Balık çiftliği protestosu

Karaburun’da kurulmak istenilen yıllık 2 bin 500 ton kapasitelik çipura ve levrek çiftliği için, ÇED bilgilendirme toplantısı düzenleneceğini duyan vatandaşlar lçe meydanında toplanmaya başladı.

Balık çiftliği protestosu

Vatandaşlara CHP’li Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa, İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de destek verdi.

Biz böyle mutluyuz
 
Yasa, yarımadanın Gerence Körfezi bölümünün balık çiftlikleriyle dolduğunu belirterek, “Artık mavi bayraklı koylarımızın balık çiftlikleri ile kirlenmesini istemiyoruz. Biz Karaburun’un yönünü ekoturizm ve kırsal kalkınma ile çizdik. Karaburun’a geri kalmış diyorlar, bu haliyle kalsın biz mutluyuz” dedi.
 
Toplantı yapılamadı
 
Vatandaşlar daha sonra belediyenin toplantı salonuna gitti, masa ve kürsüyü işgal etti. Firma temsilcileriyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcileri salondan ayrıldı. Ege Belediyeler Birliği avukatı Enis Dinçeroğlu ve çevre avukatları Bahigo toplantı yapılamadığına ilişkin tutanak istedi. Görevliler tutanak için kaymakamlığa gitti. Vatandaşlar da pankartlarla yürüdü, Kaymakam Fatih Aksoy’un odasının penceresinin önünde oturdu.
Firma yetkilileri, belediye başkanları ve avukatlar Aksoy’un odasında görüştü. Bakanlık yetkililerinin toplantıyı yapmakta ısrar ettikleri, ancak avukatların istemedikleri öğrenildi. Yasa, halkın katılımı toplantısının protestolar nedeniyle yapılamadığının tutanak altına alındığını söyleyerek, “Karaburun’un özel çevre koruma bölgesi olması için bundan sonra mücadele edeceğiz” dedi.
 
Foça’dan Karaburun’a
 
Öte yandan çiftlik kurmak isteyen Elektrosal A.Ş.’nin, Foça Sazlıca Köyü’nden kapasite artırımı nedeniyle Karaburun’a taşınmak istediği öğrenildi. Firmanın levrek ve çipura üretimi için 24’ü 30, 18’i 20 metre çapında toplam 42 kafes kuracağı, 82 bin 500 metrekare deniz yüzeyini kullanacağıöğrenildi.
Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2012, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER