Kiloları biyolojik saatinizle verin

Ben Haberciler yeni bir yıldan hepinize güzel bir merhaba.Bu yılda yine sizler için sağlıklı ve kaliteli yaşamak ile ilgili bilimsel değerlerden vazgeçmeden en etkin bilgileri araştırmaya ve paylaşmaya devam edeceğiz.

Kiloları biyolojik saatinizle verin

Ben HABER / Burçin ÇELİKEZER

Bugün konumuz kilo vermek olsun. Kilo vermek için yapabileceğiniz en kolay en ekonomik yolu bilmek ister misiniz? Biyolojik saatinizi kullanmak... Evet işte bu kadar basit. Kendi kodlu biyolojik saatinizi bilir ve ona göre beslenirseniz hem kilo verebilir hem de hızlıca yağ yakabilirsiniz. Nasıl mı? Haydi okuyun...

Biyolojik saat nedir?

Bedenimizde tüm fonksiyonların ve birçok işlevin zamanlamasını yapan bir sistem bulunur.  Bu sistem sayesinde hücreler işlevlerini belirli zamanlarda artırıp, başka zamanlarda ise azaltıyor.İşte, bu doğal zamanlayıcıya “biyolojik  saat” deniyor. Sirkadien ritim veya kronobiyoloji de denilen insan vücudunun bu biyolojik saatini inceleyen ve bunu kontrol eden moleküler mekanizmaları ortaya çıkaran bilim insanları 2017 Nobel Tıp Ödülü’ne layık görüldü.

Ruh halimiz, hormon düzeylerimiz, vücut ısımız ve metabolizmamız tamamı hücresel günlük bir ritim içinde periyod geni ve salgılanan PER proteini sayesinde doğal doğru dengesinde çalışıyor.Tabi bu ayarımızı bozmadıysaK?

Sabah 6.00-12.00
Kortizol salgılanıyor
Tansiyon uyarılıyor
Güç koordinisyon dinamizm aktive ediliyor
Metabolizma hızlanıp kan şekeri tüketim hızı artıyor

Öğleden sonra 12.00-18.00
Güçlü koordinasyon
En hızlı tepki süresi
En yüksek vücut ısısı
En hızlı metabolik süreç
Şeker tüketim hızı aktif
Yağ stok modu başlıyor

Akşam 18.00-24.00
En yüksek kan basıncı
Yüksek vücut sıcaklığı
Kan şekeri tüketim hızı düşük
Yağ yakım modu aktif
Melatonin salgısı

Gece yarısı 24.00-6.00
En düşük vücut ısısı
En düşük tansiyon
Yağ yakım modu aktif

Şimdi yukarıdaki sirkadien ritme bakacak olursak artık net olarak şunu biliyoruz ki; metabolizmanın aktif çalıştığı, besin ve kalori alacağı zaman dilimi sabah 6.00-akşam 18.00 arasında olmalıdır.
Bu saatte alınan kalorilerle vücudun şekeri yakma ve dönüştürme hızı en aktif olan biyolojik zaman aralığıdır. Vücut bu aralıkta enerjiyi hızlıca tüketmek ve fazla enerjiyi yağ stok mod olarak saklamak üzere programlıdır. Saat 18.00 sonrası vücüdun şekeri kullanma süresi uzar ve bedenimiz yağ yakım moduna girer.

Buradan anlaşılması gereken şudur:

Eğer kişi kilo vermek istiyorsa, saat 18.00 sonrası bedenine aldığı besinlerden gelen kalori girişini mutlak suretle kesmeli veya en aza indirgemelidir. Sabah 6.00-18.00 saatleri arasında aldığı kalorileri yakacağı kalori değerinde almalıdır ki yağ stok modda çalışacak vücut, fazla kaloriden ekstra stoklama yapamasın ve bu sayede 18-00 - 06.00 arasında beden yağ yakım modu, çalışmasını mevcut depo yağ enerjisinden sağlasın.

Başka bir araştırma ile şöyle örnekleyeyim; Diyelim ki sizin sabah 6-12 arasında aldığınız 700 kalorilik bir öğününüz var. Vücut biyolojik saatine göre bu kaloriden şeker dönüşümünü yaklaşık 2,5 saatte tamamlarken, kanda şeker tüketen hormonları ve yağ depolayan hormonları aktif ve yüksek seviyede ölçülür. Kaloriyi hızlıca dönüştürürsünüz. Aynı 700 kalorilik öğünü saat 18-24 arası tükettiğinizde ise şeker dönüşümü 6 saate uzar ve kan şekerini düşüren hormonlar pasif, kanda yağ yakan hormonlar aktiftir.Kaloriyi hızla dönüştüremeyeceğiniz gibi yağ yakmaya çalışan vücudunuza engel olursunuz.

Sonuç şudur ki:

Eskiden zannettiğimiz “Gece vücut yağ yakmıyor, gün içinde aktif çalışıp yağ yakıyor.” bilgisinin doğru olmadığını öğrendik. Halbuki bedenin yağ stoğunu gündüz yapıp aslında gece yağ yakmaya programlı bir biyolojik ritmi olduğunu artık net bir şekilde biliyoruz. Saat 18.00 sonrasında aldığınız kaloriler, miktarı ve çeşidine bağlı olmak koşulu ile biyolojik olarak yağ yakım aktivasyonu aktif çalışacak vücudun işini engeller ve yağ yakmasına izin vermez.Bu sebeple siz siz olun tüm beslenme ve kaçamak işlerini saat 18.00'a kadar tamamlamış olun ve biyolojik döngünüzdeki doğal gece yağ yakma programınızı bozmayın. Hiçbir şey yapmadan sadece biyolojik ritmimize uygun beslenerek kilo verebilir, yağ yakabiliriz. Bu sayede hem incelin hemde sağlık kazanın. Sevgiler...
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER