Başkan Sındır Portekiz'de Türkiye'yi Temsil Etti

Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Portekiz’de düzenlenen Enerji Kentleri (Energy Cities) toplantısında çevre geleceğini güvence altına alacak kararların altına imza attı.

Başkan Sındır Portekiz'de Türkiye'yi Temsil Etti

Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, “Enerji Geleceğine Yatırım Yapan Avrupa Yerel Yönetimler Ağı” tarafından Portekiz’in Guimaraes (2012 yılı Avrupa Kültür Başkenti) kentinde düzenlenen, “Enerji Kentleri Olağan Genel Kurulu’na” ve yıllık toplantısına katıldı. Daha önce Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen törende “Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi”ne imza atarak 2020 yılına kadar karbondioksit salımını (CO2) yüzde 20 düşürmeyi hedefleyen Bornova Belediyesi’nin Energy Cities’e üyeliği Genel Kurul’da yapılan görüşmede oybirliği ile kabul edildi. Üç günlük genel kurulda, “Yeni enerji kültüründe ezber bozan (akıllara durgunluk veren) fikirler toplantısı” da düzenlendi. Katılımcılar burada enerji geleceğine ve temiz çevre hedefine yönelik fikirlerini anlattı. Enerji Kentleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Almanya Hiedelberg Belediye Başkanı Eckart Würzner’in davetiyle Genel Kurul’a katılan Başkan Sındır, Türkiye’den gelen tek belediye başkanı olarak ülkemizi temsil etti.

Toplantıda, Enerji Kentleri tarafından Rio+20 “Dünya Kalkınma Zirvesi”ne gönderilmek üzere; Başkan Sındır ve Avrupalı 30 Belediye Başkanı’nın yaratıcı ve aynı zamanda çevreci sloganları içeren posterleri hazırlandı. Sındır Bornova Belediye’sinin enerji verimliliği alanındaki projeleri ve geçtiğimiz yıl Kasım ayında Avrupa Birliği Parlementosu’nda gerçekleştirilen imza töreni ile Bornova Belediyesi’nin de taraf olduğu “Belediye Başkanları sözleşmesi” kapsamındaki karbondioksit salımını düşürme çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

Toplantıların en dikkat çekici yanı, Avrupalı 30 Belediye Başkanı’nın hazırladığı 30 yaratıcı Poster ile bu yıl Haziran ayında Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde gerçekleştirilecek olan “Rio+20 Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesine” gönderdiği mesajlar oldu. Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’ın yeraldığı afişte ise bisiklet üzerindeki bir fotoğrafı mesaj olarak kullanıldı. Toplantılarda ayrıca Rio+20’de sunulmak üzere şehirlerin çevre dostu enerji kullanımına geçişleri için 30 öneri paketi hazırlandı.

Bornova Belediyesi’nin, Energy Cities içinde yürütülen projelere taraf olarak örnek çalışmalar orkaya koyduğunu söyleyen Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, “Daha önce 2020 yılına kadar karbondioksit (CO2) emisyonunu %20 aşağı çekmeyi hedefleyen bir girişim olan “Belediye Başkanları Sözleşmesi”ni (Covenant of Mayors) imzalamıştık. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor ve kentimize ait sürdürülebilir Enerji Eylem Planımızın hazırlığı için gerekli çalışmaları başlattık” dedi. Energy Cities’e üye olarak bu konuda 400’den fazla Avrupalı belediye ile enerji verimliliği alanında çalışma fırsatı elde ettiklerini belirten Başkan Sındır, “Energy Cities içerisinde yürütülen yenilikçi proje ve kampanyalara taraf olarak amacımız, yerel kaynaklarımızı kullanılabilir hale getirmeyi, yerel büyümemizi canlandırmayı, yenilikçi bir kent olarak tanınma fırsatı için gerekli
uluslararası ortaklık ve girişimlerde bulunmayı, Bornova’mızın gelecekteki uluslararası politikaları ve uygulamaları için destek bulma ve proje hazırlamayı hedefliyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2012, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER