Her mevsimin tatlısı: dondurma

Dodurmaya “hayır” diyebilir misiniz? Dürüst olmak gerekirse bu soruya “evet” diyebilecek çok sayıda insan olmadığını biliyoruz. Dondurma 7’den 70’e kadın erkek herkes tarafından sevilerek tüketilen adeta mevsimsiz bir tatlıdır. Eskiden yaz aylarının vazgeçilmezi olan dondurma günümüzde dört mevsim keyifle tüketilmektedir. Dondurma ve sorbe gibi ürünler her yaştan insanın severek tükettiği, serinletici ve lezzetli tatlılar olarak Hazz ürünleri arasında kendilerine özel bir yer bulmaktadır.

Her mevsimin tatlısı: dondurma

Dondurma son derece lezzetli ve serinletici bir besin olup temel bileşenleri arasında süt, yağ, şeker ve stabilizatörler vardır. Kaliteli bir dondurma elde edilebilmesi için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta dondurmanın üretiminde kullanılan tüm malzemeler kaliteli olması ve mutlaka doğru oranlarda kullanılmasıdır. Bunlara ek olarak kullanılan yağın miktarı, niteliği ve kaynağı da tüm ham maddelerin kalitesi kadar önem verilmesi gereken diğer bir noktadır. Dondurmanın kalitesini belirleyen etkenler arasında hacim artış miktarı ve buz kristallerinin yapısı da sayılabilmektedir.


Dondurma her mevsim zevkle tüketilmesinin yanı sıra birçok farklı çeşidi sayesinde farklı damak zevklerine sahip kişilere hitap etmeyi başaran serinletici bir tatlıdır. Dondurmanın her çeşidinde farklı malzemeler kullanılması nedeniyle her dondurma çeşidinin kalorisi farklı olur. Fındık, fıstık, karamel gibi ürünlerin yoğun şekilde kullanıldığı ürünlerin kalorisi genellikle çok daha yüksektir. Besin değeri açısından en zengin gıda ürünlerinden biri olan dondurma doğru miktarlarda tüketildiği takdirde insan sağlığına birçok fayda sağlamaktadır.


İçeriğindeki malzemelerden dolayı enerji verici besinler arasında yer alan dondurma sahip olduğu protein dolayısıyla tüketen kişinin kendisini çok daha güçlü hissetmesine katkıda bulunur. Aynı zamanda dondurma tüketen kişilerin mutluluk seviyelerinde bir artış olduğu çeşitli araştırmalarla doğrulanmış bir gerçektir. Dondurma vitamin ve mineral içerdiğinden dolayı vücut sağlığı üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Kişilerin hafıza aktivitelerine katkıda bulunduğu bilinen dondurma daha iyi düşünmelerini sağladığı gibi zihinsel gelişim sağlanmasına da katkıda bulunur.

Hazz Dondurma Çeşitlerinin Tadına Baktınız mı?

Dondurma; yağ, protein ve karbonhidrat bakımından zengin bir besin kaynağı olmakla birlikte dondurma üretimi sırasında yağ kaynağı olarak taze süt kaymağı kullanılması önemlidir. Bir çok vitamin barındıran dondurmanın içindeki vitaminler arasında B12, B6, D ve C vitaminleri de vardır. Fosfor ve kalsiyum açısında zengin bir besin kaynağı olan dondurmanın diş ve kemik kaynağı açısından son derece faydalı olduğu bilinir. Yaz kış keyifle tüketilen lezzetli bir tatlı olan dondurma kemik erimesi üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu için özellikle menopoz döneminde ve sonrasında düzenli olarak tüketilmesi önerilir.


Katkısız dondurma çeşitleri düzenli ve sık aralıklarla tüketilse dahi kilo aldırmaları söz konusu değildir. Aynı zamanda etkili bir enerji kaynağı olma özelliğine sahiptirler. Aynı zamanda kadınların adet dönemlerinden önce başlayan çeşitli sendromların oluşmasını engellemede dondurma önemli bir rol oynar. Psikolojik duygu geçişleri açısından doğal bir ilaç görevini üstlendiği bilinen dondurmanın içindeki karbonhidratlar mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin hormonunun salgılanmasında ve ideal düzeyde kalmasında etkilidir.


Dondurma aynı zamanda önemli bir antioksidandır ve bağışıklık sisteminin düzene sokulmasında olumlu etkiye sahiptir. Her ne kadar dondurmanın soğuk algınlığına neden olduğu yaygın bir kanı olsa da dondurmanın boğaz ağrısına ve enfeksiyona neden olmadığı gerçeği tıbben kabul edilmiştir. Kaliteli, doğal ve taze ham maddelerden üretilen yani içinde GDO, aroma, koruyucu, renklendirici gibi katkı maddeleri olmayan dondurmalar oldukça sağlıklıdır. Bunlara ek olarak dondurma üretiminde kullanılan sütte antibiyotik bulunmaması, kuruyemişlerin aflatoksin, meyvelerin pestisit içermemesi konusunda da özenli davranılmalıdır. Hem kriterlerin sağlanması hem de satın alınan dondurmanın keyifle ve sağlıkla tüketilebilmesi için dondurmanın mutlaka kalitesinden emin olunan yerlerden satın alınması tercih edilmelidir.

Sorbe Çeşitleri İle Ağzınız Tatlansın

Özellikle sıcak yaz günlerinde tercih edilebilecek en lezzetli ve ferahlatıcı tatlılardan biri sorbedir. Son yıllarda ülkemizde giderek daha çok tüketilen sorbe her ne kadar dondurma ile karıştırılsa da aralarında bazı önemli farklar bulunur. Tarihi dondurmaya göre çok daha eski olan sorbenin üretiminde meyve suyu ve meyve püresi ana malzemeler olarak kullanılır. Dondurmada bunların yanı sıra süt ürünleri de kullanılır. Sorbe üretiminde meyve bazına ek olarak şeker ya da şurup da kullanılır. Bu yüzden dondurmaya oranla daha buzlu ve kristalize bir yapısı vardır. Sorbe içindeki malzemelerden dolayı daha hafif kıvamlı, dondurma ise daha yoğun yapıdadır.


Sorbe dondurma fiyatları da diğer tüm ürünler gibi belirli etkenlere göre belirlenir ve farklı fiyat aralıkları içerisinde bulunur. Sorbe fiyatlarının belirlenmesi esnasında; ürünün içeriği, gramajı ve buna benzer birçok farklı etken dikkate alınır. Bununla birlikte kaliteyi ekonomik fiyatlara sunma anlayışı kapsamında Hazz her bütçeye hitap etmeyi başaran bir markadır.


Kaliteye, doğallığa, lezzete ve tazeliğe üst düzeyde önem veren Hazz tüm ürünlerini titizlikle üretir ve farklı damak zevklerine hitap edecek çeşitliliği ile dikkat çeker.


Siz de https://www.hazz.com.tr/ adresinde yer alan Dondurma ve Sorbe Dondurma kategorilerini inceleyebilir; hem sizin hem sevdiklerinizin damak tadına hitap edecek dondurma ve sorbe çeşitlerini hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2021, 20:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER