Paslanmaz çelik nedir?

Paslanmaz çelik, içerisinde belli oran krom, demir ve karbon karışımını barındıran bir bileşendir. Çeliği paslanmaz özellikte kılan krom elementi sayesinde birçok avantaj ve fayda elde eden bu malzemeler günümüzde yaygın olarak tercih edilmektedir. %10,5 krom elementini bünyesinde barındıran paslanmaz çelikler, korozyona karşı dirençlidir. Bu nedenle diğer çeliklerden daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Tercih edilmesindeki en büyük neden de sağlamlığı ve güvenilirliğidir. Birçok önemli sektörde başlıca ürün olarak paslanmaz tercih edilmektedir. Malzeme olarak paslanmaz çelik, korozyon dayanımlı çelik olarak da adlandırılır.

Paslanmaz çelik nedir?

Paslanmaz Çelik Nasıl Üretilir?

Çevresel koşullara karşı son derece dayanıklı olan paslanmaz malzemeler, paslanmaz çelik üretici tarafından piyasaya sunulmaktadır. Paslanmaz çelik imalatı yapan üretici firmalar günlük yaşamda karşımıza çıkan paslanmaz ürünlerde pay sahibidir. Çeliğe paslanmaz özelliğini veren krom elementinin yanı sıra nikel de bulunmaktadır. Paslanmaz çelik meydana getirebilmek adına karışımda yer alan bir diğer element ise karbondur. Daha dayanıklı, daha az kırılgan ve mukavemetli bir çelik meydana getirebilmeniz yolu bu maddeleri kullanmaktan geçer. Bu sebeple krom, nikel ve karbon elementlerinin paslanmaz çelik imalatında önemi büyüktür.

Paslanmaz Çelik İçerisinde Bulunan Elementler Nelerdir?

Krom: Krom çeliğin paslanmaz özelliğini kazandıran elementlerden biridir. Oksijenle temasa geçerse krom oksit tabakası oluşturur. Çeliğin oksijen ile temasını tamamen engeller.

Nikel: Nikel bir paslanmaz malzemenin içerisinde bulunması gereken ve çeliklerin maliyetinin tahmini oranlara göre %90 oranını oluşturan bir elementtir. Çeliğin içerisinde eklenecek olan birleşenler ile (nikel, krom) sağlanır.

Karbon: Çeliğe sertliği aşılan en önemli element karbondur. Karbon çeliğin dayanımını oldukça fazla bir şekilde arttıran element olması dışın, çeliğin elastikiyetinide kendi çapında düşüren bir element olmaktadır.

Paslanmaz çelik üretici Borşen sayesinde günümüzde birçok üründe paslanmaz çelik görebilmeniz mümkündür. Yaygın olarak rastlayabileceğimiz bu ürünler genelde çatal, bıçak gibi mutfak ürünlerinde ve saatlerde kullanılır. Paslanmaz çelik, birçok üründe görebileceğiniz kadar farklı sektörlerde yer almaktadır. Gıda, inşaat, otomotiv, kimya, enerji gibi sektörler paslanmaz çeliğin yayın olarak tercih edildiği alanlardır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER