Ne sıklıkla kadın doğum uzmanı kontrolüne gidilmeli?

Hamileliğin başlamasından itibaren anne adayının uzman kontrolüne daha fazla dikkat etmesi gerekir. Anne ve bebek sağlığının korunması için bu kontrollerin yerine getirilmesi gerekir. Kadın doğum uzmanına gitmenizin ne kadar ehemmiyetli olduğunun bilincinde olmalısınız. Doğumunuzun kontrollü bir şekilde gerçekleşebilmesi açısından gerekli tetkiklerinizin yapılması şarttır.

Ne sıklıkla kadın doğum uzmanı kontrolüne gidilmeli?

Bu nedenle anne adayları, hamilelik dönemine girdikleri andan itibaren doktor kontrolünü elden bırakmamalıdırlar. Gebelikte kontroller kesinlikle ertelenmemelidir. Aksine çok fazla önemsenmeniz gereken bir durumdur. Kadın doğum uzmanına ne sıklıkla gitmeniz gerektiğine ise doktorunuz karar verecektir. Eğer hamileliğinize farklı bir hastalık eşlik ediyorsa bu kontroller, daha sık bir şekilde yapılır. Gaziantep kadın doğum doktoru Op. Dr. Abdullah Göymen’e gebelikte doktor kontrolünün önemini sorduk.

Gebelikte Doktor Kontrolünün Önemi Nedir?

Hamilelik, her anne için hassas bir süreçtir. Bu dönemde kadın doğum uzmanına gitmeniz, sağlığınız açısından büyük önem taşır. Eğer hamileliğin yaratmış olduğu herhangi bir risk varsa bu kontroller sayesinde erkenden fark edilir. Böylece hem siz hem de bebeğiniz sağlıklı bir dönem geçirirsiniz. Hamileliğinizde herhangi bir risk bulunuyorsa uzman doktorunuz size bu konuda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bildirecektir. Tüm bu süreçte olası problemlere karşı savaşabilmeniz için kadın doğum uzmanına sıklıkla gitmeniz gerekir. Böylece hamileliğinizin rahat bir şekilde geçirebilir ve bebeğinizi sağlıklı olarak kucağınıza alabilirsiniz.

Hamilelikte Doktor Kontrolü

Hamileliğin başlaması ile birlikte doktor kontrolleri başlar. Bu kontrollerin ne sıklıkla olacağı ise gittiğiniz kadın doğum uzmanı tarafından belirlenir. Hamilelikte yapılan kontrollerin ne derece sık olacağı ise aylık durumunuza göre belirlenir. Hamileliğin ilk aylarında yapılan kontroller daha sıktır. Bunun nedeni gebeliğin risklerinin erkenden tespit edilebilmesi içindir.

Hamilelikte Kontrole Gidilmesi Gereken Haftalar

Hamileliğinizin ilk haftası, kadın doğum uzmanına mutlaka gitmeniz gerekir. Çünkü gebeliğinizin kesin olarak tespit edilmesi önemlidir. İlk haftadan sonra kontrole gelmeniz gereken haftalar ise şunlardır:

  • 11. ve 14. haftalar
  • 20. ve 24. haftalar
  • 28. hafta

Bu haftaların ardından kontrole ne sıklıkla gelmeniz gerektiğini doktorunuz size açık bir şekilde bildirecektir. Ancak yukarıda verilen haftalardaki kontrollerinizi aksatmadan yerine getirmeniz gerekir. Eğer bu dönemlerdeki kontrollerinizi aksatırsanız, bebeğinizin sağlığını tehlikeye atmış olabilirsiniz. Hamilelikte yapılan kontrollerin önemi kavramanız ve ona göre hareket etmeniz gerekir.

Bebeğinizin Sağlığı İçin Kontrolleri İhmal Etmeyin

En başta bebeğinin sağlığını düşünen anne adaylarının kadın doğum uzmanına gitmeyi ertelememeleri gerekir. Hamilelikte yaşanan değişimler, annenin sağlığını da etkiler. Bu nedenle hamileliğin yaratabileceği tüm olumsuzlukların taranması gerekir. Bu taramaların yapılabilmesi için de kontroller belli haftalarda yerine getirilmelidir. Özellikle de hamileliğiniz büyük risk taşıyorsa kontrolleriniz daha fazla önem kazanır. Bebeğinizi sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek istiyorsanız, kontrolsüz bir hamilelik süreci geçirmemeye çalışın. Doktorunuzun dediklerine mutlaka kulak verin. Sağlığınız açısından hiçbir kontrol haftasını kaçırmamaya özen gösterin.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER