Bayrakçı'dan 1 Kasım Değerlendirmesi

SONAR Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Bayrakçı, Ege Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan'ın Mercek programına konuk oldu. Bayrakçı, seçimlere ilişkin çok çarpıcı açıklamalarda bulunurken oldukça iddialı konuştu.

Bayrakçı'dan 1 Kasım Değerlendirmesi
SONAR Araştırma Şirketi Sahibi Hakan Bayrakçı, Ege Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan'ın Mercek adlı televizyon programına konuk oldu.
 
Bayrakçı, programda yaptığı açıklamalarda 1 Kasım seçimlerine yönelik araştırmaları hakkında bilgi verdi. 
 
Bayrakçı, ''AK parti 7 Haziran sonuçlarında şok oldu. Çünkü birkaç anket şirketi yüzde 43-45 bandında gösteriyordu AK Parti'yi ama böyle bir vekil tablosu beklemiyorlardı. 18 kişi eksikleri vardı tamamlamak için transfer düşündüler ama toplum böyle şeyleri kabul etmiyor iki kişiyi satın alabilirsiniz ama 18 kişi zor neyse böyle birşey olmadı'' dedi.
 
MHP'ye kızanlar siyaseti bilmiyor
 
Hakan Bayrakçı, ''CHP koalisyon hükümetini samimiyetle istedi. MHP'ye kızgınlık beyhude ve gereksiz bir kızgınlık. HDP-MHP-CHP hükümet kursun istediler bende istedim ama kızmadım neden yapamadılar diye. Eşyanın tabiyatına aykırı o hükümet kurulsa ne olacak. Hadi kuruldu diyelim MHP Kandil'i bombayalım diyecek HDP karşı çıkacak hükümet düşecek yüzde 60 var hükümet neden kurulmadı diyenler siyasetten anlamıyor dolayısı ile kızgınlık gereksiz'' dedi.
 
AK Parti 13 yılda 9 kere rota değiştirmiş
 
Hakan Bayrakçı, ''AK Parti bundan sonra her zaman düşer diye 10 Ağustos'ta söylemiştim. Baykal'a karşı çıkmadı MHP fakat sorun şu. MHP'nin seçmeninin bir numaralı hassas konusu HDP ve PKK. HDP ile birlikte herhangi bir konuda hareket ederseniz seçmen size kızar meclis başkanlığı konusunda da AK parti'den gelecek oyları kaybedeceğini bildiği için MHP böyle bir tutum sergiledi. Kendi çapında doğrusunu yaptı. MHP, AK Parti deki milliyetçi seçmenini küstürmeyi göze alamaz.AK Parti'nin iktidar'dan düşmesinde bir numaralı etken HDP iki numaralı etken MHP. Şuan müthiş bir milliyetçilik yapıyorlar. Cumhurbaşkanı da Başbakan da. 28 gün sonra seçim var ne değiştiki? AK Parti'nin milliyetçilik politkası devamlı 9 kere rota değiştirmiş 13 yıl da. Erdoğan milliyetçiliği ayaklar altına alıyorum'' dedi. 
 
Emanet oylar geri dönmez 
 
Bayrakçı, ''Kendini güvende hissetmeyen seçmen MHP'ye oy verir. AK Parti oy kaybediyor 43-44 gibi bir balon yok sallıyorlar. 38-39 bandına düşmüş durumda AK Parti. 37 olursa Allah Allah nasıl oldu demem.Bu sefer 40-50 kişi eksik kalacaklar milletvekili sayısı olarak.MHP Oy arttırır 17'in üstünde 18'i geçerse şaşırmam. CHP bir miktar oy arttırır. 28 de olabilir 26 da olabilir oy oranı HDP 13'ü biraz arttırır 13.8 gibi olacak HDP'ye barajı geçsin diye verilen oylar CHP'ye geri dönmez'' diye konuştu.
 
İzmir Sağ'ın kalesidir
 
Hakan Bayrakçı, ''İzmir solun kalesi felan değil Atatürk söylemi ile oy alıyor CHP İzmir hep sağın kalesi olmuştur. Menderes, Özal, Çiller hep onlara verdi İzmir. 55 yıl merkez sağ vardı İzmir'de. Tüm Türkiye'de solcuyum diyen yüzde 7.5 Mars'tan gelip anket yapsınlar isterlerse. AK parti kaybedecek kim reçete yazarsa yazsın.Her gelişme ya MHP'ye ya HDP'ye yarar bu saatten sonra. İzmir'de AK Parti puan kaybeder listesi de iyi olsa.CHP,MHP VE HDP'nin İzmir'de oy artışı olur. En çok MHP arttırır. AK Parti istediği kadar iyi aday göstersin İzmir'de oy kaybeder'' şeklinde konuştu. 
 
Koalisyon kurulamaması CHP'nin menfatine oldu
 
Bayrakçı, ''MHP neden AK parti ile koalisyon kurmadı? 13 yıldır eleştiriyor zaten neden kursun.MHP'ye kızdıkları argümanlar argüman değil. CHP hükümet kurmak istedi. İyi niyetli idi. AK Parti ile hükümet kursa CHP'ye büyük zarar verirdi. CHP anketlerde yüzde 14'e düşer hale gelirdi. CHP'nin AK Parti ile koalisyon kurmaması CHP'nin faydasına oldu. AK Parti'ye en karşı seçmen MHP'li değil CHP'li seçmenidir. CHP seçmeni AK parti değince tüyleri diken diken oluyor. CHP'li seçmen CHP'yi çiğ çiğ yerdi koalisyon kurulsaydı'' diye konuştu.  
 
AK Parti İzmir'de düşüşe geçecek
 
Hakan Bayrakçı, İzmir'de Cumhuriyet Halk partisinin yüzde 45-46 civarında oy alacağını iddia etti. MHP'nin İzmir'de oylarını koruyacağını ve arttıracağını belirten Bayrakçı, HDP'nin de İzmir'de oylarını muhafaza edeceğini vurguladı. AK Parti'nin yeni adaylarının oy oranlarına fazla bir etkisi olmadığını vurgulayan Bayrakçı, AK Parti'nin İzmir'de düşüşe geçebileceğini tahmin ediyoruz dedi.
 
HDP Türkiye genelinde oylarını yükseltir 
 
Türkiye genelinde CHP'nin oylarının 7 Haziran seçimlerine göre 1-2 puan artacağını ve yüzde 26-27'lere çıkacağını belirten Bayrakçı, AK Parti'nin yüzde 40 olan oy oranının yüzde 38'e inebileceğini iddia etti. MHP'nin ise son yaşanan şehit olayları nedeniyle oylarını arttıracağını vurgulayan Bayrakçı MHP Yüzde 18-19 civarında oy alacağını ifade etti. Bayrakçı, HDP'nin ise Türkiye genelinde oylarında bir düşüş yaşanmayağını hatta oylarını yükselteceğini belirtti.
 
Erdoğan olmasa AK Parti yüzde 13 oy alır
 
Bayrakçı, ''220 ile 240 vekil arası çıkarır AK Parti. Bir CHP-MHP koalisyon çıkabilir CHP 30'u bulursa. Tayyip Erdoğan bugün AK Parti'ye küsse ben bırakıyorum kendi başınızın çaresine bakın AK Parti yüzde 13 alır. AK Parti ne ki'' diyerek iddialı konuştu. 
Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2015, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER