Yoncanın sağlık faydaları nelerdir?

Yonca yararları ile her ne kadar hayvanlar için temel bir besin kaynağı olsa da çok eski zamanlardan beri insan sağlığına faydaları bakımından da tercih edilen bir bitkidir. Yoncanın sağlık faydaları insan vücudu üzerinde son derece etkili olup bu açıdan kullanılması halinde yararları görülecektir.

Yoncanın sağlık faydaları nelerdir?

Yonca Niçin Kullanılır?

Yonca olarak bilinen ve bilimsel açıklaması Medicago sativa olan bitki sağladığı faydalar bakımından çok eski zamanlardan beri kullanılan bir bitki olmaktadır. Genel olarak hayvan besini olarak daha çok tüketilmesine rağmen özellikle alternatif tıp tarihinde sıklıkla yoncaya yer verildiği görülmektedir. Tıbbi açıdan tercih edilen yonca sağlık açısından son derece faydalıdır. Kaynaklara bakıldığında Antik Çin’de özellikle böbrek taşı gidermek ve mide sorunlarını çözmek amacıyla kullanılırken Ayurveda içinde de sindirim sorunlarına karşı yaygın olarak tercih edilmiştir.

Yoncanın besin değeri oldukça yüksektir. Bu bakımdan vücuda sağladığı yararlar bakımından da gelişmiş özellikler göstermektedir.

Yonca Nasıl Tüketilir?

İnsanlar için yonca tüketimi farklı yöntemler ile mümkündür. Genelde sağlık amaçlı yonca kullanımı tohumlarını tüketerek olmaktadır. Bunun yanında kurutulmuş yapraklarını da besin değeri olarak kullanmak mümkündür. Özellikle yonca bileşenine sahip olan hazır kapsül halindeki besin takviyeleri de kullanılabilir. En çok tohumlarından ve kurutulmuş yapraklarından çay olarak tüketilmesi yaygındır. Çay olarak tüketmek için kaynamış su içerisine tohum ve yapraklarından bir tutam atarak tüketebilirsiniz.

Yonca Faydaları Neler?

Yoncanın sağlık yararları son derece farklı ve geniş alanlarda kendisini göstermektedir. Zengin bileşenleri bakımından yoncanın faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Kolesterolün düşürülmesinde etkilidir. En çok bilinen özelliklerinden olan bu etkisi klinik olarak da tespit edilmiştir. Vücutta bulunan kötü kolesterolleri önleyen yoncanın bu etkisi yüksek miktarlarda saponinler içermesinden kaynaklanmaktadır. Bu madde sayesinde kolesterolün bağırsaktaki emilimi azalır ve vücutta bulunmaz.
  • Diyabet hastalığına karşı etkilidir ve diyabet hastalarına çok iyi gelmektedir. Yapılan araştırmaların gösterdiği üzere yonca kan şekerinin dengede olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda pankreasın insülin salgılamasını da arttırarak kan şekerinin dengede kalmasına etki etmektedir.
  • Menopoza karşı iyi gelen özellikler gösterir. Fitoöstrojenler açısından zengin olan bitki vücutta östrojen etkisi yaratır. Bu bileşenler ise menopoza bağlı olarak görülen çeşitli semptomların hafifletilmesinde yararlı olmaktadır. Özellikle gece terlemeleri ve sıcak basması olarak adlandırılan durumların giderilmesinde son derece yararlı olmaktadır.
  • Antioksidan özellikleri ile birlikte vücuttaki kötü hücrelerin temizlenmesine yardımcı olur. Serbest radikaller yüzünden meydana gelen hücre ölümlerinin ve buna bağlı olarak gelişen DNA hasarının giderilmesi için yararlı olmaktadır. Özellikle kötü hücrelerin giderilmesi için vücudun mücadele vermesine yardımcı olur ve böylece zararlı hücrelerin giderilmesinde etkili olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre felç ve beyin hasarı gibi durumlar üzerinde de yoncanın etkili olduğu görülmüştür.
  • Başta artrit olmak üzere benzeri iltihaplanmalarının giderilmesi bakımından yararlıdır. Yüksek miktarda içeriğinde bulunan C ve B vitaminleri ile birlikte vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve iyileştirmeyi hızlandırarak hastalıkların daha kolay geride kalmasına yardımcı olur.
  • Sindirim sorunlarının giderilmesine etki eder. Önemli miktarlarda diyet lifi içerdiğinden vücudun sindirim yapısını koruması bakımından yardımcı olmaktadır. Lif sayesinde sadece atıklar daha kolay bir şekilde hazmedilmez aynı zamanda da bağırsak hareketlerinin düzenli olmasını sağlar ve gaz gibi rahatsızlıkların da oluşmasını bu sayede engellenmiş olur. Buna bağlı olarak kabızlık, ishal, şişkinlik gibi rahatsızlıklar için de etkilidir.

Yonca tüm bu etkileri bakımından genel vücut sağlığının korunması ve çeşitli rahatsızlıkların giderilmesi için etkili olup özellikle vücut direncinin artmasına ve bağışıklık sisteminin korunmasına da etki etmektedir. Detaylı bilgilere ulaşmak için Probiyotix.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
SukufaMamedova
SukufaMamedova - 1 yıl Önce

Yonca bitkisinin xolesterini əngəlləmək gücünə malikdir mi? Istifadə etmək isterem

SIRADAKİ HABER