Yücel OKUTUR
Köşe Yazarı
Yücel OKUTUR
-
 

Covid-Doğa Turizmi-Kentsel Tasarım

Covid dünyamızda yaşam dengelerini değiştirdi. Covid sonrası insanlar iş hayatında para kazanmakla birlikte sağlıklı yaşamın ne kadar önemli olduğunu anladılar. Ülkemizde büyük şehirlerde yaşayanların bir kısmı, doğallığını korumuş olan Ege ve Akdeniz bölgelerine yeni yaşam kurmak için ciddi bir göç başlatmıştır.  Ülkemizde ithalatı olmayan ve halkımız ihtiyaçlarını karşılayan Turizm ve Tarımda ekonomi ve istihdamın ne kadar önemli olduğu anlaşılmıştır. Tarımda ekoturizmin ve iyi tarımın anlatılması, uygulanması önemli bir husustur. Küresel ısınma büyük bir tehdit olarak her yıl daha da kötüye giderken doğal değerlerimizi kaybetmeden acilen tedbir alınmalı, teknolojik tarım uygulamalarına geçilmeli ve su kaynakları tasarruflu kullanılmalıdır. Turizm, tarım ürünleriyle bütünleşen geleceğin en önemli döviz kaynağıdır. Ülkemizin tamamında tarih, tarım ve turizm çeşitliliğinin Dünyada emsali yoktur. Ancak onbir milyon nüfusa sahip Yunanistan turizmde bizden ileri konumdadır. Adalarında ve şehirlerinde öncelikle master planlarını yaparak ileri turizmin temellerini atmışlar, sonra kentsel tasarımlarını uygulayarak görüntü kirliliğini yok etmişlerdir. Beldemiz ve şehirlerimiz en güzel özelliklere sahip olabilir, ama görüntü kirliliği varsa (caddeler, kaldırımlar, peyzaj, sokak hayvanları, tabelalar, sundurmalar, çöp konteynırları, vs.) siz orada beş yıldız butik tesisleriniz olsa dahi, kaliteli turisti getiremezsiniz. Son on yılda turist sayısı artmasına rağmen gelirimiz %30 düşmüştür. Yeni trend Eko turizm, dünyada her şeyden önce kırsal kalkınma olarak görülüyor. Doğal bahçe alanlarında 10-20 odalı butik dinlenmeye ve sağlığa önem veren tesisler ön plana çıkmaktadır. Agro, ya da ekolojik turizm tarımsal ve bahçe alanlarına zarar vermeden sürdürülebilen turizmdir, özellikle tarımla uğraşan yerel halk ekonomik çeşitliliği öğrenmiş oluyor. DOKTOB Turizm birliğinin on yıl süren çabaları ile Muğla Çandır köyünde uyguladığımız Agro çiftlik turizmi, Tarım ve Orman bakanımız ve Muğla Valimiz tarafından  2021 yılının Ağustos ayında tescil edilerek organik sertifikalı köy statüsüne alınmıştır. Bu köyümüzde Doğa, tarım ve turizm bir arada mükemmel bir uyum içerisinde sürdürülmektedir. Bu tesislerin yapılabilmesi için bulundukları bölgelerde kentsel tasarım ve planların turizm tesisi yapmak şartıyla imar planı değişiklikleri yapılmalıdır. İmar planları hiçbir şey yaptırmamaya değil, bölgenin tarım ve turizminin birlikte gelişmesine göre revize edilmelidir. Yetkili kurumlarımızda, Tarım, turizm, doğa, imar planları ve kentsel tasarımları bilinçli yapılırsa Türkiye Avrupa’da sıralamada en üstlerde yerini alacaktır.
Ekleme Tarihi: 11 Temmuz 2022 - Pazartesi
Yücel OKUTUR

Covid-Doğa Turizmi-Kentsel Tasarım

Covid dünyamızda yaşam dengelerini değiştirdi. Covid sonrası insanlar iş hayatında para kazanmakla birlikte sağlıklı yaşamın ne kadar önemli olduğunu anladılar. Ülkemizde büyük şehirlerde yaşayanların bir kısmı, doğallığını korumuş olan Ege ve Akdeniz bölgelerine yeni yaşam kurmak için ciddi bir göç başlatmıştır. 

Ülkemizde ithalatı olmayan ve halkımız ihtiyaçlarını karşılayan Turizm ve Tarımda ekonomi ve istihdamın ne kadar önemli olduğu anlaşılmıştır. Tarımda ekoturizmin ve iyi tarımın anlatılması, uygulanması önemli bir husustur. Küresel ısınma büyük bir tehdit olarak her yıl daha da kötüye giderken doğal değerlerimizi kaybetmeden acilen tedbir alınmalı, teknolojik tarım uygulamalarına geçilmeli ve su kaynakları tasarruflu kullanılmalıdır.

Turizm, tarım ürünleriyle bütünleşen geleceğin en önemli döviz kaynağıdır. Ülkemizin tamamında tarih, tarım ve turizm çeşitliliğinin Dünyada emsali yoktur. Ancak onbir milyon nüfusa sahip Yunanistan turizmde bizden ileri konumdadır. Adalarında ve şehirlerinde öncelikle master planlarını yaparak ileri turizmin temellerini atmışlar, sonra kentsel tasarımlarını uygulayarak görüntü kirliliğini yok etmişlerdir.

Beldemiz ve şehirlerimiz en güzel özelliklere sahip olabilir, ama görüntü kirliliği varsa (caddeler, kaldırımlar, peyzaj, sokak hayvanları, tabelalar, sundurmalar, çöp konteynırları, vs.) siz orada beş yıldız butik tesisleriniz olsa dahi, kaliteli turisti getiremezsiniz. Son on yılda turist sayısı artmasına rağmen gelirimiz %30 düşmüştür.

Yeni trend Eko turizm, dünyada her şeyden önce kırsal kalkınma olarak görülüyor. Doğal bahçe alanlarında 10-20 odalı butik dinlenmeye ve sağlığa önem veren tesisler ön plana çıkmaktadır. Agro, ya da ekolojik turizm tarımsal ve bahçe alanlarına zarar vermeden sürdürülebilen turizmdir, özellikle tarımla uğraşan yerel halk ekonomik çeşitliliği öğrenmiş oluyor.

DOKTOB Turizm birliğinin on yıl süren çabaları ile Muğla Çandır köyünde uyguladığımız Agro çiftlik turizmi, Tarım ve Orman bakanımız ve Muğla Valimiz tarafından  2021 yılının Ağustos ayında tescil edilerek organik sertifikalı köy statüsüne alınmıştır. Bu köyümüzde Doğa, tarım ve turizm bir arada mükemmel bir uyum içerisinde sürdürülmektedir. Bu tesislerin yapılabilmesi için bulundukları bölgelerde kentsel tasarım ve planların turizm tesisi yapmak şartıyla imar planı değişiklikleri yapılmalıdır. İmar planları hiçbir şey yaptırmamaya değil, bölgenin tarım ve turizminin birlikte gelişmesine göre revize edilmelidir.

Yetkili kurumlarımızda, Tarım, turizm, doğa, imar planları ve kentsel tasarımları bilinçli yapılırsa Türkiye Avrupa’da sıralamada en üstlerde yerini alacaktır.

Yazıya ifade bırak !
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.