Bakü-İzmir Direk Uçak Seferi İstendi

İzmir Turizm İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Azerbaycan ile İzmir sektör toplantısı" ilgi gördü, Azerbaycan’lı turizm acente temsilcileri , ’Bakü- İzmir’ arasında direk uçuşların konmasını istedi.

Bakü-İzmir Direk Uçak Seferi İstendi
Basmane Ramada Plaza Otel’de düzenlenen toplantıya İzmir Turizm İl Müdürü Abdulaziz Ediz, Müdür Yardımcısı Murat Karaçanta, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, Azerbaycan Kültür ve Tanıtma Müdürü Zöhre Aliyeva, Türk ve Azerbaycan basın mensupları ile her iki ülkenin turizm acente temsilcileri katıldı. Azerbaycan’ın turizm açısından İzmir için ciddi bir potansiyele sahip olduğunu, her iki ülkenin dil, din ve kültür açısından ortak yanları bulunduğuna değinen İl Turizm Müdürü Abdulaziz Ediz, “Charter uçuşları yerine direk uçuşlar konmalı. Tarifeli uçuşlar başlarsa Bakü’den daha çok turist gelir. Azerbeycan’lılar İstanbul ve Antalya’yı tercih ediyor. İzmir de neden bu pastadan pay almasın? Birlikte hareket ve işbirliği yaparsak, bu ülkeden gelecek turist sayısı artar" dedi.
 
Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler ise “Bizim 82’inci ilimiz Bakü. Orada sanki kendi şehirimizdeymiş gibi hissediyoruz. 2016 yılında turizm açısından kötü günler geçirdik. Azerbaycan’lılar en çok Antalya ve İstanbul’u tercih ediyor İzmir’e direk uçuşlar olmadığından burayı fazla tercih etmiyorlar. Direk uçuşlar başlatılırsa, turizm pastasından biz de pay alabiliriz. Turizm ve Ulaştırma Bakanlığı bu konuda harekete geçmeli" dedi.
 
Azerbaycan Kültür ve Tanıtma Müdürü Zöhre Aliyeva da, “İzmir’de çok büyük ilgi gördük. Bu topraklara geldiğimizde sanki kendimizi kendi ülkemizde gibi hissettik. Azerbaycan’la Türkiye çok iyi anlaşan bir ülke. İzmir’i tanıtmak için buradayız. Birlikte el ele verirsek ülkemizden çok turist buraya gelir. Ama bunun önünü ancak direk uçak seferleri açar. Ülkeme gittiğimde İzmir’in tüm güzelliklerini anlatacağım" dedi.
 
Azerbaycan’da turizm acentesi bulunan Murat Keremol da “Türkiye bizim için kardeş ülke. İstanbul ve Antalya’yı yeterince tanıdık. Artık İzmir’i tanımak istiyoruz. Agora’yı ilk kez gördüm. Buna benzer çok güzel yerler var. Bunları vatandaşlarımıza göstermek lazım. Bizim vatandaşlarımız Türkiye’ye spa, termal, sağlık turizmi için geliyor. İzmir bizim için çok önemli bir turizm potansiyeline sahip şehir. Tek engel direk uçuşların olmaması. Charter uçuşlar çok pahalı. Direk uçuşlar olduğu taktirde vatandaşımızı İzmir’e yönlendireceğiz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2016, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER