95 Yıl Sonra Bir İlk

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, İzmir’de yapılan Türkiye- Yunanistan 4. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısında bir araya geldi. Çipras’ın katılımı ile 95 yıl sonra ilk kez İzmir’e Yunanistan Başbakanı gelmiş oldu. İki başbakan, kadın gazetecilere kırmızı gül vererek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü de kutladı, birbirlerinin fotoğraflarını çekti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye-AB Zirvesi için gittiği Belçika'nın başkenti Brüksel'deki temaslarını tamamlayarak özel uçak ''TUR'' ile TSİ 07.00'de İzmir'e geldi.
 
 
Davutoğlu'nu Adnan Menderes Havalimanı'nda, Başbakan Yarımcısı Yalçın Akdoğan, Vali Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve diğer yetkililer karşıladı.
 
 
Başbakan Davutoğlu ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır da geldi.
 
 
saat 12.00 sıralarında Adnan Menderes Havalimanı’na inen Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ı Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş karşıladı. Başbakan Davutoğlu henüz toplantının yapılacağı Başbakanlık Ofisi’ne ulaşmadığı için Çipras’ın konvoyu Havalimanı’ndan Konak’a çok yavaş bir şekilde geldi. Başbakan Davutoğlu, kendisinden sonra gelen Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ı kapıda karşıladı. Davutoğlu, mevkidaşı ile tokalaştı.
 
 
Ofise girmeden önce kadın basın mensuplarının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. İki başbakan kadın gazetecilere kırmızı gül verdi. Başbakan Davutoğlu, fotoğrafını çeken Ticaret Gazetesi’nden Ümmiye Çavdar’a, "Bugün izin verirseniz biz sizin fotoğrafınızı çekelim" dedi ve fotoğraf makinesini alarak Çipras’la kadın gazetecilerin fotoğrafını çekti.
 
 
Davutoğlu ardından makineyi Çipras’a vererek kadın gazetecilerle fotoğrafını çekmesini istedi. Çipras da Başbakan Davutoğlu’nu kadın gazetecilerle birlikte görüntüledi. İki başbakan ofisin merdivenlerinde üç dakika sohbet etti. Başbakan Davutoğlu, Çipras’a eliyle denizi işaret etti ve iki başbakan arasında bol gülümsemeli samimi bir sohbet gerçekleşti. Kravat takmayan Çipras’ın bu alışkanlığını İzmir ziyaretinde de sürdürürken beraberindeki bakanların da kravat takmaması dikkat çekti.
 
 
İKİ ÜLKEDEN 10’AR BAKAN
 
Zirve nedeniyle Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, AB Bakanı Volkan Bozkır, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sivrioğlu, AK Parti İzmir Milletvekili İbrahim Turhan ile Yunanistan’dan 10 bakan Başbakanlık Ofisi’ne geldi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, gazetecilere "Yunanistan’da yağmur var. Dikkat edin, burada da yağabilir" dedi.
 
GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ
 
Kentin en işlek yeri olan Konak Meydanı’ndaki ofisin çevresi emniyet görevlileri tarafından demir bariyerlerle çevrildi. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı ofis çevresindeki binaların çatılarına keskin nişancılar yer aldı. Türk ve Yunan gazeteciler, akreditasyon kartlarıyla X-Ray cihazından geçerek ofisin bahçesine girdi. Ofisin önündeki dört direği iki Türk iki Yunan bayrağı çekilirken ofisin merdivenlerine de Türk ve Yunan bayrakları kondu. Başbakan Davutoğlu’nun makam aracıyla ofise girişi sırasında beş kişi demir bariyerlerin arkasından “Kahrolsun AKP iktidarı" diyerek, slogan attı. Eylemciler, çevik kuvvet polisi tarafından ağızları kapatılarak gözaltına alındı. Türk ve Yunan heyeti arasındaki görüşmeler basına kapalı olarak başladı. Önümüzdeki saatlerde aile fotoğrafı verilip iki başbakanın basın toplantısı düzenlenmesi bekleniyor.
 
 
95 YIL SONRA İLK YUNAN BAŞBAKAN’I
 
Bu arada Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın Cumhuriyet Dönemi’nde resmi ziyaret için İzmir’e gelen ilk Yunanistan Başbakanı olduğu ortaya çıktı. İşgal döneminde, 1921 yılında Yunanistan Başbakanı Dimitris Guaris İzmir’e gelmişti.
 
BULUŞMA İL BİNASINDA OLACAK
 
Avrupa Birliği-Türkiye zirvesi uzadığı için kente bugün sabah saatlerinde gelen Davutoğlu bu aksamaya rağmen İzmir programından teşkilatla buluşmayı çıkarmadı. Başbakan, Çipras’la yapacağı görüşmenin ardından saat 18.30’da AK Parti İl Binası’nı ziyaret edecek. Başbakan’ın burada bir mini miting düzenleyerek partililere seslenmesi bekleniyor.
 
İŞTE PROGRAM 
 
Saat 17.30- 18.15'te 'Türkiye Yunanistan Yüksek Düzeyli İş Forumu' toplantısı yapılacak.
 
Saat 18.30'da Çipras, İzmir Ekonomi Üniversitesi'ne gidecek burada kendisine fahri doktora unvanı verilecek. İki başbakan saat 19.00'da İzmir Ticaret Odası'nın Hilton Oteli'nde düzenleyeceği vergi ödemede ve döviz kazandırmada başarı gösteren üyelerin ödül törenine katılacak. Tören, saat 21.30'da sona erecek.
 
Başbakan Davutoğlu'nun çarşamba günü İzmir'deki Başbakanlık Ofisi'nde yapacağı bildirilen Bakanlar Kurulu toplantısı, TBMM'de bütçe oylaması nedeniyle iptal edildi. 
Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2016, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER