İlginizi çekebilecek karavan modelleri

Şehrin tüm kargaşasından sıkıldınız mı? Hayatım sakin ve mutlu mu geçsin diyorsunuz? İstediğim yere istediğim zaman gideyim ve istediğim kadar kalayım ama aynı zamanda da evimin rahatlığı mı olsun diyenlerdensiniz? O zaman bu yazı tam sizler için olduğunu bilmelisiniz. Bu yazıda sizler için karavan hayatının tüm merak edilenlerini bir araya getirip sizler için çok merak edilen soruların cevaplarını vereceğiz. Aynı zamanda sizlere karavana çıkmadan önce dikkat etmeniz gereken her şeyi anlatacağız. Bu yazıda karavan ile ilgili aradığınız her şeyi bulabileceğinize emin olabilirsiniz. İlk soru ile başlayalım.

İlginizi çekebilecek karavan modelleri

Karavan Nedir?

İnsanların genellikle tatillerini geçirirken barınak olarak kullandıkları, içinde yataklar, masa, sandalye gibi eşyalar bulunan, bir otomobilin arkasına takılarak çekilen, tekerlekli araç olarak tanımlandığını internette aratırken görmüş olmalısınız. Bunun yanında karavan İstanbul size muhteşem bir tatil de sunmaktadır. Aynı zamanda karavanlar, yaşamsal fonksiyonlara minimum ölçülerde cevap verebilecek yatak, mutfak, duş, tuvalet ve oturma birimi donanımlarına sahip, motorlu araç standart ölçülerine uygun, hareketli yaşam mekânlarıdır. 19. yüzyıl sonlarında sirk çalışanların konaklaması için tasarlanan karavanlar, sonraları Avrupa'da yaşayan çingeneler tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde de isteyen herkesin sahip olabileceği mutlu bir hayat sunar. Karavan İstanbul için oldukça istekte bulunulan bir araçtır. Bunun nedeni insanların şehir hayatlarından bıkmış olduklarından dolayıdır. Şimdi size birkaç karavan tipinden bahsedelim

Otomobil sektöründeki gelişmeler sonrasında "motokaravan" adı verilen ve çekme aracına ihtiyaç duyulmadan (araca entegre edilmiş karavan) kullanılan karavan türleri yapılmıştır. Bugün motokaravan ve çekme karavan olmak üzere iki tür karavan da kullanılmaktadır. İki türün de kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Uzun konaklama süreleri söz konusuysa çekme karavan, kısa süreli konaklamalar için ise motokaravan tercih edilmektedir. Çekme karavanın lastik aşınma gideri dışında pek bir amortisman ihtiyacı yoktur. Hareket özgürlüğü ön planda ise motokaravan tercih nedeni olmaktadır. Kısaca karavan çeşitlerini bu şekilde sıralayabiliriz.


Karavan İle Nerelere Gidebilirim?

İnsanlar günümüz şehir hayatından kaçmak ve şu an içerisinde bulunduğumuz salgın nedeni ile daha izole bir hayat sürmeye yatkın hale gelmişlerdir. Bununla birlikte de insanlar karavan tatiline daha yatkın hale geldiler. Ülkemizde de bu durum gittikçe artmaktadır. Özellikle karavan İstanbul için bir dönüm noktası hayat kurtarıcı hale gelmiştir. Karavanın en güzel yanı rotanızı dilediğiniz gibi belirleyebilmek ve istediğiniz her yere gidebilmektir. Bizde sizin için bu başlık altında karavan ile gidebileceğiniz birkaç rotadan bahsetmek istiyoruz.

Kaş Kamp/Antalya

Muhteşem doğası ile Antalya size eşsiz bir doğa alanı sunmaktadır. Denize sıfır olan kaş kamp alanı da size denize sıfır bir yerde muhteşem bir doğa alanı sunmaktadır. Karavan İstanbul ile de İstanbul’un artık berbat hale gelmiş olan doğasından kaçıp yeşilliklerle dolu gezginlerin en sevdiği noktaya gelebilirler.

Salda Gölü/Burdur

Salda gölü son yıllarda ülkemizde en çok dikkat çeken noktalardan biri haline gelmiştir bu dikkat çekişle beraber salda gölü biraz ziyan olmuştur. Yine de Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü yine de en çok arananlar sırasındadır. Eşsiz manzarası ile size muhteşem bir doğa alanı sunmaktadır.

Kapadokya Kamp/ Nevşehir

Sabah balon manzarasıyla uyanmak isteyenler için muhteşem bir konum olan Kapadokya Kamp size eşsiz bir manzara sunmaktadır. Karavan İstanbul ile bizce gidilmesi gereken en güzel yerdir. Kış yaz fark etmeksizin hep en güzel manzaraları size sunar.

Yedigöller/ Bolu

Yedigöller ilginç bir doğa alanına sahiptir. Sizi her mevsimde değişik bir doğa manzarasıyla karşılamaktadır. Doğada kendinizi fark etmenize olanak sağlamaktadır.


Karavan İçin Neler Gereklidir?

Karavan için neler gerekli sizin için bu başlık altında toplayacağız. Bu kısım biraz yeni başlayanlara yönelik olsa da yanınıza alacağınız eşyaları kontrol etmek amacıyla iyi bilenler içinde okunması gereken bir kısımdır. Karavan için rotayı iyi belirlemeniz önemli olacaktır. Türkiye ve dünyada özellikle karavan kampları genellikle doğası güzel ve bol yeşillikli yerlere konumlanmış durumdadır. Karavan bir özgürlük sunsa da karavan kamplarında kalmakta yarar var.
Karavan kamplarının en büyük avantajı ortak tuvalet, banyo dışında aracınıza elektrik ve su depolama yapmanızı sağlayan imkanları sunmasıdır. Günlük 50 ila 100 lira arasında konaklama ücretleri vardır. Kamplar, karavan kültürünün dibine vurmak ve karavan hikayelerini dinlemek için biçilmiş kaftan olarak karşımıza çıkmaktadır.

Karavan cüssesi büyük bir araç olduğu için bazen engebeli veya ulaşımı zor arazilerde onu geride bırakmak zorunda kalıyorsunuz. Bu durumlarda ihtiyacınız olan uyku tulumu, çadır, fener, elektrik veya ateş kaynağı gibi kamp ekipmanları, karavan dışında bu arazilerde kalmanıza yardımcı olacaktır. Ulaşılması zor koylar, tepeler veya değişik mekanlar için muhakkak bu ekipmanları yanınıza alın. Yanınıza almadığınız durumda aklınız o kısımda kalabilir ve sizde gidemediğiniz için üzülebilirsiniz. Bunun olmaması için yanınıza mutlaka bu ekipmanları almayı unutmamalısınız.

Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli Araçlar

-En önemli kurallardan biri tekin olmayan yerlerde konaklamamak olacaktır. Benzin istasyonu veya yoldan görünen bir güzergahta konaklamaktansa kimselerin göremeyeceği yerlerde konaklamanız daha iyi olacaktır. Bu şekilde karavanınıza hırsız girmesini de önleyebilirsiniz. Huzurlu bir yolculuğa devam edebilimekte olursunuz.
-Savrulma veya devrilmeyi önlemek için 80 km süratin üstüne çıkmamak önemli olacaktır.
-Karavanda uzun yolculuklar için en az iki sürücünüz olması yol yorgunluğunu ve riski en aza indirecektir. Uykulu bir biçimde kullanılan araçta uyuma riskiniz oldukça yüksektir. Kendinizi ve başkalarını tehlikeye atmayın.
-Lastik kontrolleri ve lastik patlamasına karşı stepnenin yerini bilmek yararlı olur.
-Araç çalışmıyorken ve herhangi bir elektrik kaynağına bağlanmamışken aküyü bitirmemek için; fön, fırın ve kettle gibi alet edevatı gerekmedikçe çalıştırmamayı öneririm bu yolla akünüzün yarıda bitmesini engellenir.
-Yollarda güvenliğiniz için biber gazı spreyi yeterli olacaktır bu sizi koruyacaktır.
-GPS'le kendinizi bir arkadaşınıza takip ettirin eğer başınıza bir şey gelirse yerinizi bulabilecek bir olsun.
-Yanınıza fener alın. Bu şekilde eğer yoldan uzak bir yere kamp kuracak olursanız rahat olur.
-Gideceğiniz güzergahlardaki hastanelerin listesini çıkarın. Zor durumda kalırsanız acil bulabilirsiniz.
-Aracınızdaki yiyecek saklama yerlerini doldurun.

-Araç seyir halindeyken sarsıntı çok olacağından kırılacak eşyalarınızı sabitlemeniz iyi olacaktır. Tüp ve elektrikli eşyaları yangın ve gaz sızıntısına karşı sabitleyin. Patlamalara karşı önleminizi almış olun.
-Bir ilaç çantası yapın. Eğer alerji ilaçlarınız ya da sürekli kullandığınız ilaçlarınız varsa yapabiliyorsanız fazla stok yapın. Bu yol ile eğer rotanızdan çıkmak yolu uzatmak isterseniz önünüzde engel olmaz.


Karavan İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

En önemli soru karavanların çeşitleri ile ilgili sorular olarak karşımıza çıkmaktadır.  Karavan çeşitlerini karavan İstanbul olarak sizler için derledik.  Çekme karavan, motokaravan, alkovanlı motokaravan, entegre motokaravanı, semi- entegre motokaravanı, kampervan ya da kamper olarak bunları sıralayabiliriz. Karavan çeşitlerini merak edenler için diğer yazımıza göz atabilirler.

Karavan çekebilmek ya da motokaravan kullanabilmek için ehliyetimi değiştirmem gerekir mi?

Bu soru da karavana artan ilgiden hareketle oldukça artar bir sorudur. Ehliyetinizi 750 kg. altındaki çekme karavanları ve 3.5 ton altındaki motokaravanları B sınıfı ehliyetinizle kullanabilir/ çekebilirsiniz.


Çeki demiri ruhsata işlenmeli midir? Aracıma çeki demiri taktırmanın prosedürü ve maliyeti ne kadardır?

Karayolları ve trafik kanunlarına göre karavan ya da römork çekebilmek için aracınızda CE belgeli ve TÜV onaylı markaya ve modele uyumlu çeki demirinin bulunması ve ruhsatta ‘’römork çekebilir’’ ibaresinin bulunması gerekmektedir. Marka ve modele uygun çeki demirinin taktırılması ve en uygun yönlendirme konusunda aracın teknik servisine danışılmalıdır. Çeki demirinin ruhsata işlenebilmesi için onaylı teknik tadilat projesi gereklidir. Proje hazırlamaya makine mühendisleri yetkilidir. Proje işlemleri için trafik müşavirlerinden yardım alınabilir. Proje onaylandıktan sonra muayene süresi dolmamış olsa bile muayeneye girilir ve sonrasında çeki demiri trafik belgesine işlenir.
Günümüz koşullarında bu işlemlerin ortalama maliyeti (çeki demiri ve taktırma maliyeti dahil) yaklaşık 750 TL. dır. Karavan olarak sizin bu hizmetlerin hepsini sunmakta tüm bilgileri sizin için sunmaktayız.


750kg ve üzeri için ruhsat çıkarmam gerekir mi?

Karan İstanbul size bu konuda her bilgiyi sunmakta ancak ruhsat işlemlerini kendiniz yapmanız gerekmektedir. Karavan İstanbul ancak size gideceğiniz yolu gösterebilmektedir. Karayolları ve Trafik kanunlarına göre 750 kg. üstü çekme karavanların çekicisi olan aracın plaka ve ruhsatına vizeli ayrı bir ruhsatının olması gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ileride karavan ya da çekicisi olan araç ayrı ayrı satılmak istendiğinde karavanın vizesini çekicisinden ayırmak için karavanın tip onay belgesinin isteniyor olmasıdır. Bu kısma dikkat ederek ruhsat işlemlerini yapmanız gerekmektedir.


Trafikte seyir halinde iken karavanın içinde yolculuk yapabilir miyim?

Karavan İstanbul aracılığı ile elinizde olan her araç ile bunu yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şeyler kırılmasına imkân olan araçların sabitlenmiş olması olacaktır. Sabitlenmemiş olan araçlar araç seyir halinde olduğu durumda problem oluşturabilir. Ancak şuna dikkat etmeniz gerekmektedir çekme karavanların içerisinde güvenlik nedeni ile seyir halinde olduğu durumlarda yolculuk yapılamaz. Bu can güvenliğiniz açısından uygun olmayacak bir davranıştır.


Karavanımı hangi mevsimler için kullanabilirim?

Karavan İstanbul size her zaman her mevsimde kullanabileceğiniz araçlar sunmaktadır. Karavanların en güzel yanı da size bu özgürlüğü sağlıyor olmuş olmasıdır zaten. Karavanınızı kışın zor koşullarına hazırladığınız takdir de her zaman karavanınız ile yolculuk yapabilirsiniz. Yani bu bir yanılgıdır. Karavan İstanbul trafiğinden çıkıp size huzurlu bir yolculuk sağlayabilmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER