Uyurken neden bir şeye sarılıyoruz?

İster peluş bir oyuncak, ister onsuz uyuyamayacağınız yumuşak, sevimli bir yastık olsun; onlara sarılmadan uykuya dalamamanızın birkaç nedeni var

Uyurken neden bir şeye sarılıyoruz?

Bu alışkanlık, çocukluğumuzdan gelen fetal uyku pozisyonumuzla bağlantılı olsa da, aslında çocukluğumuza geri dönmekle ilgili değildir. İşte detaylar...

HORLAMANIZI VEYA UYKU APNENİZİ AZALTIR 
Uyku apnesi, bir kişinin düzgün nefes alamadığı için yaşadığı bir uyku bozukluğudur. Uyku apnesi, sizi gece boyunca uyandırır. Bu neden ile asla dinlenmiş bir şekilde uyanmazsınız.

Yastığa sarılma alışkanlığınız bu uyku bozukluğunu azaltmada fiziksel bir fayda sağlayabilir. Bir vücut yastığına sahip olmak; tüm vücudunuzu destekleyecek ve yanınızda uyumaya başlamanızı sağlayacaktır.

KENDİNİZİ YALNIZ HİSSETMEK İSTEMEZSİNİZ 
Yalnız olduğumuzda ve durumun bu şekilde olmasından bıktığımızda, bir yastığa sarılmak; yalnızlık hissini azaltmakta yardımcı olabilir.

Bir yastığı kucaklamak, uykunuz sırasında size duygusal rahatlık sağlar. Bu uyku pozisyonu, aslında ilişkilerinizde ve aile hayatınızda bağlılığa önem verdiğinizin bir göstergesidir.

ANKSİYETE PROBLEMİNİ AZALTIR 
Anksiyete uykuya dalmamızı zorlaştırır. Anksiyete krizi yaşarken, yatağınızı rahat bir bölge haline getirmek her zaman için iyi bir fikir olacaktır.

Anksiyeteye sahip olan kişilerin kaygılarını hafifletmek için bir şeylere sarılmaya ihtiyacı olabilir.

Kaynak: Pembenar

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2021, 19:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER