Kahvede Üçüncü Dalga

Siz de benim gibi güne erken ve kahveyle başlayanlardansanız, sokakları kahve kokusuyla dolduran, konsept tasarımlarıyla sizi Avrupa’nın ara sokaklarında hissettiren üçüncü nesil kahve dükkanları sizin de dikkatinizi çekmiştir.

Kahvede Üçüncü Dalga

GÖRKEM ŞENGÜLER / BEN HABER

Ben bir kahve tutkunuyum. Evlerimizin olmazsa olmaz demirbaşı, küçük bir çocukken kararırız diye içirmedikleri Türk kahvesiyle başlayan tutkum, İtalya’da yaşadığım dönemde, her ne kadar yanımda cezve ve bir dolu Türk kahvesi götürsem de, espressoya da gönlümün kaymasıyla devam etti. 

Şimdi, gittiğim her ülkenin kahve alışkanlıklarını merak ediyor ve deniyorum. Yunanistan’a gittiğinizde sabahları Frappe, İtalya’da Cappuccino, Amerika’da filtre kahve derken güne başlamak için ne varsa size bir nefeslik açıyor.
 
 
İzmir’de yeni açılan üçüncü nesil kahveciler sayesinde, hangi ülkeden ne çekirdek gelmiş, gübresinde narenciye mi varmış gibi detaylarla yeni ve iyi olanı deneyimlemekten keyif alıyor, damak tadıma uygun olan kahveyi buluyorum.
 
Uyuklayan gözlere, yorgun bedenlere ilaç gibi gelen mis kokulu kahvenin çeşitlerini denemekten çekinmeyin derim. Seçiminize göre karakter analizi de yapmışlar. Sizin seçiminiz hangisi?
 
 
KAHVENİZ KARAKTERİNİZİ YANSITIYOR
 
DOUBLE ESPRESSO: Siz pratik ve çok çalışan birisiniz. Tek bir shot kahvenin sizin için yeterli olmayacağını çok iyi biliyorsunuz.
TRIPLE ESPRESSO: Heyecanlı ama obsesif birisiniz. İçtiğiniz kahveler yüzünden 90′lardan beri uyanıksınız.
EXPRESSO: Daha çok espresso içmeyi tercih ediyorsanız, sizin arkadaş canlısı ve uyumlu olduğunuz söylenebilir. Sizin için önemli olan kahvenin tadı; nadir bulunan, insanın canını çektiren bir özellik...
MOCHA: Eğlenceyi seven ve yaratıcı birisiniz. Kahvenin tadını pek sevmiyorsunuz ancak sizi ayağa kaldıracak tek şey de kahvenin kendisi.
LATTE: Düşünceli ama kararsız bir karakteriniz var. Bilmediğiniz denizlerde yüzmek yerine güvenli limanları tercih ediyorsunuz.
CAPPUCCINO: Sıcakkanlı ama biraz da düşüncesiz bir yapınız var. Çevrenizdekiler günlük hayatta yapmanız gerekenleri her seferinde size hatırlatmak zorunda kalıyor.
MACCHIATO: Geleneksel ve ketum bir karakteriniz var.
SOĞUK KAHVE: Kendinden emin ve dışa dönük birisiniz. Kimsenin size hayatınızı nasıl devam ettirmeniz gerektiğini söylemesine izin vermiyorsunuz.
AMERICANO: Sakin ve bilinçli bir yapınız var. Hayattaki basit şeyleri seviyorsunuz. Parkta piknik yapmak, kuşları izlemek sizi mutlu etmeye yetiyor.
FRAPPUCCINO: Mutlu ve enerjik bir doğanız var. Kahveyi sevdiğinizi söylüyorsunuz ama sizin aslında şeydiğiniz şey dondurma...
TAZE FİLTRE KAHVE: Ciddi ve işine odaklanmış birisiniz. Bu hayatta sizi tek zorlayan şey, kahve bardağınızın çok sıcak olması.
 
 
3. NESİL KAHVECİ NEDİR?
 
Kısaca anlatmak gerekirse “Kahvenin en saf ve güzel hali” demek bence çok doğru olur. Farklı demlemeler, değişik kavurma işlemlerinden geçerek dünyanın bir ucundan gelen çekirdek kahveler bu konsept mekanlarda bizim beğenimize sunuluyor. Böylelikle kahve tamamen keyifle içtiğimiz tiryakiliğe dönüşen bir içecek olmayı başarıyor.
 
 
KAHVE FESTİVALİ
 
İstanbul’un simgelerinden biri olan Haydarpaşa Garı’nda, geçtiğimiz yıl ikincisi düzenlenen bir festival gerçekleşti. Dört gün boyunca dünyanın farklı bölgelerinden gelen kahveleri tatmak, yerli-yabancı baristaların hazırladığı şovları izlemek enfes oldu. Kokusu hala burnumda olan bu harika festivalin, üçüncüsünü kaçırmayın derim.
 
 
ÖNERİLER:
 
The Laps Coffee House
Vali Kazım Dirik Caddesi No:46-C, İzmir
 
“Güler yüzlü, harika müzikler ve enfes espresso”
 
Brothers Coffee Roasters
Cumhuriyet Bulvarı No:151/B (Atatürk cd), 35110 İzmir
 
“Bana her gün dört espresso macchiato içiren favori mekanım”
 
AWAKE Coffee & Espresso
İtalya Sok. Alsancak, Konak
 
“Sunum ve mekan harika!”
 
Baristocrat 3rd Wave Cafe & Roastery
Kültür, Şht. Nevres Blv. 21 A, 35220 Alsancak/Konak/İzmir
 
“Çok çeşitli kahve çekirdekleri var, adeta bir laboratuar.”
 
Overdose Coffee 3rd Wave Coffee Shop & Roastery
Kültür, Dr. Mustafa Enver Bey Cd. 1 C, 35220 Konak/İzmir
 
“Mekan harika, denize karşı kahve keyfi yapabiliyorsunuz.”
 
Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2016, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER