''Modada değişikliklere açık olunması gerekiyor''

EİB Moda Tasarım Yarışması, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği tarafından bu sene 16'ncı kez düzenlendi.

''Modada değişikliklere açık olunması gerekiyor''

ÇİĞDEM ÖZEN / BEN HABER

'Gentle Prototype' adlı tasarımıyla EİB Moda Tasarım Yarışmasının kazananı Hasan Hüseyin Çanga oldu. 

Çanga ile moda tasarım yolculuğu, projeleri ve ''Contact-less- Temas-sızlık'' temalı yarışmadaki tasarımı üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

İşte o röportaj....

Hasan Bey merhaba, EİB Moda Tasarım Yarışması'nda 'Gentle Prototype' adlı tasarımınızla birincilik ödülü kazandınız. Tasarımınızın hikayesine ve detaylarına geçmeden önce sizi tanıyabilir miyiz?
Merhaba, 1996 yılı İstanbul doğumluyum. Üniversiteye kadar, eğitim hayatımı İstanbul'da tamamladım. Daha sonra yurtdışında hazırlık okuduktan sonra Polonya'da bir devlet üniversitesinden kabul alarak, lisans eğitimimi yurtdışında tamamladım. Asıl mesleğim Mimarlık olmasına rağmen, içimdeki 'Moda Tasarımı'na olan tutku hiçbir zaman bitmedi. Ve böyle değerli bir ödül ile taçlandırıldım. Aslında bu durum hangi meslek grubundan olursa olsun, bir tasarımcının tek bir başlık altında sınırlı kalmamasını ve tutkularının peşinden gitmesi gerektiğini göstermiş oldu.

“Contact-less” temalı yarışmadaki 'Gentle Prototype' tasarımınızın hikayesini okudum, koleksiyonu da izledim. Tasarımınızda bahsettiğiniz, özellikle okul araç gereçleri çok ilgi çekici olmuş. Bu detaylardan biraz bahsedebilir misiniz, özel bir mesaj var mı?
Yarışmanın bize vermiş olduğu temanın Türkçe karşılığı “Temas-sızlık”... Pandeminin hayatımıza girmesiyle bizler, “Temas” kavramının daha net farkına varmış olduk. Temas halinde olmanın ne kadar önemli olduğunu anladık. Ben de tasarım hikayemi oluştururken, pandemiden en çok etkilenen sektörlerden biri olan, eğitim sektöründen ilham aldım. Temassız bir şekilde eğitim gören öğrencilere dikkat çekmek istedim. Aslında içerisinde bir mesaj da bulundurmakta... Çünkü okul üniformalarının, farklı gelir düzeyindeki insanları, temas halinde tutan ve bir araya getiren bir araç olduğunu düşünüyorum. Okul araç gereçleri, örneğin cetvel, spiralli defter gibi okul ile hayatımıza giren araç gereçler, tasarımlarda konunun bütünlüğünü ve anlaşılabilirliğini bütün halinde tutabilmek için, kıyafetlere modifiye bir şekilde karşımıza çıkmakta.

Geleceğe yönelik projeleriniz neler, tasarım hayatınızı Türkiye'de mi yoksa yurtdışında mı devam ettirmek istiyorsunuz?
Her ne kadar yolun çok başında olsam da, yurtdışında moda masarım alanında yüksek lisans eğitimimi tamamladıktan sonra, tabii ki iyi bir fırsat karşısında ülkeme dönüp, Türkiyede hizmet vermeyi çok isterim.

Son olarak her sezon moda olan kıyafetler, her markada kendine özgü değişikliklerle yer alıyor. Genç bir tasarımcı olarak modaya baktığınızda 'Türk kadını ve erkeğinin 'Moda anlayışını' nasıl yorumlamak istersiniz?
Değişim olmadan farklılıkları ortaya koyamayız ve değişikliklere açık olunması gerekiyor. Türk kadınının ve erkeğinin şık giyinmeyi seven, giyinmekten zevk alan insanlar olduğunu düşünüyorum. Sadece biraz daha yenilikçi olmaları gerekiyor. O zaman Türk markalarımızda da uluslararası standartlarda çok daha fazla tasarımlar görmeye başlayacağız.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2022, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER