Regl döneminde seks yaparsanız...

Cinsel sağlık için yapılması gerekenler nelerdir? Cinsel sağlığınız için dikkat edilmesi gereken bu hususları sakın gözardı etmeyin!

Regl döneminde seks yaparsanız...

Pek çok kişi cinsel sağlığın ne kadar önemli olduğunun farkında değil. Bazı dikkatsizlikler ya da önem verilmeyen davranışlar, ilerleyen zamanlarda başınıza iş açabilir. Çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşmak istemiyorsanız bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor Peki cinsel sağlık için yapılması gerekenler nelerdir? İşte yanıtı! 

REGL DÖNEMİNDE SEKS YAPMAYIN! 

Regl döneminde seks yapmak hamile kalmak istemeyenler için her nekadar bir seçenek olsa da bu dönemde bir enfeksiyon kapmak çok kolay olacaktır. Bu sebeple, regl döneminizde cinsel ilişkiye girmemeye özen gösterin 

TARAMA TESTLERİNİZİ DÜZENLİ YAPTIRIN 

Kadınlar sağlık kontrollerine gitme konusunda ve düzenli tarama testi yaptırma konusunda ne yazık ki biraz dikkatsiz davranıyor. Bu testler, rahim ağzı hücrelerinin sağlığını kontrol eder ve rahim ağzı kanseri olasılığını algılar. Bu yüzden düzenli olarak sağlık kontrolleri ve tarama testleri yaptırmak gerekiyor.

İÇ ÇAMAŞIRI HİJYENİNE DİKKAT EDİN 

Vajinal akıntı, genel olarak cinsel sağlığına dikkat etmeyen kadınlar arasında görülmektedir. Vajinit riskini azaltmak için pamuklu iç çamaşırı ve çamaşırlarınız için özel bir deterjan kullanın. Bazı iç çamaşırları ve deterjanlar tahrişe, hatta enfeksiyonlara yol açabilir.

KAMUYA AÇIK TUVALETLERİ KULLANMAMAYA ÖZEN GÖSTERİN

Kamuya açık alanlar, enfeksiyon kapma riskinin en fazla olduğu yerlerdir. Bu yüzden bu alanları kullanmamaya özen gösterin. Bu tip yerlerin kullanımı sonucunda, kadınlar arasında idrar yolu enfeksiyonu oldukça yaygındır. İdrar yolu enfeksiyonunu önlemenin en iyi yolu gün boyu bol su içmek ve ilişki sonrası temiz olduğuna emin olmaktır. 

KORUNMASIZ CİNSEL İLİŞKİDEN KAÇININ 

Eğer hamile kalmak gibi bir düşünceniz yoksa asla ve asla orunmasız cinsel ilişkiye girmeyin. İstenmeyen gebeliğin yanı sıra cinsel yolla bulaşan hastalıklarda meydana gelebilir. 

Kaynak: Elmaelma.com

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2019, 23:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER