Bayraklı'da Kadının Adı Var

İzmirin Bayraklı Belediyesi’nde, 4 başkan yardımcısından 2’si, 28 müdürden 17’si, Bayraklı Gençlik ve Eğitim Merkezi’nde görevli 21 öğretmenden 15’i, 7 diş hekiminden 6’sı kadın. Temizlik işlerinde de 17 kadın her gün ilçeyi temizlemek için çalışıyor.

Bayraklı'da Kadının Adı Var
 
Bünyesinde kadın danışma merkezi, kadın kooperatifi kuran Bayraklı Belediyesi, ilçe belediyeleri arasında kadın yönetici sayısıyla dikkat çekiyor. Belediye’de, başkandan sonra en önemli makamda iki kadın bulunuyor. Başkan Yardımcıları Bahar Erdican ve Gamze Eraslan, birçok müdürlüğü koordine ediyor. Özel Kalem, Teftiş Kurulu, Hukuk İşleri, İmar ve Şehircilik, Plan ve Proje, Sağlık İşleri, Dış İlişkiler, İnsan Kaynakları, Yazı İşleri ve Encümen, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler, Destek Hizmetleri, Fen İşleri, Park ve Bahçeler, Sosyal Yardım İşleri, Temizlik ve Muhtarlık İşleri Müdürlükleri, kadınlara emanet edildi.
 
BELEDİYENİN DİŞ PERİLERİ
 
Bayraklı Belediyesi’nin verdiği ücretsiz hizmetiyle adından kısa sürede söz ettirdiği ve çok sayıda ilçe belediyesinin örnek aldığı diş polikliniklerinde de kadın hekimler çalışıyor. Burada görevli 7 diş hekiminden 6’sı kadın. Kadın hekimler özellikle çocuklar tarafından, “Diş perileri" olarak adlandırılıyor.
 
KADIN ÖĞRETMENLER GELECEK NESİLLERİ YETİŞTİRİYOR
 
Lise ve üniversite sınavlarında yakaladığı başarılarıyla öne çıkan Bayraklı Belediyesi Gençlik ve Eğitim Merkezi’nde (BAYGEM) görevli 21 öğretmenden 15’i kadın. Eğitim gören çocuklara anne şefkati ile yaklaşan kadın öğretmenler, geleceğin çağdaş çocuklarını yetiştiriyor. Öte yandan BAYGEM’in müdürlüğünü ve yardımcılığını da bir kadın yapıyor.
 
EV EKONOMİLERİNE KATKI SAĞLIYORLAR
 
Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, belediyenin kuruluşuyla birlikte sokakları kadınlara emanet etti. Temizlik İşleri bünyesinde görev alan 17 kadın her gün sokakları kendi evleri gibi süpürerek tertemiz yapıyor hem de ev ekonomilerine çalışarak katkı sağlıyor.
 
KADIN KOOPERATİFİ KURULDU, SEMT EVLERİ KADINLARA EMANET
 
Kadınların el emeği göz nuru ürünlerini satarak ev bütçelerine katkı sağlamaları için kadın dünyasını kuran Bayraklı Belediyesi, bu oluşumu kooperatifleştirdi. Kurulan Kadın Kooperatifi aracılığı ile üretici kadınlar ürünlerini internet ortamında da satma imkanı yakaladı. Öte yandan 23 mahallesi bulunan Bayraklı’da belediye bünyesinde faaliyet gösteren 26 semt merkezinin tamamının sorumluluğu kadınlarda.
 
"KADINLARA DEĞER VERİYORUZ"
 
Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, "Üzülerek söylüyorum ki ülkemizde kadınlarımıza gereken önem ve değer verilmiyor. TBMM’de kadınlarımızın temsil oranı ortada. Bayraklı Belediyesi olarak kadınlara sözde değil özde destek veriyoruz. Belediyemizde kadın yönetici sayımız erkekleri geçti. Gayet rahat çalışıyoruz. Kadınların ekonomik özgürlüğü olmayınca hiçbir özgürlüğü olmuyor. Belediye olarak kadınlara her platformda değer veriyoruz. Kadınlarımız hayatın her alanında var. Onları yok sayan zihniyeti biz kabul etmiyoruz. Bayraklı’da kadının adı var" dedi.
 
CHP GRUBUNDA 8 KADIN MECLİS ÜYESİ
 
Başkan Karabağ, Bayraklı Belediye Meclisi CHP grubunda 22 meclis üyesi olduğunu hatırlatarak, “22 meclis üyemizden 8’i kadın. CHP grup başkanvekilliğini yine bir kadın üstlendi. Bizler Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan emin adımlarla ilerliyoruz. Bayraklı’da kadın egemen bir yapı var. Biz görevde olduğumuz sürece bu böyle olacak. Tüm kadınlarımızın, 8 Mart Dünya kadınlar gününü kutluyorum" dedi.
Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2016, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER