleri ödemek için kamu mallarını satacak hale mi geldiniz? Belediyenin mali yapısında ne gibi bir sıkıntı var. Bugüne dek Buca ilçesine ürettiğiniz elle tutulur bir hizmet yokken, yaptığınız yapacağınız da ilçedeki arsaları satmak mıdır? Diye sorarken ayrıca “Bu arsaları satmak yerine ya Buca Belediyesine ya da kamu kurumlarına devrini gerçekleştirin” önerisinde bulundu.

"HESABINI VERMEK ZORUNDA"


Doğan açıklamasında 21 Mart'ta yapılacak ihalede 44 ayrı taşınmazın satışından yaklaşık olarak 400 bin lira gelir elde edileceğini belirterek, "Arsa satıp hizmet üretmek nasıl bir belediyecilik anlayışıdır? Yoksa AAA notunu aldığınız uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarına bu yıl ödenecek 330 bin liranın masraflarını çıkartmak adına mı arsa satışı yapılmaktadır? Açıkça görülmektedir ki, belediye israfı ve gereksiz tüketim giderlerini karşılayamaz hale gelmiştir. Sabit harcamalarını karşılamak için arsa satar hale gelen Büyükşehir Belediyesi, görev zararlarını ve şirketlerinin açıklarını kapatmak için böyle bir yol izlemektedir. Sayın Kocaoğlu'na kamu malları ile ilgili hassasiyetini bir kez daha hatırlatmak ve İzmirlilere verdiği sözleri de yeniden dikkate sunmak istiyoruz. Biz halkımızın cebinden çıkan paralarla alınan bu kamu mallarının satışı için kendisinden bir açıklama bekliyoruz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu sessiz sedasız, gizli kapaklı sattığı bu arsaların hesabını İzmir’e ve İzmirli hemşehrilerimize vermek zorundadır. Kendisinden halkımız adına açık, şeffaf ve net bir açıklama bekliyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi neden arsa satıyor?" diye sordu

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2018, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER