Aksünger, İzmir'den Uyardı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, Rıza Sarraf'ın ABD'de tutuklanması sonrası Türkiye'nin bir an önce uluslararası alanda sıkıntı yaşamamak için yargı sürecini harekete geçirmesi gerektiğini söyledi. Aksünger ayrıca Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz'ın da İzmir'e yakışmadığını söyledi.

Burak Cilasun / Ben TV
 
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, İzmir'de basın toplantısı düzenledi. CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel ve il yönetim kurulu üyelerinin de eşlik ettiği Aksünger'in gündeminde Rıza Sarraf'ın Amerika Birleşik Devletleri'nde tutuklanması vardı. 
 
17-25 Aralık sürecinde Erdoğan Bayraktar dışındaki tüm bakanların dosyalarında Rıza Sarraf'ın baş aktör olduğunu belirten Aksünger, "Rıza Sarraf Türkiye'de birileri tarafından aklanmaya çalışılırken, benim o zamanlar uyarı niteliği taşıyan demeçlerim vardı. Bakanlaı aklamaya çalışırken, uluslararası bir suç örgütünün de aklanabileceğini söylemiştim. Haklı çıktım ve iş buraya geldi. Rıza Sarraf'ın tüm servetinin Türkiye'de olmadığını düşünüyorum. Amerika Birleşik Devletleri, bu davaların gündemde olduğu günlerde bunları bilmiyor muydu?" dedi.
 
Yıllardır konuya ilişkin tutanakları incelediğini belirten Aksünger, Sarraf'ın Dubai'deki Birleşik Arap Emirlikleri gümrük çalışanlarını belirli periyotlarda Türkiye'ye tatile getirdiğini ve onlara çeşitli hediyeler sunduğunu söylerken, bu bağlantılar sonrasında da Dubai ile sahte buğday ticaretini yapıp, Buğday kaşesiyle İran'a altın soktuğunu dile getirdi.
 
"Bir an önce yargı süreci başlamalı"
 
Konunun Türkiye'ye yansımaları konusunda CHP olarak endişeli olduklarını belirten Aksünger, Rıza Sarraf'ın uluslararası arenada Türkiye'nin başını zora sokacağını dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Sarraf'ı televizyonlarda konuşturup ödüller verdiler.Türkiye tarafından bu işin üstü bir şekilde kapatılmaya çalışılacak ama ABD, Rıza Sarraf'ı siyasi bir kazanım elde etmeden bırakmaz. Bu süreçte, Rıza Sarraf'ın yaptıklarını ve Türkiye ile ilişkilerini kabul etmeyip ABD'ye çatarsak, felaket senaryosu ortaya çıkabilir. En kara tabloda ambargoyla bile karşı karşıya kalabiliriz. Ümit ediyorum ki Türkiye bununla ilgili çok zor bir sürece girmez. ABD'de Sarraf için başlayan adli süreç sonuçlanmadan harekete geçip Türkiye'de yargı sürecini başlatmalıyız."
 
"Bu şehre yakışmıyor"
 
Öte yandan Sarraf konusunun dışında, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz'ı da gündemine alan Aksünger, Ege Üniversitesi'ndeki bazı akademisyenlerin, imzaladıkları bildiri nedeniyle dışlanmalarına izin vermeyeceklerini söyledi. Aksünger, "Sayın Rektör, aydın namusu sözlerimden dolayı bana dava açmıştı. Davaların hepsini ben kazandım. Onlar temyize götürdiler. Şimdi ben de haklı olduğum için ciddi tazminat davaları açacağım. Kazanacağım paraları da mağdur akademisyenlerin kurdukları derneklere bağışlayacağım. Kendisi bu şehre yakışmayan bir rektördür. Kendince cumhuriyet kadını gibi gözüküp, cumhuriyete saldıranlarla işbirliği yapıyor. Kendisini bir kez daha aydın namusuna davet ediyorum." dedi.
 
"Vali Toprak çark etti"
 
Aksünger son olarak Dikili'ye yapılması gündemde olan mülteci kampına da tepki göstererek, "Hangi sosyolojik tahliller yapılmıştır?" diye sordu. CHP'li Aksünger, İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın da Dikili konusuyla ilgili ilk söylediği sözün arkasında duramadığını söyleyeyerek, "Çark etti" dedi.
 
Yüksel'den Can Dündar ve Erdem Gül'e destek çağrısı
 
Öte yandan toplantıda kısa bir konuşma yapan CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel'in hedefinde de Ege Üniversitesi vardı. Yüksel, "Ege Üniversitesi'nde öğretim görevlileri dışarıda, polis içeride." ifadelerini kullandı. Alaattin Yüksel ayrıca arka arkaya gelen şehit haberleri nedeniyle iktidara tepki gösterirken, Can Dündar ve Erdem Gül'ün MİT TIR'larına ilişkin davasında gazetecilere testek vereceklerini söyleyerek müdahil olma çağrısı yaptı.
 
 
Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER