Yasaklı konulara cesur açıklamalar

Sahne hakimiyeti, tatlı dil, nevi şahsına münasır bir sahne duruşu, Türkçe’ye hakimiyet tüm bu tanımlamalar Didem Tolunay dendiğinde akla ilk gelenler... Ancak bu röportajı okuduğunuzda eksik kaldığınızın farkında olacağınızı söyleyebilirim.

Yasaklı konulara cesur açıklamalar

BEN HABER/

Yarım bırakmak zorunda kaldığı ODTÜ’deki psikolojik danışmanlık ve rehberlik eğitimini, yıllar sonra Dokuz Eylül Üniversitesi’nde tamamlayan Tolunay, TRT spikerliğinin yanı sıra, aile danışmanlığı, evlilik terapisi, ilişki danışmanlığı, cinsel terapi alanlarında uzmanlaşmış bir psikolojik danışman...

“HER 3 BİREYDEN BİRİ CİNSEL SORUNLAR YAŞIYOR”

Aldığınız eğitimlerden bahsedebilir misiniz? Cinsellik, ilişkiler neden bu alanlarda uzmanlaşmayı tercih ettiniz?
Dokuz Eylül Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunuyum.  Yetişkinlerde İlişkiler İletişim ve Aile Danışmanlığı  yan dallarında uzmanlaştım. Bu alanlara girince de cinsel eğitim alanında da eğitimler alıp danışmanlığa devam etmeyi tercih ettim. 
Neden bu alan deyince de; cinsellik tüm insanlarda var olan bir dürtü, insanın vazgeçilmezi; eşler arasındaki iletişimde mutluluğu etkileyen önemli faktörlerden bir tanesi. İlişkiyi sarsacak önemli bir problemin başında ya da sonunda mutlaka cinsellikle karşılaşıyorsun.
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bugün dünyada her üç bireyden biri cinsel sorunlar yaşıyor. Kadınlar arasında yapılan ankette 2320 kadına sorulmuş, kadınların % 52'sinin cinsel bilgilerinin eksik cinsel algılarının da hatalı olduğu sonucuna ulaşılmış.

İLK GECE; BİR SINAV, BİR FETİH...

Toplumda cinsellik denince akla ayıplar, günahlar yasaklar geliyor, toplumumuz cinselliği ne kadar biliyor?
Türkiye cinsellikte geri kalmışla, gelişmekte olan arasında arafta. Eskilerde bir sadıçlık kurumu vardı, bu sadıçlar yeni evlenecek kişilere cinsel eğitim verirlerdi sonra zamanla bu unutuldu gitti. sektörü bu boşlukta ortamı ele geçirmiş, kurgu gerçekliğin yerini almış. İnsanların bir kısmı cinsel eğitimden bir haber yaşayıp giderken bir diğer kısmı fantezilerin gerçekliğin yerini almaya çalıştığı, tırnak içinde özgür bir cinsel hayat peşindeler.

Çok keyifli çok kolay yaşanması gereken dakikalar eğitimsizlik neticesinde kabusa dönüşebiliyor. Bizim kültürümüzde ilk gece; bir sınav, bir fetih gibi algılanıyor. Eğitim yoksa yerini hurafeler alıyor. Cinsel organlarını tanıyan biyolojik ve fiziksel problemi olmayan herkes sağlıklı ve haz dolu bir birliktelik yaşayabilir.  Aksi taktirde Türkiye de bu gün büyük çoğunluk tarafından cinsellik çocuk sahibi olmak içi bir araç, kadınların büyük çoğunluğu için bir görev olarak algılanıyor.
Ayıp, yasak, günah toplumun fren mekanizmaları. Bunlar olmadan olmaz ama fazlası zarar. 

En önemli cinsel organ beyin diyorsunuz, bunu açıklayabilir misiniz?
Bunu şöyle açıklayabilirim; Toplumumuzdaki ana sorun kadınların içindeki dişil gücün uyuyor olmasıdır. Bunun sebebi de ayıplar yasaklar günahların sebebiyle bastırılmış olan duygulardır.  En önemli cinsel organ beyindir çünkü beyin orgazmdan sorumludur. Toplumdan bahsetmişken burada geleneksel Türk sevişme tarzını da biraz ironi yaparak tanımlamak istiyorum; “Ön sevişme hak getire,  sonrası ereksiyon akabinde  icraat, hemen sonrası nekaat, dön poponu yat.” Cinsellik bir oyun alanıdır, eğer oyun alanında yargılar varsa kurallar oyunu bozar.

“Kadınlar romantik, erkekler de erotiktir” ifadeniz var. Bunu açabilir misiniz?
Aslında bu yanlış değildir. Cinsellik tek başına düşünülemez; zihinsel, beyinsel, bedensel bir eylemdir. Kadının beyni romantizmle orgazma giden yola çıkar, erkeğin beyni erotizmle orgazma giden yola çıkar. İlişki ve cinsellik aslında bir alışveriştir. Şöyle ki; öncelikle kadın arzulanmalı, erkek tarafından bunun gösterilmesi gerekiyor ki kadın da erkeğe erotizm sunsun. Yatakta kendine erotizm sunulan erkek ise kendini mutlu ve güçlü hissediyor. Böylelikle kadını mutlu etmek için uğraşıyor, tam anlamıyla alıverişten kastım bu. Bu döngünün bozulduğu durumlarda mutsuz ilişkiler ve mutsuzluk evliliklerden bahsediyoruz.

CİNSELLİK EĞİTİM VE DENEYİMLE GELİŞİR

Erkek cinselliğinde doğru sanılan yanlışlar neler?
Cinsel ilişkiyi erkek başlatır yargısı çok tehlikeli, cinselliğin doğal akışını bozar, kadının cinsellikte aktif ve öncü rol almasını engeller; isteğini açık biçimde ifade eden, aktif rol alan kadın için olumsuz bir bakış açısı doğmasına sebep olur. Cinsellik bir oyun alanı yargılar altında kurallar oyunu bozar.

Erkek her zaman hazırdır yargısı; erkek için en ağır koşullanmadır. Kadınların cinsel isteği azdır diye kodlanmştır erkekler. Erkek cinsel organının büyük olması her zaman daha fazla haz getirir. Boyutla performansın hiçbir ilgisi yoktur. Erkek her durumda her koşulda her kadınla cinsel ilişkiyi ister. Erkek robot değildir, bu tip durumlar erkekleri sertleşme problemlerine kadar götürür.

Bir erkek kadına ne kadar ve nasıl zevk vereceğini her zaman bilir. Cinsellik eğitim ve deneyimle gelişir. Bir erkek yeni bir ilişkiye başladığında ortalama 6 ay erken boşalma sorunu yaşayabilir, bu gayet normal. Zira penis kontrolü sağlaması için zaman ihtiyacı var. Kadının ortalama 3 yıl boyunca orgazm olamaması da normal.

Mastürbasyonun zararı var mı?
Mastürbasyonla kızlık zarı bozulur tedirginliği oluyor. Hayır mastürbasyonla kızlık zarı bozulmaz.  Ayrıca mastürbasyon fiziksel ve psikolojik olarak rahatlatır. Cinsel güce zararı yoktur.

Kadın için cinsellik görev gibi algılanıyor, neden?
Cinsel organlar pistir ve dokunulmamalıdır. Yanlış bilgi cinsel organlar üreme ve haz almaya odaklıdır. Kadın için cinsellik bir görevdir. Yanlış bilgidir. Cinsellik bir armağan ve haktır. Hurafeler mitler ayıp ve günah kavramlarının yarattığı travmalar kadında vaginismus olarak oraya çıkan ciddi bir problem olarak ortaya çıkıyor. Bu terapilerle ortadan kaldırılabilecek bir problem.

Erotik kaçamak mı, baston bir ilişki mi yoksa bağımlılık mı ?
Aldatma bir yol kazası; evlilik arabaysa arabanın perte çıkıp çıkmadığı evlilik terapisiyle anlaşılabilir.

İlişkilerin en önemli sorunlarından biri aldatma, kadınlar mı yoksa erkekler mi daha çok aldatır?
İrade ve vicdanı devrede olan kişidir önemli olan. Boşanmaların ilk sebebi aldatma, burada bir kontrat ihlali söz konusu. Bazen eşlerden biri ve tutku bağımlısı olabiliyor. Bunun haricinde aldatmaları; erotik kaçamaklar (gecelik ilişkiler), aşık olma (kadın içinde erkek içinde ciddi bir trafik kazası), baston ilişkiler (toplumda en yaygın olanı) olmak üzere 3 grupta topluyoruz.

Baston ilişki: 3. bir kişinin varlığı evliliğin ya da ilişkinin yükünü hafifletmek için tercih ediliyor. Burada bastonun bastonluğunu bilmesi çok çok önemli.
Aldatmayı yaşayan bir çift evlilik terapisi yardımıyla yeni ve daha güçlü bir ilişkiyi başlatabilir.

Cinsel eğitimle neler öğreniriz, her yaş grubuna verilebilir mi, ne zaman başlar? 
Cinsel eğitimi eğitimiyle karıştırmamak lazım. Yapılan araştırmalar anne ve babaların üreme ve cinsiyet konusunda bilgi vermeyi savunduğu ama hiç bilgi vermedikleri görülmüş. Burada anne ve babalar konuyu nasıl ele alacaklarını bilmiyorlar. Temel cinsel eğitim doğumdan başlayıp, ergenlik zamanına kadar olan dönemi kapsamalı. Cinsel eğitim sayesinde çocuk kendi bedenine ve karşı cinsin bedenine saygı duymayı öğrenir. İleriki yaşlarda sağlıklı ve düzeyli ilişkiler kurmasını bilir özgüveni fazlalaşır, bedenine karşı sorumluklarını bilir. İlişkilerinde daha dengeli bir tutum sergiler. Burada önemli olan doğru yaşta doğru eğitim. Ülkemizde erkeklerin yaşadıkları en büyük cinsel problem olan erken boşalmanın temelinde yanlış öğrenme yatıyor.

Doğru zamanda doğru kişilerce verilmeli eğitim. Mahremiyet eğitimi de önemli bu şekilde çocuk korkmamayı kendini nasıl koruyacağını ve bu durumu ailesine nasıl aktaracağını öğreniyor. Taciz ve istismarın önüne geçebilmek için bu çok önemli.

Çocuklara cinsellik nasıl anlatılmalı?
Cinsellikle ilgili sorular genellikle 3 yaş civarında gelmeye başlıyor. Burada gözlem yapmanız çok önemli eğer bu yaş civarında bu tip sorular gelmiyorsa, uygun ortam yaratılıp, çocuğun bu konulardaki fikri alınmalı. Anne babanın bu sorulara nasıl cevaplar verdiği, doğru beden dili kullanımı çocukla sağlıkla iletişim kurabilmek adına önemli. Çocuğun merakı giderilirken kafası karıştırılmamalı. Konu normalleştirilmeli, sade bir dille bilimsel kaynaklardan yararlanılarak yapılacak olan açıklamalar gelecekteki olası problemlerin önüne geçer.
Ergenlikte danışmanlık eğitimi alınacaksa erkek çocuğa bay, kız çocuğa bayan danışman seçiminde bulunmak çok önemli.

Korona günlerinde aşk dersek, pandemi sürecinin cinsel hayata etkileri nasıl?
Karantina insanlara birlikteliklerinin gerçek yüzünü göstermiş oldu, bu süreçte ya ilişki daha sağlamlaştı ya da kopma ya da bitme noktasına geldi. 
Pandemi sürecinde yaşanan travma etkisi libido kaybına yol açtı. Kullanılan antidepresanlar cinsel isteksizliğe neden oldu. Bu problemlerin bu süreçte yaşanıyor olması doğal karşılanabilir, normalleşmeden sonra da süregeliyorsa bir uzman yardımı almakta fayda var.
Amerika da bir yayın var, 'Pandemi döneminde cinsel hayat' isminde bu yayının bir de sloganı var; siz kendinizin en güvenilir partnerisiniz, kendinizde sonraki en güvenilir partneriniz eşiniz yada birlikte yaşadığınız sevgiliniz diyorlar. Yeni tanışılan, kişilerle cinsel birlikteliği önermeyip, ilişkiden sonra iyice temizlenmekten tutun da cinsel organlara dezenfektan sürülmesinin zararlı olduğunu değin bir çok detayı barındıran bir yayın hazırlamışlar. Keşke bu dönemde, bu tip yayınlar bizde de olsaydı.
Yine bu dönemde ortaya çıkan bir fobiden de bahsedebiliriz; dokunma fobisi... Kişiler ine dahi dokunamıyorlar.

İlişkilerde nelere dikkat etmeliyiz? Aşk mı, cinsellik midir, bir ilişkiyi ayakta tutan. Başarılı bir ilişkinin kıstası evlilik midir?
Önce tanımlamalara bakmak lazım, aşk; bir kişiyle göz göze geldiğin anda ortamdaki çekiminde etkisiyle hormon seviyelerinin yerinden oynaması, karnında kelebeklerin uçuştuğu kendini mutlu hissettiğin bir hoşluk hali, ne yazık ki ömrü 3 yıl.
Dopamin, nöradrenalin  vb. hormonlar azalınca aşkta bitiyor. Zaten bu hormonların uzun süre yüksek seviyede kalınca beyinde hastalık hali hasıl oluyor. İlişki devam ederse bu defa endorfinler devreye giriyor, bir ilişkiye güven ve huzur ekleniyor, aşk sevgiye dönüşüyor.
Aşkla bir araya gelen çiftler yapar in sonrasında romantik dokunuşlar ilgi devam ediyor, fantaziler paylaşılıyorsa burada cinsellik devreye giriyor. ilkel bir eylem, duyguya gerek yok. Aşkla başlayan sevgiyle dönüşmüş bir ilişkiyi cinsellik ayakta tutar. Başarılı ilişkinin tanımı da önemli bu nokta da, başarılı ilişki sonu evlilikle biten ilişki değildir. Her anlamda tatmin olduğunuz huzur ve güven duygularına barındıran ilişkidir, başarılı ilişki.

Kurumsal eğitimler, okullar ve şirketlere cinsel eğitimler veriyor musunuz?
Uzmanlık alanım sadece cinsel eğitim değil ilişki ve iletişim. Dolayısıyla bu başlık altında şirketlerde sohbet toplantılarında bulunmuşluğum var. Asıl okullarda cinsel eğitim konusuna çok önem veriyorum. Bunu eğitimden ziyade bilgilendirme olarak tanımlamak daha doğru. Özellikle 12.sınıflar bu bilgilendirmeleri alabilecek uygun sınıflar, yaptığım işle alakalı en tatmin olduğu alan bu.

' her türlü satar' diye bir düşünce vardır, ne düşünüyorsunuz?
her türlü satar. Cinsellik dikkat çeker, insan vücüdunu estetik değerler içerisinde kullanmakla konuyu grafi seviyesine indirmek arasında hassas bir çizgi var. İçinde bulunulan toplum önemli; pazarladığınız marka cinsellikle ilgili değilse olumsuz bir durumla da karşı karşıya kalabilirsiniz.

Gelelim kitaba; parfüme sizin deyiminzle aslen kokuya... Kitaptan bahsedebilir misiniz?
Bu kitap için davet edildiğimde çok büyük onur duydum. Birbirinden değerli uzmanlarla birlikte bu bilgi kitabında bir makelemi yayınlamak benim için çok gurur verici. Beyindeki kimyasalla bedenler arasında sinyalleşmede en önemli etkenler, bu noktada koku merkezi çok önemli role sahip.

PARFÜM KISA BİLGİ:
Her biri kendi alanında uzman Eski Çağ Tarihçisi, Arkeolog, Sanat Tarihçi, Ziraat Mühendisi ve koku uzmanı bilim insanları tarafından 15 makale yazılarak hazırlanmış kitapta; antik Çağ’dan günümüze parfüm ve parfüm kapları kapsamlı biçimde bilimsel açıdan inceleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER