Sekonder İnfertilite nedir?

Prof. Dr. Sevtap Hamdemir’in sekonder inferlitife ile ilgili verdiği bilgilere sizlerde kulak verin.

Sekonder İnfertilite nedir?

Primer infertilite ve sekonder infertilite olarak, infertilite iki farklı başlık altında incelenebilir. Primer infertilite çiftin hiç çocuk sahibi olmamasını ifade eder. Sekonder infertilite ise daha önce yaşayan çocuğu olup tekrarlayan düşünülen durumlarda gebelik elde edememesi olarak nitelendirilebilir. Bazı araştırmalar sekonder infertilitenin, bazı araştırmalar ise primer infertilitenin daha yaygın olduğunu savunuyor.

Primer infertiliteye göre sekonder infertil hastalar da bir nebze daha psikolojik rahatlık söz konusudur. Çünkü zaten bir yaşayan çocuğu vardır ve bu durum hakkında da belki özlem duyguları daha azdır ya da hep sarılacak teselli olacak bir nedenleri var gibi görebilir çevre. Ancak ne fark eder? Evet, özlem duyguları daha az olabilir ama yine de ortada istenen bir bebek ve elde edilemeyen bir gebelik söz konusu değil midir? Bu nedenle sekonder infertil çiftlerinde vakit kaybetmemelerini ve bir tüp bebek uzmanına başvurarak destek almaları konusunda ısrarcı olduğumuzu belirtmek isteriz.

Hatta sekonder infertil çiftlerinde sekonder infertilitenin verdiği zorluk ile başa çıkmanın kendine özgü bazı zorlukları söz konusu olabilir. Örneğin birinci bebek tarafından anne ve babaya bir kardeş baskısı var olabilir hatta sekonder infertilitede belki de yaş daha ön planda olacağı için tedavi açısından primer infertilite kadar zor da olabilmektedir.

cevaplıyor.

Sekonder infertilite de sebepler neler olabilir?

gerek duyulan sebepler neler olabilir?

Sperm sayısının az olması ya da hiç sperme rastlanılmaması, spermde şekil bozuklukları meydana gelebilir. Sperm hareketliliği ile ilgili sorunlara bağlı olan erkek infertilitesi yaratan durumlar olabilir. Kadına dair düzensiz adet görme görememe ve buna bağlı olarak meydana gelen yumurtlama bozuklukları veya yumurtlamama olabilir. Fallop tüplerinde tıkanıklık meydana gelmiş olabilir. Endometriozis yani çikolata kistinin varlığı infertiliteye neden olabilir. Bebek sahibi olmayı zorlaştırıyor olabilir. İmmünolojik sorunlar, yaş sebepler arasında sayılabilir.

Yaşın ilerlemesi sekonder infertilitenin en önemli nedenlerinde birinci sırada yer almaktadır. Zamanla azalan yumurta rezervinz zamanla azalan sperm sayınız da bunlar arasında yer alabilir. Kilo doğurganlığı etkileyebilir. Eğer kilo artışınız var ise ve obez derecesinde iseniz yumurtlama ile ilgili sorunlara yol açmış olabilirsiniz veya erkeklerde sperm sağlığını etkileyebilmektedir. Yeni ebeveyn olmuş kişiler genellikle kilo alırlar. Alınan kilolar belkide neden oluyor olabilir. Zayıflayarak ya da diyetisyen desteği alarak da deneyebilirsiniz. Ancak yine de tek başınıza denemenizdense öncelikle ir tüp bebek uzmanı tarafındna muayene olarak tüp bebek uzmanının izninden sonra kendiliğinizden denemeye devam etmek en doğrusu olacaktır. Kullanılan ilaçlar da doğurganlığınızı etkilemiş olabilir belki de. Tüpleriniz tıkanmış olabilir. Bazen de sebepsiz infertilite neden olabilir yeniden bebek sahibi olamamanıza. 35 yaş ve üzerinde iseniz vakit kaybetmeden tüp bebek uzmanına danışmalısınız.

Sekonder ve primer infertilitenin karşılıkları farklı olabilir ancak tedavileri ikisinde de aynıdır. Ya da ne yapılacağı ikisinde de aynıdır. Tüm testleriniz yapıldıktan sonra bir tüp bebek tedavisinde yolculuğumuza başlayabiliriz.

Kadınların yaklaşık %20-25’inde miyom problemi görülür. Miyom tedavi edilmediği takdirde kadınlarda gebeliğe engel olmaktadır. Bu nedenle miyom tedavisi oldukça büyük önem taşır. Miyom tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız;

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER